معرفی رژیم سم زدایی برای لاغری یا رژیم دیتاکس | چنگال

رژیم سم زدایی یا رژیم دیتاکس برای لاغری

رژیم سم زدایی برای لاغری

رژیم سم زدایی برای لاغری، یکی از جدیدترین رژیم‌های ارائه‌شده برای کاهش وزن است. افراد بسیار زیادی که به دنبال یک روش مؤثر برای لاغری بودند، از طریق رژیم سم زدایی، به نتیجه دلخواه خود رسیده‌اند. رژیم سم زدایی برای لاغری یا دیتاکس، یک روش بسیار تأثیرگذار در لاغری است که در صورت رعایت اصول و قواعد آن، می‌تواند یک نتیجه عالی برای شما به ارمغان آورد. در ادامه به بررسی کامل این رژیم لاغری می‌پردازیم.

رژیم سم زدایی چیست؟

در ابتدا یک تعریف کلی و اساسی درباره رژیم سم زدایی به شما ارائه می‌دهیم. این نوع رژیم درواقع یک رژیم دوره‌ای است که می‌توان آن را مشابه با یک دوره روزه‌داری و مصرف سبزیجات و میوه‌ها در نظر گرفت. اگر قصد دارید تا بدن خود را از شر مواد سمی و سنگین خلاص کرده و تمام ارگان‌های خود را سالم نگهدارید، این رژیم یکی از بهترین راهکارها برای شما محسوب می‌شود.

روزه بودن در این رژیم باعث می‌شود تا اندام‌های داخلی بدن به یک استراحت مقطعی بپردازند و در این بین، روده برای دفع انواع سموم بدن تحریک شود. سم زدایی بدن از طریق استفاده انواع مکمل‌ها، چای‌های مختلف و گیاهان متفاوت نیز امکان‌پذیر است. رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه یکی از اقداماتی است که شما می‌توانید برای کاهش وزن و همچنین ارتقای سطح سلامتی خود انجام دهید.

 

رژیم سم زدایی و لاغری

 

هدف اصلی رژیم سم زدایی

همان‌طور که از عنوان رژیم سم زدایی برای لاغری مشخص بوده، اصلی‌ترین هدف این نوع رژیم، از بین بردن سموم اضافی بدن و رسیدن به پایداری و ارتقای سطح سلامتی است. طرفداران این رژیم مدعی هستند که تأثیرات بسیار زیادی از آن دریافت کرده‌اند و اندام‌های آن‌ها در وضعیت نرمال و بسیار خوبی به عملکرد خود ادامه می‌دهند.

لازم به ذکر است که این رژیم پیشینه علمی نداشته و صرفا یک نوع رژیم تجربی است؛ از همین رو به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد دارید از رژیم روزه داری استفاده کنید، یک برنامه غذایی متناسب داشته باشید. در این راستا می‌توانید به یک متخصص تغذیه نیز مراجعه کنید تا بهترین رژیم غذایی در این زمینه را متناسب با وزن و ویژگی‌های جسمتان، برای شما طراحی کند.

 

مزایای رژیم سم زدایی برای لاغری

برخی از مزایا و تأثیرات این رژیم بر روی سلامت جسم و بهبود عملکرد بدن، غیرقابل کتمان هستند. در اینجا به معرفی چند نمونه از این مزایا می‌پردازیم تا شما بتوانید اطلاعات بیشتری در ارتباط با این رژیم لاغری به دست آورید.

  • کاهش چربی اضافی بدن
  • عدم مصرف غذاهای فرآوری شده
  • نوشیدن آب فراوان و چای سبز
  • مصرف انواع میوه‌های مغذی
  • پرهیز از خوراکی‌های مختلف دارای فلزات سنگین و آلودگی‌های متفاوت
  • کمتر شدن استرس و ارتقای سطح آرامش
  • خواب راحت و آرام
  • بهبود گردش خون
  • مصرف غذاهای کامل و مغذی

رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه

 

معایب رژیم سم زدایی و لاغری

این نوع رژیم در کنار مزایای متعددش، دارای معایب و عوارضی نیز هست. قبل از اینکه اقدام به شروع سم زدایی و لاغری کنید، لازم است تا با معایب و عوارض این نوع رژیم نیز آشنا شوید. تمام این عوارض، احتمالی هستند، پس ممکن است شما دوره رژیم خود را بدون بروز حتی یکی از آن‌ها به اتمام رسانده و به نتیجه دلخواه خود برسید یا اینکه در طول دوره رژیم خود، شاهد یک یا چند نمونه از عوارض آن باشید.

 

کمبود انرژی و فقر ویتامین

این رژیم باید برای مدت محدودی انجام شود، در غیر این صورت می‌تواند باعث کمبود انرژی و همچنین فقر ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که درصورتی‌که بدن شما با کمبود برخی از ویتامین‌ها روبه‌رو است، به‌هیچ‌عنوان به سراغ این رژیم برای لاغری نروید.

 

کم‌آبی بدن

میدانیم که در طول این رژیم، بدن به طریق مختلف، شروع به سم زدایی کرده و سموم اضافی بدن را از طریق ادرار دفع می‌کند. به همین دلیل در برخی از مواقع، فرد در طول رژیم دچار کم‌آبی بدن، گرفتگی عضلات، تهوع و یا نفخ می‌شود. در صورت تداوم این حالات، توصیه می‌کنیم که از ادامه رژیم خودداری کنید.

 

کم شدن میزان کالری دریافتی

رژیم‌های لاغری سم زدایی، دارای انواع مختلفی هستند، مانند رژیم لاغری با اسموتی و … که در برخی از آن‌ها محدودیت مصرف کالری توصیه می‌شود. بدیهی است که روزه‌داری برای درازمدت و هم‌زمان محدود کردن مصرف کالری، می‌تواند باعث به وجود آمدن احساس خستگی مدام، تحری پذیری و همچنین بوی بدن دهان در شخص شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در طول رژیم سم زدایی و لاغری، بهتر است که حد تعادل مصرف کالری را حفظ کنید.

 

اووردوز

همان‌طور که اشاره کردیم این رژیم چندان جنبه علمی ندارد، به همین خاطر نظارت زیادی بر روی برنامه غذایی و همچنین مکمل‌ها و غذاهای سم‌زدا وجود ندارد. به همین خاطر ممکن است استفاده از برخی از مکمل‌ها، دیورتیک ها، مواد غذایی سم‌زدا و … خطر اووردوز کردن را به دنبال داشته باشد.

در صورتی که مقدار مواد تشکیل‌دهنده بر روی برچسب محصولات سم‌زدا به‌اشتباه درج‌شده باشد، خطر اووردوز کردن، افزایش پیدا می‌کند. پس شما باید آگاهی کاملی از مواد غذایی مختلفی که در طول این رژیم استفاده می‌کنید داشته باشید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما زیر نظر یک متخصص در این زمینه اقدام به شروع رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه و یا دوره‌های مختلف بکنید.

 

رژیم اسموتی برای لاغری

 

رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه برای چه افرادی ممنوع است؟

همان‌طور که اشاره کردیم در طول این رژیم ممکن است فرد با کمبود انرژی و یا ویتامین روبه‌رو شود، به همین دلیل توصیه می‌کنیم که افراد سالمند و همچنین کودکان و نوجوانان به سراغ رژیم سم زدایی برای لاغری نروند. همچنین بانوان باردار و یا شیرده، افراد دارای سوءتغذیه، افراد مبتلا به دیابت و کسانی که از اختلالات مختلف تغذیه رنج می‌برند، بهتر است که از این نوع رژیم برای کاهش وزن جددا خودداری کنند.

 

انواع رژیم‌های سم زدایی برای لاغری

به صورت کلی انواع مختلفی برای رژیم‌های سم زدایی وجود دارد. در این قسمت ما قصد داریم تا به معرفی چند نمونه از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع رژیم سم زدایی و لاغری بپردازیم.

 

1-رژیم سم زدایی با چای

در این نوع رژیم سم زدایی، افراد معمولا با مصرف انواع چای و دم‌نوش‌های مختلف، به سم زدایی بدن خود کمک می‌کنند. ادعاشده است که تمام دم‌نوش‌های مصرفی در این دوره سم‌زدا هستند و برخی از آن‌ها می‌توانند به کاهش اشتهای افراد نیز کمک کنند.

 

2-رژیم اسموتی برای لاغری

یکی دیگر از انواع رژیم‌های سم زدایی، رژیم لاغری با اسموتی است. در این نوع افراد بیشتر از انواع چای و همچنین اسموتی استفاده می‌کنند. البته در کنار مایعات، مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها نیز در این روش مجاز است. رژیم اسموتی برای لاغری در دوره‌های مختلف انجام می‌شود. شما می‌توانید یک دوره 3 تا 12 روزه برای رژیم لاغری خود انتخاب کنید. ادعا شده است که در دوره 10 روزه، بدن از استپ وزنی خارج شده و شروع به کاهش وزن می‌کند. لازم به ذکر است که در این رژیم‌های طولانی‌مدت، بدن ذخایر آب و کربوهیدرات خود را نیز تا حد زیادی از دست می‌دهد، پس توصیه می‌کنیم قبل از شروع این دوره‌ها حتما با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

 

آیا رژیم سم زدایی باعث لاغری می‌شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم در رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه، افراد شاهد کاهش وزن نسبتا سریعی هستند؛ اما نمی‌توانیم ادعا کنیم که این کاهش وزن همیشگی است. اغلب متخصصان در علم تغذیه بر این باورند که وزن ازدست‌رفته در این رژیم، بلافاصله پس از اتمام دوره آن مجددا بازمی‌گردد. از طرف دیگر محدودیت در مصرف کالری و عدم استفاده از چربی‌ها ناسالم، قطعا کاهش وزن را به دنبال دارد، پس نمی‌توان به‌صورت کلی تأثیر این مدل رژیم را زیر سؤال برد و آن را نادیده گرفت.

 

سخن پایانی

امروزه افراد بیشتر از قبل به لاغری و سلامتی بیشتر بدن خود اهمیت می‌دهند. به همین دلیل روش‌های مختلف و متعددی در راستای کاهش وزن ارائه‌شده‌اند که یکی از آن‌ها رژیم سم زدایی برای لاغری است. در این روش افراد از طریق استفاده از ترکیب انواع چای، اسموتی ها، مواد غذایی سم‌زدا، ملین‌ها و … به سم زدایی بدن و کاهش وزن می‌پردازند. در قسمت‌های قبلی با مزایا و معایب رژیم سم زدایی و لاغری پرداختیم. این رژیم لاغری دوره ای بوده و در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت مانند رژیم لاغری هفتگی یا 12 روزه انجام می‌شود. یکی از طولانی‌ترین دوره‌ها رژیم لاغری سم زدایی 12 روزه است که برای اغلب افراد توصیه نمی‌شود. در رژیم لاغری اسموتی 12 روزه، بیشتر افراد با کمبود انرژی و فقر ویتامین روبه‌رو می‌شوند که می‌تواند مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.

4.9/5 - (17 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم