بهترین رژیم مناسب لاغری برای کودکان 10 و 11 ساله | چنگال

رژیم لاغری برای کودکان 10 یا 11 ساله

بهترین رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله

رژیم لاغری برای کودکان امروزه متقاضی بسیار زیادی دارد. اضافه‌وزن و چاقی به هیچ عنوان محدودیت سنی ندارد؛ به گونه‌ای که حتی کودکان 10 یا 11 ساله نیز ممکن است درگیر این مشکل شده و به دنبال روش‌های مختلف برای کاهش وزن باشند.

یکی از مؤثرترین روش‌ها در این زمینه، رعایت رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله بوده که اصول و قواعد مخصوص خود را دارد. در ادامه قصد داریم تا به بررسی کامل رژیم لاغری برای کودکان 11 ساله بپردازیم؛ پس اگر قصد تهیه یک رژیم غذایی برای کودک خود را دارید، توصیه می‌کنیم تا در ادامه با ما همراه باشید.

رژیم لاغری کودکان چه زمانی نیاز است؟

در ابتدا باید بدانیم که چه زمانی کودک نیاز به رژیم غذایی دارد تا بتواند به وزن سالم و ایده آلش برسد. شما نمی‌توانید به صورت سرخودانه و بدون اطلاعات کافی در این زمینه، برای کودک خود رژیم غذایی تجویز کنید.

به صورت کلی طبق تجربیات به‌دست‌آمده، کودکانی که در رنج وزنی مناسبی قرار دارند، نسبت به سایرین شادابی و سلامتی بیشتری دارند و می‌توانند بهتر از زندگی خود لذت ببرند. همچنین این افراد در آینده اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهند داشت.

 

مواد غذایی لازم در رژیم لاغری کودکان

 

نیاز به رژیم لاغری زمانی احساس می‌شود که وزن کودک شما از حد معینی تجاوز کرده و شاخص توده بدنی او نیز افزایش پیدا کند. طبق تحقیقات انجام‌شده وزن ایده آل برای کودکان بین 10 تا 12 ساله، بین 32 تا 42 کیلوگرم است و در صورتی که از این میزان تجاوز کند، نشان‌دهنده چاقی کودک است. بدیهی است که بسته به میزان اضافه‌وزن کودک، میزان نیاز به رژیم در او متفاوت بوده و نمی‌توان در این زمینه به یک نتیجه کلی دست پیدا کرد.

 

نکات مهم در رژیم لاغری برای کودکان

اگر می‌خواهید یک رژیم لاغری مؤثر و نسبتا راحت برای کودک خود داشته باشید، لازم است تا نکات خاصی را در این زمینه رعایت کنید. در اینجا به معرفی مهم‌ترین نکات در رژیم لاغری کودکان 10 ساله را موردبررسی قرار می‌دهیم.

 

نگهداری مواد غذایی سالم در آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید، نگه داشتن مواد غذایی سالم در آشپزخانه است. تمام غذاهای مضر و ناسالم را باید از محیط خانه و آشپزخانه دور نگهدارید؛ چراکه در این حالت انتخاب‌های کودک به مواد غذایی سالم محدود خواهد شد. شما با این کار به کودک خود آموزش می‌دهید که خوراکی‌های خود را از بین مواد غذایی سالم و مغذی انتخاب کند.

 

همکاری کودک در روند پخت غذا

اگر به دنبال روشی هستید که بتوانید کودک خود را به مصرف غذاهای مغذی و مفید علاقه‌مند کنید، توصیه می‌کنیم تا اجازه مشارکت در برنامه‌ریزی و همچنین خرید و مواد غذایی و پخت آن‌ها را به او بدهید. بدون شک در این حالت کودک شما به‌مراتب بیشتر از قبل علاقه به مصرف غذاهای سالم علاقه‌مند خواهد شد.

 

نکات مهم رژیم لاغری برای کودکان

 

داشتن تحرک و ورزش کردن

برای دریافت سریع‌ترین نتیجه از رژیم لاغری برای کودکان 11 ساله، لازم است تا ورزش و رژیم غذایی را برای کودک خود در یک راستا پیش ببرید. کودکان باید در طول روز تحرک کافی داشته باشند تا کالری اضافی دریافتی را به خوبی بسوزانند. پس اگر فرزند عزیز شما عادت به تماشای تلویزیون برای طولانی‌مدت دارد یا اینکه تمام مشغول بازی‌های کامپیوتری می‌شود، باید تلاش خود را به کار بگیرید تا او را از نشستن مداوم، دور کرده و به تحرک وادار کنید. در این صورت رژیم غذایی که برای او در نظر گرفته‌اید نیز تأثیر بیشتری خواهد داشت.

 

تغییر سبک زندگی خود

در برخورد با کودک خود در زمینه‌های مختلف، همواره به یاد داشته باشید که کودکان مقلد والدین خود هستند. آن‌ها در زمینه‌های مختلف از شما تقلید خواهند کرد پس لازم است تا به جای تذکر دادن به آن‌ها، خودتان نیز عادات غذایی خوبی را در زندگی روزمره خود ایجاد کرده و به آن‌ها پایبند باشید. در این راستا باید مواد غذایی سالم و همچنین عادت‌های سالم غذا خوردن را جایگزین عادت‌های ناسالم گذشته خود بکنید. بدون شک انجام دادن عملی این اقدامات، تأثیر به مراتب بیشتری نسبت به تذکرهای کلامی خواهد داشت.

 

انتخاب میان وعده سالم

در رژیم غذایی برای کودکان، برخی از والدین تمام تمرکز خود را بر روی وعده‌های غذایی اصلی گذاشته و سعی می‌کنند که فقط در این وعده‌ها برای فرزند خود غذای سالم تهیه کنند؛ اما لازم به ذکر است که به هیچ عنوان نباید از مان وعده‌های کودکان خود غافل شوید. برای میان وعده‌های کودک خود در دوران رژیم از مواد غذایی سالم مانند میوه‌ها و … استفاده کنید. همچنین با مصرف میان وعده‌های مناسب می‌توانید اشتهای کودکتان را در وعده‌های غذای اصلی تا حد زیادی کنترل کنید تا کالری زیادی مصرف نکند.

 

استفاده از چربی سالم

یکی از مواد موردنیاز برای رشد بهتر کودکان، چربی‌های سالم هستند؛ به همین خاطر این چربی‌های باید در رژیم غذایی خانواده رعایت شوند. پس هنگام تنظیم رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله تا 12 ساله، به هیچ عنوان از قرار دادن چربی‌های سالم در برنامه غذایی آن‌ها غافل نشوید. این چربی‌های سالم شامل روغن زیتون، روغن دانه‌ها، ماهی‌های چرب و … می‌شود که می‌توانید به‌راحتی تهیه کنید.

اهمیت داشتن رژیم سالم برای بچه‌ها

تغذیه در دوران کودکی اهمیت بسیار زیادی داشته والدین باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا بتوانند از مواد غذایی سالم و مغذی برای تکمیل برنامه تغذیه کودکان خود استفاده کنند. رژیم سالم برای کودکان می‌تواند سلامت آن‌ها در سنین جوانی و کهن‌سالی تضمین کرده و تمام نیازهای جسمی آن‌ها را به‌صورت کامل تأمین می‌کند. چنانچه وعده‌ها و مین وعده‌های غذای کودک خود را با غذاهای ناسالم پر کنید، نمی‌توانید از مزایای غذاهای سالم برای آن‌ها بهره‌مند شوید، پس لازم است تا حتما برنامه‌ای سرشار از مواد غذایی سالم برای فرزندتان تهیه کنید.

 

غذاهای سالم در رژیم لاغری کودکان 10 ساله

برای اینکه بتوانید یک برنامه غذایی سالم و مغذی برای رژیم لاغری کودکان 10 ساله تهیه کنید، لازم است تا در ابتدا اطلاعات کافی درباره این مواد غذایی داشته باشید و به‌خوبی آن‌ها را بشناسید. در اینجا فهرستی از غذاهای سالم برای کودکان در این رنج سنی به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید بر اساس آن‌ها یک برنامه غذایی مناسب برای فرزند خود تهیه کنید.

 

  • در رژیم لاغری برای کودکان از کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای مانند پاستا، برنج، سیب‌زمینی و … استفاده کنید.
  • مصرف میوه‌های تازه به صورت 5 وعده در روز توصیه می‌شود.
  • پروتئین‌های بدون چربی مانند گوشی، ماهی، تخم‌مرغ، لوبیا، حبوبات و عدس نیز در این رژیم‌ها ضروری است.
  • در رژیم لاغری برای کودکان 11 ساله بهتر است از آبمیوه‌های طبیعی به جای نمونه‌های صنعتی و نوشابه‌های گازدار استفاده شود.
  • کلسیم یکی از مواد غذایی مهم و ضروری برای کودکان است که می‌تواند از طریق شیر، پنیر، ماست، کشک و … تأمین شود.

 

رژیم لاغری برای کودکان

 

غذاهای مضر در رژیم لاغری برای کودکان 11 ساله

در کنار آشنایی و استفاده از مواد غذایی سالم در رژیم غذایی کودکان، لازم است تا با انواع مواد غذایی مضر نیز آشنا شوید تا در دوره رژیم لاغری کودکان، از مصرف این گروه غذاها به‌صورت جدی خودداری کنید. در اینجا به چند نمونه از غذاهای مضر می‌پردازیم تا شما آشنایی کاملی با آن‌ها داشته باشید.

 

  • انواع فست فودها و غذاهای آماده باید در این دوره رژیم به صورت کامل محدود شوند.
  • مصرف آبمیوه‌های صنعتی، انواع میلک شیک‌ها و مواد غذایی شیرین نیز باید در این دوره محدود شوند.
  • در دوره رژیم لاغری برای کودکان باید مصرف انواع غذاهای پرچرب، شیرینی‌ها، کیک، نوشابه‌های گازدار و همچنین انواع مواد غذایی پرکالری محدود شوند.
  • بهتر است از مصرف غذاهای سرخ‌کرده و روغن‌های غیرطبیعی نیز در این دوره صرف‌نظر کنید.

 

اهمیت داشتن رژیم لاغری برای کودکان

 

آیا رژیم لاغری دختران و پسران در سنین کودکی متفاوت است؟

زمانی که بحث از رژیم لاغری کودکان به میان می‌آید، برای بسیاری از افراد سؤال می‌شود که آیا میان رژیم لاغری دختران و پسران در این سن تفاوتی وجود دارد یا اینکه هر دوی آن‌ها می‌توانند از یک برنامه لاغری برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل، استفاده کنند؟ در اینجا قصد داریم تا به پاسخ این پرسش بپردازیم.

طبق تحقیقات انجام‌شده، چاقی و اضافه‌وزن در بین پسران بین 5 تا 19 ساله، بیشتر از دختران در همین رنج سنی است. از طرف مقابل دختران به دلیل آناتومی بدنشان، روند کاهش وزن سخت‌تری نسبت به پسران دارند. به همین دلیل لازم است تا میزان چربی کمتری مصرف کنند تا بتوانند در مدت مشابهی، به وزن ایده آل خود برسند. همچنین به صورت طبیعی متابولیسم بدن دختران کمتر از پسران است؛ یعنی میزان کالری کمتری در طول روز برای عملکردهای طبیعی بدن خود استفاده می‌کنند. همچنین طبق تحقیقات انجام‌شده، میزان چربی موجود در بدن دختران نسبت به پسران بیشتر است. برای اطلاعات رژیم در سنسن بالاتر به صفحه رژیم لاغری نوجوانان مراجعه کنید.

 

رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله

 

نقش مواد مغذی در رژیم لاغری برای کودکان

تغذیه در دوران کودکی اهمیت بسیار زیادی داشته و اغلب والدین نسبت به این موضوع حساسیت زیادی دارند. بیشتر افراد همواره تلاش می‌کنند تا با مصرف غذاهای سالم برای کودک خود، به تقویت او بپردازند تا در بزرگسالی با هیچ مشکلی در این زمینه روبه‌رو نشود. مصرف مواد غذایی سالم برای کودکان، از جهات مختلف اهمیت زیادی داشته و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

کودکان به دلیل قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی مختلف مانند مدرسه، کلاس‌های آموزشی مختلف و … در معرض میکروب‌ها ویروس‌های مختلفی قرار دارند. به همین دلیل سیستم ایمنی بدن آن‌ها باید قوی باشد تا بتواند به خوبی در برابر این عوامل بیماری‌زا مقاومت کند. مصرف مواد غذایی سالم و مغذی، کمک زیادی به ارتقا سیستم ایمنی بدن کودکان می‌کند.

 

کمک به رشد

از دیگر دلایلی که مصرف غذاهای سالم و قرار دادن آن‌ها در برنامه غذایی کودکان اهمیت دارد، ارتباط آن‌ها با رشد کودک است. تغذیه مناسب برای رشد بدن لازم و ضروری بوده و غیرقابل کتمان است. در صورتی که مواد مغذی و سالم به بدن کودک نرسند، ممکن است دچار سوءهاضمه شده و آسیب‌های جدی ببیند. اگر وعده‌های غذایی کودک خود را با غذاهای ناسالم پر کنید، ممکن است به روند رشد او لطمه بزرگی وارد شود.

 

بهترین روش کاهش وزن برای کودکان 10 و 11 ساله

قرار گرفتن در وزن ایده آل موضوعی است که از زمان کودکی باید توجه زیادی به آن شود. والدین ملزم هستند تا در صورت مشاهده افزایش وزن در کودک خود، اقدامات لازم را در راستای کاهش وزن برای کودک خود انجام دهند. پیدا کردن بهترین روش برای کاهش وزن کودکان در این رنج سنی، سخت بوده و ممکن است برخی از والدین نتوانند این کار را به خوبی انجام دهند.

در بسیاری از موارد در این سن کودکان نیاز به کاهش وزن ندارند، بلکه باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند که وزن خود را به‌صورت ثابت حفظ کنند. در این حالت با افزایش قد، تناسب‌اندام آن‌ها حفظ‌شده و درگیر افزایش وزن آن‌ها نمی‌شوند. بهترین روش برای لاغری کودکان در این سنین، تغییر عادات تغذیه کل خانواده است؛ در این حالت فرزند شما عادت به مصرف غذاهای سالم کرده و هیچ اجباری احساس نخواهد کرد.

 

تفاوت رژیم لاغری برای دختران و پسران

 

برنامه پیشنهادی برای رژیم لاغری کودک

حال که تا اینجا به ارائه نکات مهم در زمینه رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله تا 12 ساله پرداختیم، لازم است تا به یک برنامه لاغری پیشنهادی نیز ارائه بدهیم تا در صورت تمایل بتوانید از آن و یا سایر برنامه‌های مشابه استفاده کنید. لازم به ذکر است که وزن ایده آل برای هر کودک در این رنج سنی، مطابق با قد و شرایط جسمی او تعین می‌شود، پس توصیه می‌کنیم برای دریافت برنامه تغذیه در این زمینه حتما به پزشک تغذیه مراجعه کرده و از روش‌های صحیح برای استفاده از بهترین رژیم لاغری استفاده کنید.

 

صبحانه

صبحانه اولین وعده روزانه کودک محسوب می‌شود که می‌توانید آن را با اسموتی میوه همراه با شیر کم‌چرب شروع کنید. در کنار این اقلام نان تست و مربای کم شیرین نیز پیشنهاد خوبی محسوب می‌شود. اگر تمایل به مصرف لبنیات برای این وعده دارید، پیشنهاد می‌کنیم از نوع بدون چربی باشد. نان تست به همراه کمی روغن‌زیتون و آبمیوه طبیعی نیز می‌تواند گزینه خوبی برای صبحانه رژیمی کودک باشد.

 

میان وعده

میوه‌ها بهترین میان وعده‌ها برای کودکان محسوب می‌شوند. برای این میان وعده پیشنهاد می‌کنیم واحد میوه به همراه بیسکویت ترد انتخاب کنید.

 

چه زمانی نیاز به رژیم لاغری برای کودکان است؟

 

ناهار

یک کفگیر و سه قاشق غذاخوری برنج، شش قاشق غذاخوری خورش قیمه به همراه سبزی‌خوردن نیز می‌تواند وعده ناهار کودک را تشکیل دهد. پاستا با سبزیجات و یا ماهی گریل شده نیز انتخاب‌های مناسبی برای ناهار محسوب می‌شوند.

 

میان وعده

وعده عصرانه نباید چندان سنگین انتخاب شود. در این راستا می‌توانید یک بشقاب میوه جذاب و یا یک کاسه کورن فلکس با شیر کم‌چرب تهیه کنید.

 

شام

برای وعده شام به سراغ سبزیجات بیشتری بروید و آن‌ها را همراه پوره سیب‌زمینی و مرغ پخته در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید. در کنار موارد ذکرشده، سوپ مرغ نیز می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی برای وعده شام کودک شما باشد.

 

جمع‌بندی

طبق تحقیقات انجام‌شده، امروزه کودکان زیادی درگیر اضافه‌وزن و چاقی هستند که باید با استفاده از رژیم‌های لاغری و یا ورزش برای کاهش وزن آن‌ها اقدام کرد. رژیم لاغری برای کودکان باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که بتواند تمام نیازهای بدن آن‌ها را تأمین کند. در قسمت‌های فوق به‌صورت کامل به بررسی رژیم لاغری برای کودکان 10 ساله پرداختیم. شما با شناسایی مواد غذایی مفید و مضر برای کودکان می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین رژیم لاغری را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

4.6/5 - (114 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «رژیم لاغری برای کودکان 10 یا 11 ساله»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم