سرکه سیب برای لاغری و نحوه مصرف برای کاهش وزن

خواص سرکه سیب برای لاغری و نحوه مصرف آن

لاغری با سرکه سیب

گفته می‌شود که سرکه سیب می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد و حتی قادر است به کاهش وزن کمک کند. از آنجا که اضافه وزن و چاقی یک مشکل بسیار شایع است، تصمیم داریم در این مقاله به بررسی تاثیر سرکه سیب روی وزن بدن بپردازیم و نحوه استفاده از سرکه سیب برای لاغری را توضیح ‌‌دهیم. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می‌خواهند راهکار موثری برای کاهش وزن بیابند، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

فواید سرکه سرکه برای سلامتی

اسید استیک که به آن اسید اتانوئیک هم می‌گویند، جزء فعال و اصلی سرکه سیب است و تقریبا 5 تا 6 درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد. این سرکه همچنین حاوی آب و مقادیر کمی از سایر اسیدها از جمله اسید مالیک است. یک قاشق غذاخوری یا 15 میلی‌لیتر سرکه سیب 3 کالری انرژی دارد و تقریبا بدون کربوهیدرات است.

علاوه بر کاهش وزن، سرکه سیب ممکن است فواید دیگری هم برای سلامتی داشته باشد، از جمله:

  • قند خون و انسولین را کاهش می‌دهد. مشاهده شده است که وقتی سرکه سیب همراه با یک وعده غذایی پرکربوهیدرات مصرف می‌شود، سطح قند خون و انسولین را پس از خوردن غذا کاهش می‌دهد.
  • حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف سرکه سیب با یک وعده غذایی پرکربوهیدرات می‌تواند حساسیت به انسولین را افزایش دهد. هر چقدر حساسیت به انسولین بیشتر باشد، بدن بهتر می‌تواند از این هورمون برای کنترل قند خون استفاده کند.
  • باعث کاهش قند خون ناشتا می‌شود. بر اساس تحقیقات، مصرف سرکه سیب با کاهش قابل توجه قند خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C) مرتبط است.
  • به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. بررسی 9 مطالعه مختلف نشان داد که سرکه سیب می‌تواند کلسترول و تری‌گلیسیرید خون را کاهش دهد.
  • باکتری‌ها و ویروس‌های مضر را از بین می‌برد. در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شده است که سرکه سیب قادر است با بعضی از باکتری‌ها از جمله coli و S. aureus مبارزه کند.

 

فواید سرکه سیب برای سلامتی بدن

 

در مطالعاتی که محققان روی موش‌های آزمایشگاهی انجام داده‌اند، سرکه سیب به بهبود زخم، حفظ سلامت مغز و کاهش فشار خون کمک کرده است. با این حال، مشخص نیست که آیا این سرکه می‌تواند برای انسان هم چنین فوایدی داشته باشد یا خیر. همچنین بعضی از افراد ادعا می‌کنند که سرکه سیب به دفع سموم از بدن کمک می‌کند، اما شواهد علمی این نظریه را تایید نمی‌کنند.

به یاد داشته باشید که سرکه سیب نمی‌تواند جایگزین درمان‌های استاندارد شود. بنابراین اگر به بیماری‌هایی مانند دیابت، پرفشاری خون یا  عفونت‌های جدی مبتلا هستید، لازم است با پزشک در مورد بهترین راهکارهای درمانی مشورت کنید.

آیا سرکه سیب می‌تواند اشتها را کاهش دهد؟

چند مطالعه نشان داده‌اند که سرکه سیب احساس سیری را افزایش می‌دهد که این موضوع باعث کاهش کالری دریافتی می‌شود. با این حال، شواهد علمی در مورد تاثیر این سرکه روی اشتها ضد و نقیض است و باید تحقیقات بیشتری برای تایید این ادعا انجام شود. از سوی دیگر، هر لیتر سرکه مورد استفاده در تحقیقات علمی حاوی حداقل 24/6 میلی‌مول اسید استیک بوده است. هیچ تضمینی وجود ندارد که سرکه خریداری شده توسط شما هم همین ویژگی را داشته باشد.

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که سرکه سیب سرعت خروج غذا را از معده کاهش می‌دهد، اما به نظر می‌رسد که نتیجه به دست آمده از این تحقیقات خیلی قابل اعتماد نیست. در صورت صحیح بودن این نتایج، باید گفت که سرکه سیب برای بعضی از افراد مضر است. برای مثال، از آنجا که این سرکه مدت زمان ماندن غذا را در معده افزایش می‌دهد، مصرف آن همراه با غذا می‌تواند باعث بدتر شدن گاستروپارزی (فلج معده یا تاخیر در تخلیه معده) شود که یکی از عوارض شایع دیابت نوع 1 است.

تاثیر سرکه سیب در لاغری؛ آیا لاغری با سرکه سیب در یک هفته امکان‌پذیر است؟

در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که آیا سرکه سیب برای لاغری مفید است یا خیر، چون تحقیقات کمی نشان داده‌اند که می‌توان از آن برای کاهش وزن استفاده کرد. محققان در یک مطالعه کوچک با 20 شرکت‌کننده اثرات مصرف 20 میلی‌لیتر سرکه سیب را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که این سرکه می‌تواند شاخص توده بدنی (BMI) را در افراد مبتلا به اضافه وزن و قند خون ناشتا را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

در مطالعه دیگری که روی 39 شرکت‌کننده انجام شد، در افرادی که طی 12 هفته هر روز حدود 2 قاشق غذاخوری (30 میلی‌لیتر) سرکه سیب مصرف کردند، در مقایسه با کسانی که از این سرکه استفاده نکردند، وزن و چربی بدن به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

 

درمان چاقی با نوشیدن مخلوط سرکه سیب و آب

 

بر اساس این مطالعه، افزودن یک یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم لاغری هفتگی به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین می‌تواند درصد چربی بدن، میزان چربی انباشته شده در ناحیه شکم و سطح تری‌گلیسیرید خون را کاهش دهد.

با این حال، این مطالعه نقاط ضعف زیادی دارد که این می‌تواند روی نتایج به دست آمده از آن تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، در این تحقیق سایر عوامل موثر بر کاهش وزن مانند رژیم غذایی یا ورزش در نظر گرفته نشده‌اند. بنابراین، برای نتیجه‌گیری قطعی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیا سرکه سیب برای لاغری شکم مفید است؟

تحقیقات زیادی در مورد تاثیر سرکه سیب روی وزن بدن انجام نشده است و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این سرکه می‌تواند به طور خاص به کاهش چربی‌های شکم کمک کند. بهترین راه برای درمان چاقی شکمی این است که از یک رژیم  رژیم چربی سوزی سالم پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری

روش‌های مختلفی برای اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که سرکه سیب را با روغن زیتون مخلوط کنید و آن را به عنوان سس سالاد روی سبزیجات برگ‌دار، خیار و گوجه‌فرنگی بریزید. علاوه بر این، می‌توانید از این سرکه برای درست کردن ترشی سبزیجات استفاده کنید یا آن را با آب مخلوط کنید و بنوشید. مخلوط کردن سرکه سیب با آب بسیار مهم است، چون سرکه رقیق نشده ممکن است دهان و مری شما را بسوزاند.

 

مصرف قرص سرکه سیب برای کاهش وزن

 

اگرچه مصرف سرکه سیب به شکل قرص مفید به نظر می‌رسد، اما باید بدانید که این کار ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، احتمال دارد باعث سوختگی مری شود. از این‌رو، توصیه می‌شود قبل از امتحان کردن مکمل‌های حاوی سرکه سیب با پزشک مشورت کنید.

بهترین زمان خوردن سرکه سیب برای لاغری

اگر به دنبال رژیم لاغری سریع هستید و می‌خواهید از سرکه سیب برای افزایش اثربخشی برنامه غذایی خود کمک بگیرید، می‌توانید در طول روز یک تا 2 قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی‌لیتر) سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را در 2 تا سه دوز جداگانه بنوشید. بهتر است این کار را قبل از غذا خوردن انجام دهید.

از سرکه سیب بیش از مقادیر توصیه شده استفاده نکنید، چون در دوزهای بالا ممکن است باعث فرسایش مینای دندان شود یا با داروهای مصرفی شما تداخل داشته باشد. علاوه بر این، توصیه می‌شود در ابتدا مصرف این سرکه را با یک قاشق چایخوری (پنج میلی‌لیتر) شروع کنید تا ببینید که آیا می‌توانید آن را تحمل کنید یا خیر.

عوارض استفاده از سرکه سیب برای کاهش وزن

به طور کلی سرکه سیب برای سلامتی بی‌خطر است، اما ممکن است در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند. اسیدیته سرکه سیب می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد، به خصوص اگر آن را با آب رقیق نکنید. از سایر عوارض احتمالی این سرکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حالت تهوع (در صورت بروز این مشکل مخلوط سرکه سیب و آب را با معده خالی ننوشید و اگر استفراغ کردید، استفاده از سرکه را متوقف کنید.)
  • تغییر سطح انسولین (بیماران دیابتی باید از سرکه سیب بااحتیاط استفاده کنند.)
  • کاهش پتاسیم خون (این مشکل به خصوص در افرادی رخ می‌دهد که از داروهای دیورتیک برای درمان پرفشاری خون استفاده می‌کنند.)

اگر به بیماری مزمن کلیوی مبتلا هستید، سرکه سیب ممکن است فشار زیادی به کلیه‌های شما وارد کند. در صورتی که بیماری خاصی دارید یا دارو مصرف می‌کنید، لازم است قبل از امتحان کردن سرکه سیب برای لاغری با پزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی

مصرف مقادیر متوسط سرکه سیب برای لاغری ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما تاثیر آن چشمگیر نیست. تنها راه علمی و اثبات شده برای لاغری، کاهش کالری دریافتی و ورزش منظم است. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از متخصص تغذیه کمک بگیرید. متخصص تغذیه قادر است با تنظیم یک رژیم غذایی متنوع و متعادل به کاهش وزن شما کمک کند.

3.7/5 - (10 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم