انواع قرص لاغری؛ بهترین قرص لاغری چیست؟
دانلود اپلیکیشن چنگال
x
 

بهترین قرص لاغری چیست و چه کسانی مجاز به مصرف آن هستند؟

بهترین قرص لاغری

آیا به دلیل اضافه وزن یا چاقی به بیماری‌های جدی مثل دیابت نوع 2 یا پرفشاری خون مبتلا شده‌اید؟ آیا رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اید، اما نتوانسته‌اید به اندازه کافی وزن کم کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، احتمالا قرص لاغری می‌تواند به رفع مشکلات شما کمک کند.

اگر می‌خواهید بدانید یک قرص لاغری قوی حاوی چه ترکیباتی است و چه کسانی می‌توانند از آن استفاده کنید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

چگونه قرص لاغری به کاهش وزن کمک می‌کند؟

این داروها معمولا از طریق یک یا چند مکانیسم زیر باعث کاهش وزن می‌شوند:

  • سرکوب اشتها، جلوگیری از پرخوری و کاهش کالری دریافتی
  • کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی در دستگاه گوارش
  • افزایش چربی‌سوزی

هنگامی که این داروها با سایر تغییرات سبک زندگی از جمله رژیم چربی سوزی سالم و ورزش منظم ترکیب می‌شوند می‌توانند نقش موثری در کاهش وزن داشته باشند.

 

انواع قرص های لاغری غیرگیاهی

قرص‌های لاغری غیرگیاهی به 2 دسته بدون نسخه و نیازمند نسخه پزشک تقسیم می‌شوند.

 

دسته اول: داروهایی که باید تحت نظر پزشک مصرف شوند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از چند دارو را برای درمان چاقی تایید کرده است، از جمله:

 

1- اورلیستات

اورلیستات یک داروی خوراکی است که با نام‌های تجاری مختلف مثل در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. این دارو با مهار فعالیت آنزیم‌هایی که باعث تجزیه چربی‌ها در دستگاه گوارش می‌شوند، از جذب یک‌سوم چربی موجود در غذاها جلوگیری می‌کند. در نتیجه، کالری دریافتی شما کاهش می‌یابد.

اثربخشی: طبق یک مطالعه روی 80 فرد مبتلا به چاقی، کسانی که اورلیستات مصرف کردند پس از 6 ماه به طور میانگین 4/65 کیلوگرم وزن از دست دادند. همچنین شاخص توده بدنی (BMI)، چربی شکم و سطح کلسترول تام و کلسترول بد (LDL) به طور قابل‌توجهی کاهش یافت.

 

قرص لاغری اورلیستات

 

عوارض جانبی: اورلیستات اغلب به مشکلات گوارشی مانند کرامپ شکم، مدفوع شل یا چرب، دفع گاز و افزایش اجابت مزاج منجر می‌شود. این عوارض معمولا خفیف و موقتی هستند، اما اگر غذاهای پرچرب بخورید ممکن است بدتر شوند. پیروی از یک رژیم غذایی کم‌چرب می‌تواند عوارض جانبی ناشی از اورلیستات را به حداقل برساند. از سایر عوارض اورلیستات می‌تواند به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین‌های E ،D ،A و K) اشاره کرد. به همین دلیل، توصیه می‌شود حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف اورلیستات، یک مولتی‌ویتامین بخورید.

موارد منع مصرف: اورلیستات برای زنان باردار، افراد مبتلا به سوء جذب مزمن، کلستاز (نوعی بیماری کبدی) یا نارسایی کلیوی و کسانی که از بعضی از داروها استفاده می‌کنند مناسب نیست.

معمولا دوزهای پایین این دارو بدون نسخه در دسترس هستند، اما توصیه می‌شود قبل از مصرف آن‌ها با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

2- فنترمین

فنترمین با تغییر سطح بعضی از نوروترنسمیترها (انتقال‌دهنده‌های عصبی) در مغز، اشتها را سرکوب می‌کند و از این طریق باعث کاهش اشتها می‌شود.  ذکر این نکته ضروری است که استفاده از این دارو فقط برای مدت زمان کوتاه (چند هفته) توصیه می‌شود.

اثربخشی: محققان در یک مطالعه روی 3411 نفر، اثربخشی چند دارو را برای درمان چاقی مقایسه کردند و متوجه شدند مصرف فنترمین نسبت به سایر داروها تاثیر بیشتری روی وزن بدن دارد. در این مطالعه مصرف‌کنندگان فنترمین طی 12 هفته به طور میانگین 3/75 کیلوگرم وزن از دست دادند.

عوارض جانبی: این دارو ممکن است باعث خشکی دهان، استفراغ، اسهال یا یبوست شود. از عوارض جدی فنترمین که به مراقبت اورژانسی نیاز دارند می‌توان به تنگی نفس، درد قفسه سینه، تپش قلب، سرگیجه و تورم اندام‌های تحتانی اشاره کرد.

موارد منع مصرف: زنان باردار یا شیرده، افرادی که سابقه بیماری قلبی، سکته مغزی، پرفشاری خون، پرکاری تیروئید، گلوکوم یا دیابت را دارند و کسانی که از سایر داروها استفاده می‌کنند نباید این قرص لاغری را بخورند.

 

داروی کاهش وزن فنترمین

 

3- فنترمین-توپیرامات

فنترمین-توپیرامات به دسته‌ای از داروها به نام آمین‌های سمپاتومیمتیک تعلق دارد. این دارو از فنترمین که محرک سیستم عصبی مرکزی و سرکوب‌کننده اشتها است، تشکیل شده است. همچنین حاوی توپیرامات است که یک ضدتشنج محسوب می‌شود و به کاهش اشتها و افزایش سیری کمک می‌کند.

اثربخشی: محققان با انجام یک مطالعه به این نتیجه رسید که فنترمین-توپیرامات می‌تواند به کاهش وزن متوسط (7.7 کیلوگرم) و کاهش قابل‌توجه چربی انباشته شده در شکم، فشار خون، قند خون و کلسترول منجر شود. در مطالعه دیگری که اثربخشی چند قرص لاغری با هم مقایسه شد، افرادی که فنترمین-توپیرامات مصرف کردند، پس از یک سال به طور میانگین 8/8 کیلوگرم وزن از دست دادند.

عوارض جانبی: شایع‌ترین عوارض جانبی مرتبط با فن ترمین-توپیرامات عبارتند از: خشکی دهان، تغییر حس چشایی، یبوست، احساس سوزن سوزن شدن (پارستزی)، افزایش دمای بدن، ناتوانی در تعریق، بی‌خوابی و سرگیجه. از عوارض جدی این دارو می‌تواند به نقایص مادرزادی (شکاف لب و کام)، افزایش ضربان قلب، مشکلات چشمی که در صورت درمان نشدن به نابینایی منجر می‌شوند و افکار خودکشی اشاره کرد.

موارد منع مصرف: مصرف این دارو به افراد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه) و پرکاری تیروئید و کسانی که از داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود. زنانی که ممکن است باردار شوند باید قبل از خوردن فنترمین-توپیرامات و در حین مصرف آن تست بارداری انجام دهند. همچنین لازم است از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

 

4- نالترکسون-بوپروپیون

این دارو همان‌طور که از نام آن مشخص است از 2 داروی بوپروپیون و نالترکسون ساخته شده است. بوپروپیون یک داروی ضدافسردگی است و نالترکسون برای کنترل اختلال مصرف مواد مختر یا الکل استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که نالترکسون-بوپروپیون با اثر روی قسمت‌های خاصی از مغز می‌تواند احساس سیری و متابولیسم را افزایش دهد.

اثربخشی: در یک مطالعه یک ساله، شرکت‌کنندگانی که از نالترکسون-بوپروپیون استفاده می‌کردند به طور میانگین پنج تا 9 کیلوگرم وزن از دست دادند. سایر تحقیقات نشان داده‌اند که این دارو می‌تواند برای حفظ وزن در طولانی‌مدت کمک کند.

 

داروی نالترکسون-بوپروپیون

 

عوارض جانبی: نالترکسون-بوپروپیون ممکن است باعث حالت تهوع، استفراغ، خشکی دهان، یبوست، سردرد، سرگیجه و بی‌خوابی شود. همچنین ممکن است ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد. در حین مصرف این دارو باید به طور منظم فشار خون خود را اندازه بگیرید.

موارد منع مصرف: این دارو برای زنان باردار، افرادی که سابقه تشنج یا بیماری کلیوی دارند و کسانی که از بعضی از داروها از جمله مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز و اپیوئیدها استفاده می‌کنند، مناسب نیست.

 

دسته دوم: داروهایی که بدون نسخه در دسترس هستند

هنگامی که از قرص لاغری صحبت به میان می‌آید می‌توان به محصولات دیگری هم اشاره کرد که بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند. در ادامه با تعدادی از این قرص‌ها آشنا می‌شوید.

 

1- اسید لینولئیک کونژوگه

اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) یک نوع اسید چرب است که بیشتر در گوشت گاو و لبنیات یافت می‌شود. این قرص به دلیل تاثیری که روی افزایش متابولیسم و کاهش اشتها دارد به عنوان یکی از بهترین داروهای کاهش وزن به بازار عرضه شده است. با این حال، در بیشتر موارد اثرات CLA روی حیوانات آزمایشگاهی بررسی شده است و احتمالا تاثیر آن روی انسان ناچیز است.

به نظر می‌رسد که مصرف حداکثر 6 گرم در روز اسید لینولئیک کونژوگه به مدت 12 ماه برای بیشتر افراد بی‌خطر باشد. از عوارض جانبی این قرص می‌توان ناراحتی معده، خستگی، حالت تهوع، اسهال یا یبوست است. ممکن است برای افرادی که دیابت دارند مناسب نباشد. همچینین بعضی از محققان هشدار می‌دهند که استفاده طولانی‌مدت از آن ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش و کلسترول خوب (HDL) را کاهش دهد. به همین دلیل، توصیه می‌شود بیماران دیابتی از این قرص لاغری استفاده نکنند.

 

2- کیتوزان

کیتوزان قندی است که از اسکلت خارجی خرچنگ و میگو به دست می‌آید. طرفداران کیتوزان مدعی هستند که این قرص از جذب چربی‌ها و کلسترول توسط بدن جلوگیری می‌کند. اما به گفته محققان، شواهد کافی در مورد اثربخشی آن وجود ندارد. کیتوزان معمولا عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است بعضی از افراد بعد از مصرف آن دچار ناراحتی معده یا یبوست شوند. اگر به صدف حساسیت دارید، نباید از کیتوزان استفاده کنید.

 

قرص لاغری کیتوزان

 

3- کروم پیکولینات

کروم یک ماده معدنی است که عملکرد انسولین (هورمونی که در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد) را تقویت می‌کند. بعضی از افراد مدعی هستند که مکمل‌های کروم اشتها را کاهش می‌دهند، به کالری‌سوزی کمک می‌کنند و باعث افزایش توده عضلانی می‌شوند. اما بررسی 24 مطالعه مختلف نشان داد که مصرف 200 تا 1000 میکروگرم کروم در روز تاثیر قابل‌توجهی روی وزن بدن ندارد.

مصرف روزانه 35 میکروگرم کروم برای اکثر بزرگسالان بی‌خطر است، اما دوزهای بالاتر آن ممکن است به بی‌خوابی، تحریک‌پذیری، مشکل در فکر کردن یا سردرد منجر شود. همچنین بعضی از افراد هنگام مصرف کروم دچار آسیب کلیه شده‌اند. اگر به مشکلات کلیوی مبتلا هستید، نباید از این محصول استفاده کنید.

 

4- ال-کارنیتین

از آنجا که ال-کارنیتین به سوزاندن اسیدهای چرب برای تولید انرژی کمک می‌کند، بسیاری از مردم تصور می‌کنند که افزایش مصرف آن باعث کاهش وزن می‌شود. برای نتیجه‌گیری قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما بعضی از مطالعات این ادعا را تایید می‌کنند. به عنوان مثال، بررسی 9 مطالعه مختلف نشان داد میزان کاهش وزن کسانی که ال-کارنیتین مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نمی‌کردند 1/3 کیلوگرم بیشتر بود. با این حال، ال‌-کارنیتین نمی‌تواند جایگزین عادت‌های سالم مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم شود.

اکثر مردم می‌توانند به خوبی ال-کارنیتین را تحمل کنند، اما بعضی از افراد ممکن است به مشکلات گوارشی مثل کرامپ معده، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال مبتلا شوند. به‌علاوه، مکمل‌های ال-کارنیتین ممکن است با بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروها ضدتشنج تداخل داشته باشند.

 

بهترین قرص لاغری گیاهی

اگر به قفسه داروخانه‌ها نگاهی بیندازید، احتمالا با تعداد زیادی قرص لاغری مواجه می‌شوید که همگی مدعی هستند با استفاده از ترکیبات گیاهی خود می‌توانند به شما در رسیدن به وزن دلخواه‌اتان کمک کنند. در این بخش به معرفی رایج‌ترین ترکیبات گیاهی موجود در این محصولات می‌پردازیم.

 

1. کافئین

کافئین ماده محرکی است که در قهوه، چای، نوشابه و شکلات یافت می‌شود. همچنین می‌توانید آن را در بسیاری از مکمل‌ها و قرص‌های لاغری بیابید. بر اساس یک مطالعه که روی 76 بزرگسال چاق انجام شد، در افرادی که کافئین بالاتری دریافت می‌کردند، میزان کاهش وزن بیشتر بود. شایع‌ترین عوارض جانبی کافئین عبارتند از: بی‌قراری، افزایش ضربان قلب و مشکلات خواب.

 

کاهش وزن با قرص کافئین

 

2. عصاره چای سبز

بسیاری از قرص‌های لاغری حاوی چای سبز هستند، چون این گیاه می‌تواند توانایی بدن را در چربی‌سوزی، به خصوص در ناحیه شکم، افزایش دهد. اگرچه شواهد بیشتری برای تایید این ادعا نیاز است، اما بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که نوشیدنی‌های حاوی عصاره چای سبز به درمان چاقی شکمی کمک می‌کنند. اکثر افراد سالم می‌توانند از قرص لاغری حاوی عصاره چای سبز استفاده کنند، اما بعضی از افراد ممکن است به عوارضی مانند معده درد، حالت تهوع، نخف، سرگیجه، بی‌خوابی، یبوست یا اسهال مبتلا شوند.

 

3. عصاره قهوه سبز

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که عصاره قهوه سبز به کاهش وزن می‌کند، اما برای تایید این یافته‌ها به مطالعات بیشتری نیاز است. بعضی از افراد ممکن است بعد از مصرف محصولات حاوی عصاره قهوه سبز به مشکلاتی مثل سردرد، ناراحتی معده، بی‌خوابی یا ریتم غیرطبیعی قلب مبتلا شوند.

 

4. گلوکومانان

گلوکومانان یک نوع فیبر است که با افزایش حس سیری و جلوگیری از جذب چربی موجود در غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. البته نتیجه تحقیقات در مورد تاثیر آن در درمان چاقی ضد و نقیض است. یک مطالعه روی 176 نفر نشان داد که گلوکومانان به کاهش وزن بزرگسالان سالم کمک می‌کند، اما در یک مطالعه دیگر مشاهده شد که روی وزن بدن تاثیر ندارد.

از عوارض جانبی گلوکومانان می‌توان به اسهال و معده درد اشاره کرد. این ماده همچنین ممکن است جذب داروها را برای بدن دشوارتر کند. به همین دلیل توصیه می‌شود داروی خود را یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از مصرف گلوکومانان بخورید. گلوکومانان ممکن است باعث انسداد گلو، مری یا روده شود، از این‌رو حتما باید پس از مصرف آن یک یا 2 لیوان آب بنوشید.

 

5. عصاره گارسینیا کامبوجیا

استفاده از عصاره گارسینیا کامبوجیا یک راهکار محبوب برای کاهش وزن است. گارسینیا کامبوجیا میوه‌ای حاوی ماده‌ای به نام هیدروکسی سیتریک اسید است که به نظر می‌رسد به کاهش وزن کمک می‌کند. شواهد بیانگر آن است که گارسینیا کامبوجیا از فعالیت اسید سیتریک لیاز که آنزیم تولیدکننده چربی است، جلوگیری می‌کند.

شواهد علمی کمی برای حمایت از تاثیر این عصاره روی وزن بدن وجود دارد. با این حال، معمولا در دوزهای معقول عوارض جانبی زیادی ایجاد نمی‌کند و اکثر افراد می‌توانند روزانه 2800 میلی‌گرم از آن را دریافت کنند.

 

لاغری با گارسینیا کامبوجیا

 

6. افدرا

افدرا یک گیاه حاوی ماده محرک افدرین است که گفته می‌شود به کاهش وزن کمک می‌کند. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این مکمل‌های این گیاه را به دلیل خطر بروز عوارض جانبی جدی مثل حمله قلبی، آریتمی (نامنظم بودن ریتم قلب)، سکته مغزی، روان‌پریشی، تشنج و مرگ ممنوع کرده است. به گفته محققان، خطرات استفاده از این گیاه برای کاهش وزن از مزایای احتمالی آن بیشتر است.

 

مصرف قرص لاغری به چه کسانی توصیه می‌شود؟

افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI آن‌ها بالاتر از 30 است یا کسانی که BMI بالاتر از 27 دارند و به دلیل چاقی به مشکلاتی مثل دیابت یا پرفشاری خون مبتلا شده‌اند می‌توانند در کنار پیروی از بهترین رژیم لاغری و ورزش منظم از قرص لاغری هم استفاده کنند.

 

چه کسانی نباید از دارو برای کاهش وزن استفاده کنند؟

همان‌طور که قرص ‌های چاقی برای همه بی‌خطر نیستند، داروهای کاهش وزن هم برای بعضی از افراد از جمله کودکان، زنان باردار و زنان شیرده گزینه مناسبی به شمار نمی‌روند. همچنین اگر به بیماری خاصی مثل اختلال خوردن، بیماری قلبی، بیماری کبدی یا بیماری کلیوی مبتلا هستید یا از دارو استفاده می‌کنید، نباید بدون مشورت با متخصص به سراغ داروی کاهش وزن بروید. پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند با در نظر گرفتن اهداف شخصی، سابقه پزشکی و وضعیت سلامتی شما مشخص کند که آیا کاندید مناسبی برای دریافت داروی لاغری هستید یا خیر.

 

رایج‌ترین عوارض قرص لاغری چیست؟

عوارضی که ممکن است به دنبال مصرف داروی کاهش وزن تجربه کنید به نوع قرص انتخابی شما بستگی دارد. بسیاری از داروهای لاغری عوارض جانبی خفیف مثل حالت تهوع، اسهال یا یبوست ایجاد می‌کنند که معمولا با گذشت زمان کاهش می‌یابند. اما گاهی اوقات ممکن است به عوارض جانبی جدی مثل تپش قلب یا درد قفسه سینه منجر شوند. به همین دلیل، مهم است که در مورد فواید و خطرات احتمالی آن‌ها با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

 

عوارض قرص لاغری

 

تا چه مدت زمانی می‌توان از داروی کاهش وزن استفاده کرد؟

دوز و نحوه مصرف قرص لاغری به نوع و مواد تشکیل‌دهنده آن بستگی دارد. معمولا طرز استفاده از داروهایی که به نسخه نیاز دارند توسط متخصص مشخص می‌شود، اما برای اطلاع از نحوه مصرف قرص‌های بدون نسخه باید بروشور یا برچسب محصول را به دقت بخوانید.

در صورتی که به اندازه کافی وزن کم کنید و عوارض جانبی جدی نداشته باشید، ممکن است پزشک یا متخصص تغذیه به شما توصیه کند که از دارو برای مدت طولانی استفاده کنید. اما اگر بعد از سه تا 6 ماه خوردن دارو و اصلاح سبک زندگی حداقل 5 درصد وزن خود را از دست نداده باشید، احتمالا باید مصرف دارو را قطع کنید یا نوع آن را تغییر دهید.

 

کلام پایانی

اگر همه راه‌ها را برای کاهش وزن امتحان کرده‌اید اما موفق نشده‌اید به وزن ایده‌آل‌تان برسید، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد ضرورت مصرف قرص لاغری صحبت کنید. البته به یاد داشته باشید که این داروها باید در کنار تغییرات رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم استفاده شوند، چون به تنهایی نمی‌توانند چاقی را درمان کنند. علاوه بر این، بعضی از آن‌ها برای همه مناسب نیستند و ممکن است به عوارض جانبی جدی منجر شوند.

منابع: webmd, healthline, mayoclinic, medicalnewstoday, webmd, medicalnewstoday

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

نویسنده:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دریافت رژیم