رژیم لاغری تخم مرغ و روش کاهش وزن با تخم مرغ | چنگال

رژیم لاغری با تخم مرغ

لاغری و تناسب اندام از مهم‌ترین چالش‌های افراد است. استفاده از روش‌های مختلف مانند ورزش، دستورات غذایی و … همگی برای کاهش وزن و لاغری استفاده می‌شوند. رژیم لاغری با تخم مرغ از رژیم‌هایی است که افراد زیادی برای کاهش وزن از آن استفاده می‌کنند. حال باید ببینیم تخم مرغ چه تأثیری در لاغری داشته و آیا می‌توان با این رژیم وزن کم کرد؟

تخم مرغ از مواد غذایی بسیار مفید و پرخاصیت است که بسیاری از افراد آن را در رژیم غذایی روزانه خود استفاده می‌کنند. تخم مرغ می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به وزن را برطرف کرده و به تناسب اندام کمک کند. رژیم لاغری با تخم مرغ یکی از رژیم‌های است که در آن‌ از تخم مرغ برای کاهش وزن استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از تخم مرغ در رژیم غذایی

در رژیم غذایی تخم مرغ شما می‌توانید تخم مرغی بسیار خوشمزه را میل کنید و در کنار آن کاهش وزن داشته باشید. برعکس بسیاری از رژیم‌ها که در آن‌ها فرد مجبور به خوردن غذاهای بی مزه است، رژیم تخم مرغ برای لاغری این گونه نیست. تخم مرغ در کمترین زمان ممکن آماده می‌شود، از این رو رژیمی بسیار آسان محسوب می‌شود. همچنین با میزان پروتئین بالا در طول روز مدت زمان بیشتری را احساس سیری می‌کنید.

یکی از موارد مفید در رژیم تخم مرغ کمک به چربی سوزی بدن است. به همین دلیل بهتر است در طول رژیم لاغری با تخم مرغ از خوردن نمک، قند و شکر، فست فود، غذاهای سرخ کردنی، پاستا، چیپس و گوشت‌های چربی‌دار دوری کنید. با توجه به تمام مزیت‌های گفته شده برای مصرف تخم مرغ، اما باید بدانید که این ماده نمی‌تواند به تنهایی باعث لاغری شما شود. برخی از دلایلی که افراد از این رژیم غذایی استفاده می‌کنند، در ادامه ذکر شده‌اند.

 

میزان کالری پایین تخم مرغ

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش وزن و لاغری این است که فرد میزان کالری دریافتی خود را در طول روز کاهش دهد. از آنجایی که تخم مرغ میزان کالری پایینی داشته و در کنار آن منبع خوبی از مواد مغذی است، می‌تواند مواد غذایی مفیدی برای کاهش وزن باشد. سه عدد تخم مرغ آب پز میزان کالری کمتر از 240 دارد. با اضافه کردن سبزیجات می‌توانید حجم کالری را افزایش دهید. همچنین اگر تخم مرغ را به صورت سرخ شده مصرف کنید تا 50 کالری به ان اضافه‌تر می‌شود. ( جدول کالری مواد غذایی)

 

رژیم تخم مرغ

 

باعث سیری طولانی مدت می‌شود

تخم مرغ به علت مواد مغذی و میزان بالای پروتئین خاصیت سیر کنندگی بالایی دارد. مصرف غذاهای با پروتئین بالا نقش زیادی در سیر شدن و کاهش اشتها دارند. به همین دلیل می‌توانید با دریافت میزان کالری پایین‌تر، احساس سیری طولانی‌مدت داشته و کالری کمتری نیز در وعده‌های بعد مصرف کنید. به همین دلیل رژیم تخم مرغ برای لاغری با ایجاد احساس سیری و کاهش حجم کالری دریافتی می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

افزایش سوخت و ساز بدن

تخم مرغ حجم بالایی از آمینو اسیدهای ضروری را در خود دارد. بدن از مواد مغذی درون تخم مرغ استفاده می‌کند تا میزان سوخت و ساز بدن را افزایش داده و از عضله‌ها مراقبت کند. پروتئین بالا بین 80 تا 100 کالری در روز سوخت و ساز بدن را تقویت می‌کند. برای بهره بردن از خاصیت تخم مرغ بهتر است در وعده صبحانه میل شود. رژیم غذایی شامل تخم مرغ باید کاملا متعادل و استاندارد باشد.

 

رژیم لاغری تخم مرغ آب پز چیست؟

در رژیم‌هایی به نام رژیم لاغری با تخم مرغ پخته ارائه می‌شوند، فرد در طول روز حداقل دو تا سه تخم مرغ آبپز به صورت کامل یا سفیده تنها میل می‌کند. به این صورت فرد در کنار هر وعده باید حداقل یک تخم مرغ آبپز استفاده کند. در این رژیم می‌توانید از مواد غذایی زیر در کنار تخم مرغ پخته استفاده کنید.

  • در رژیم لاغری با تخم مرغ، در کنار وعده صبحانه می‌توانید از میوه، سبزی‌های با کربوهیدرات پایین و پروتئین‌های اختیاری استفاده کنید.
  • در وعده نهار از تخم مرغ یا پروتئین‌های بدون چربی استفاده کنید. در کنار آن می‌توانید سبزی‌های کم کربوهیدرات به کار ببرید.
  • در وعده شام نیز می‌توانید مطابق با نهار از سبزی‌های کم کربوهیدرات استفاده کنید.

رژیم غذایی تخم مرغ از رژیم‌های خسته کننده است و به دلیل نداشتن تنوع در مصرف مواد غذایی، افراد کمتری از آن استفاده می‌کنند. در کل توصیه می‌شود از رژیم‌هایی استفاده کنید که تنوع مواد غذایی در آن‌ها بیشتر است تا بتوانید برای مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

 

عوارض و خطرات استفاده از رژیم لاغری تخم مرغ

در این رژیم مصرف کالری و غذاهای پرفیبر کاهش می‌یابد و یا به طور کامل قطع می‌شود. کاهش میزان فیبر دریافتی می‌تواند آسیب‌هایی برای بدن به همراه داشته باشد. یکی از آسیب‌های جدی کاهش فیبر، یبوست است. علاوه بر آن تخم مرغ حساسیت زا است و افرادی که به این ماده غذایی حساسیت دارند نباید از آن استفاده کنند. رژیم تخم مرغ مخصوصا در طولانی مدت مشکلات مختلفی را برای بدن ایجاد می‌کند. برخی از این موارد در ادامه ذکر شده‌اند.

 

کاهش کلسیم

تخم مرغ نمی‌تواند میزان کلسیم موردنیاز بدن را تأمین کند و در کنار آن باید حتما از لبنیات استفاده شود. از آنجایی که در رژیم لاغری با تخم مرغ خبری از لبنیات نیست، بدن با مشکل کمبود کلسیم روبرو می‌شود. در این رژیم‌ها حتی سبزیجات دارای کلسیم نیز وجود ندارد و این موضوع بسیار خطرناک است. مصرف ناکافی کلسیم علاوه بر پوکی استخوان باعی ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی ایجاد برخی از سرطان‌ها می‌شود.

 

کلسترول بالای کلسیم

کلسترول در حالت عادی و با مصرف کافی هطری برای بدن ندارد. اما افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی قرار ندارند، نباید بیش از یک تخم مرغ در طول روز مصرف کنند.. علاوه بر آن زرده تخم مرغ بیشترین میزان کلسترول را دارد و باعث ایجاد خطراتی برای بدن و سلامتی قلب می‌شود. به همین دلیل مصرف زیاد تخم مرغ توصیه نمی‌شود.

 

فیبر دریافتی کم

همان‌طور که گفته شد فیبر از مواد بسیار ضروری برای سلامت بدن است. تخم مرغ به طور طبیعی فیبر نداردو باید در کنار سبزیجات، لبنیات یا مواد غذایی که دارای فیبر هستند، مصرف شود. در رژیم لاغری تخم مرغ حجم فیبر دریافتی بسیار پایین است و این کمبود حتی در صورت مصرف سبزیجات و میوه‌های دارای فیبر نیز برطرف نمی‌شود. فیبر علاوه بر خاصیت‌هایی که برای دستگاه گوارش و بیماری‌های دیابت و قلبی دارد، به لاغری نیز کمک می‌کند.

با توجه به توصیه متخصصان بهتر است از این رژیم استفاده نکنید. زیرا این رژیم بیش از حد محدود کننده است و نمی‌تواند پایداری زیادی داشته باشد. استفاده از این رژیم شاید در چندین روز کاهش وزن محسوسی را برای شما به همراه داشته باشد اما برای بدن مضر است. به هیمن دلیل بهتر است از این رژیم‌های غیر اصولی برای کاهش وزن استفاده نکنید.

سخن آخر

تخم مرغ ماده غذایی بسیار سالم و مفیدی برای بدن است. اما رژیم لاغری با تخم مرغ را نمی‌توان به عنوان یک رژیم غذایی اصولی در نظر گرفت. این رژیم بسیار محدود کننده با کالری پایین است. تخم مرغ برای بدن مفید است اما نمی‌تواند به تنهایی کافی باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده هر فرد می‌تواند در طول روز یک عدد تخم مرغ یا دو عدد سفیده تخم مرغ مصرف کند. تخم مرغ صبحانه‌ای عالی و میان وعده‌ای مناسب و مغذی است اما با مصرف مواد غذایی سالم و استفاده‌ از رژیم‌های متنوع‌تر بهتر می‌تواند به کاهش وزن کمک کنند.

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم