معرفی تمام عمل های لاغری با هزینه، عوارض و شرایط جراحی

عمل های لاغری؛ انواع عمل لاغری + مزایا و ریسک‌ها

معرفی انواع عمل های لاغری

عمل های لاغری می‌تواند برای برخی افراد معجزه کند. با این‌حال، این تصمیم برای همه مناسب نیست. اینطور بگوییم، انواع عمل لاغری چیزی نیستند که بدون بررسی دقیق و مشورت با بهترین متخصصان بتوان سراغ‌شان رفت.

افرادی که به اینکار فکر می‌کنند باید برای جراحی آماده و باانگیزه باشند، و از آنچه قرار است اتفاق بیفتد کاملا مطلع باشند. آنها همچنین باید بدانند که حتی پس از بهترین عمل لاغری، باید تغییراتی طولانی‌مدت در سبک زندگی و عادات غذایی خود ایجاد کنند.

با «چنگال» همراه باشید تا محبوب‌ترین عمل های لاغری را به همراه ویژگی‌های مثبت، ویژگی‌های منفی و البته خطرات بالقوه‌شان بررسی کنیم.

عمل های لاغری برای چه کسانی مناسب هستند؟

چاقی (Obesity) از نظر شدت به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • کلاس یک؛ شامل BMI 30 تا کمتر از 35
 • کلاس دو؛ شامل BMI 35 تا کمتر از 40
 • کلاس سه؛ شامل BMI 40 یا بالاتر (که به عنوان چاقی مفرط طبقه‌بندی می‌شود)

بر اساس دستورالعمل‌های فعلی در منابع معتبر، فرد باید چاقی کلاس سه داشته باشد تا واجد شرایط عمل لاغری شکم یا معده باشد. افرادی با چاقیِ کلاس دو هم می‌توانند واجد شرایط باشند، البته در صورتی که بیماری‌ای داشته باشند که با چاقی آنها مرتبط است و با عمل جراحی بهبود خواهد یافت. منظور چنین بیماری‌هایی‌ست:

 • دیابت
 • سکته
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب شدید
 • کبد چرب
 • انواع خاصی از سرطان، مانند سرطان پانکراس و سرطان روده بزرگ

برخی منابع دیگر چاقیِ کلاس یک را به عنوان آستانه این عمل‌ها پیشنهاد می‌کنند، که البته به ترجیحات فرد و وجود بیماری‌های بستگی دارد که با دارو کنترل نمی‌شود، از جمله ریفلاکس معده به مری (GERD)، دیابت نوع دو یا قند خون.

نهایتا، انواع عمل لاغری ممکن است برای افرادی مناسب باشد که روش‌های غیرجراحی مختلف شامل بهترین رژیم لاغری را برای کاهش وزن اضافه امتحان کرده‌اند، اما موفقیت‌آمیز نبوده.

عمل لاغری شکم به چه روش‌هایی باعث کاهش وزن می‌شود؟

این جراحی‌ها با تغییر شدید سیستم گوارش به درمان چاقی و کاهش وزن کمک می‌کنند، به اشکال زیر:

 • محدودیت (Restriction): این روش‌ها معده را کوچک‌تر کرده و به کاهش سرعت هضم کمک می‌کنند. با کاهش مقدار غذایی که معده می‌تواند نگه دارد، ممکن است این روش به کاهش مصرف غذای فرد کمک کند، چون کالری دریافتی را کاهش می‌دهد.
 • سوء جذب (Malabsorption): عمل لاغری معده با این کارکرد باعث کوتاه شدن یا تغییر ساختار دستگاه گوارش می‌شود. غذا بخش‌هایی از دستگاه گوارش را دور می‌زند و اصلا وارد آن نمی‌شود؛ به این ترتیب، مواد مغذی و کالری جذب‌شده توسط بدن محدود می‌شود.
 • ترکیب محدودیت و سوء جذب (Mixed): این روش‌ها هم باعث سوء جذب می‌شوند، هم مصرف غذا را محدود می‌کنند.
 • کاهش هورمون‌های گرسنگی: این روش‌ها از جدیدترین عمل های لاغری هستند، که روی کاهش تولید هورمون گرسنگی تولیدشده در معده و ارسال آن به هیپوتالاموس در مغز تمرکز دارند.

 

انواع عمل لاغری با بررسی مزایا

 

فواید عمل های لاغری

به طور کلی، نشان داده شده است که این جراحی‌ها در کمک به کاهش وزن طولانی‌مدت بسیار موثر هستند. در مقایسه با رژیم چربی سوزی یا درمان با قرص، عمل باعث کاهش وزن بیشتری در افراد چاق می‌شود. در واقع برای افراد بسیار چاق، عمل لاغری معده و یا شکم شاید موثرترین درمان باشد.

همچنین، کاهش وزن زیاد پس از عمل جراحی می‌تواند تاثیر چشمگیری در بهبود سلامت فرد داشته باشد، برای نمونه:

 • دیابت نوع دو ممکن است در بسیاری از افرادی که جراحی کاهش وزن داشته‌اند کاملا معکوس شود، یا اینکه کنترل آن ساده‌تر شود (یعنی کمتر به مصرف دارو احتیاج دارند).
 • در افرادی با چاقی مفرط، انتخاب بهترین عمل لاغری و انجام آن به این معنی‌ست که آنها احتمالا عمر طولانی‌تری خواهند داشت.
 • خطر سکته مغزی، حملات قلبی، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های کبدی که با الکل مرتبط نیستند، کاهش می‌یابد.
 • این افراد در آینده نسبت به آنهایی که برای لاغری‌شان درمان‌های معمولی دارند، کمتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. آنها حتی شاید بتوانند برخی قرص‌هایی را که قبلا برای این مشکل مصرف می‌کردند، قطع کنند.

برخی عمل های لاغری (که در بخش‌های بعد معرفی شده‌اند) ممکن است نسبت به روش‌های دیگر، کاهش وزن بیشتری را در طولانی‌مدت داشته باشند. با این‌حال، احتمال دارد که این جراحی‌ها پیچیده‌تر و پرخطرتر ازروش‌های ساده‌تر باشند.


پیشنهاد مطالعه: قرص های چاقی تاییدشده توسط وزارت بهداشت


 

خطرها و عوارض عمل های لاغری

هیچ جراحی‌ای (صرف نظر از نوع آن) بدون خطر نیست، و حتی بهترین عمل لاغری برای فرد هم ریسک‌های دارد. از جمله این خطرات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایجاد لخته خون در ریه (آمبولی ریه)
 • ایجاد لخته خون در ورید (ترومبوز ورید عمقی)
 • عفونت در ریه در زمان جراحی
 • زخم پوستی عفونی پس از جراحی
 • لغزش باند معده از جای خود
 • پوست اضافی

در شرایط نادر، حتی مرگ در حین جراحی هم می‌تواند از عوارض عمل های لاغری باشد. این خطرات با توجه به سن، جنس و محاسبه BMI فرد متفاوت است، و پیش از جراحی توسط متخصص کاملا توضیح داده می‌شود. همچنین، در برخی افراد، این عمل ممکن است برای کمک به کاهش وزن موفقیت‌آمیز نباشد.

برای انجام این عمل‌ها بیهوشی عمومی هم ضروری‌ست، که ریسک‌های خود را دارد. متاسفانه برای افرادی که چاق هستند، خطرات ناشی از بیهوشی بیشتر هم می‌شود.

 

چطور می‌توان عوارض عمل لاغری را کاهش داد؟

برای کنترل برخی خطرها می‌توان دارو تجویز کرد. به موقع بلند شدن پس از عمل و اصطلاحا روی تخت نیفتادن هم می تواند به کاهش ریسک‌ها و عوارض عمل های لاغری کمک کند.

اگر فرد پس از جراحی به سرعت وزن زیادی از دست بدهد، احتمال ایجاد سنگ در کیسه صفرا (سنگ صفرا) هم بیشتر می‌شود. عوارض دیگری هم وجود دارند که بسته به نوع جراحی متفاو‌ت‌اند. اینها را در ادامه بیشتر توضیح داده‌ایم.

 

بهترین عمل لاغری برای کاهش وزن سریع

 

انواع عمل لاغری

انواع مختلفی از جراحی‌های کاهش وزن وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بهترین عمل لاغری برای هرفرد با توجه به وزن او (در واقع شاخص توده بدنی یا BMI) و شرایط خاص پزشکی‌اش مشخص می‌شود.

 

حلقه‌گذاری معده یا گاستریک باندینگ

حلقه‌گذاری معده (Gastric Band) از جراحی‌های رایج برای کاهش وزن است. در طی این عمل نوار (باند) مخصوصی دور قسمت بالایی معده قرار می‌گیرد، و اساسا معده شما را به دو بخش تقسیم می‌کند.

وقتی غذا می‌خورید، غذا از مری به قسمت بالای باند معده منتقل می‌شود. و چون این قسمت بالایی کوچک‌تر از اندازه‌ای است که کل معده قبلا بوده، با غذای کمتری احساس سیری خواهید کرد. پس از صرف غذا، غذا به تدریج به قسمت پایینیِ معده منتقل و مانند قبل هضم می‌شود.

نوارهای معده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان موقعیت آنها را پس از جراحی تنظیم کرد؛ این یعنی می‌تواند مقدار غذایی که می‌توان خورد را تغییر دهید. این باند به یک پورت مخصوص زیر پوست وصل می‌شود تا تنظیم کردنِ آن ممکن باشد.

 

عمل لاغری شکم (باندینگ معده)

 

ممکن است در چندماه اول پس از جراحی تنظیم لازم باشد تا بهترین حالت برای فرد پیدا شود. این تنظیمات معمولا در یک کلینیک‌های سرپایی هم انجام‌پذیر هستند، و احتیاجی به بیهوشی عمومی و جراحی مجدد نیست.

حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده (Adjustable Gastric Band) یکی از تکنیک‌های شناخته‌شده‌ی این روش است، که در آن متخصص می‌تواند باند سیلسکونی را با تزریق مایع از طریق یک راه ارتباطی از زیر پوست تنظیم کنند.

مزایا

 • به طور کلی، این روش از ایمن‌ترین انواع عمل لاغری برای کاهش وزن است.
 • این عمل معمولا با جراحی سوراخ کلید (لاپاراسکوپی) قابل انجام است؛ و این یعنی دوران نقاهت کوتاه‌تر.
 • حلقه‌گذاری معده برگشت‌پذیر است. بنابراین، در صورت لزوم می‌توان باند را به کلی برداشت.

عوارض و خطرات

 • پس از انجام آن، این خطر وجود دارد که وزن مجددا افزایش یابد.
 • گاهی اوقات باند معده از جای خود خارج می‌شود. احتمال ساییده شدن و در نتیجه بی‌اثر شدن آن هم وجود دارد، و باید تعویض شود.
 • برای برخی افراد تا دوسال طول می‌کشد تا به باند معده عادت کنند و عادات غذایی‌شان را اصلاح کنند تا به طور موثر وزن کم کنند.
 • تاثیر کمتری بر بیماری‌های مرتبط با وزن مانند دیابت دارد.
 • آسیب احتمال آسیب به معده در طول زمان وجود دارد.

عمل لاغری بای پس معده

در عمل بای پس (Gastric Bypass) که با نام Roux-en-Y هم شناخته می‌شود، معده شما به دو قسمت تقسیم شده، و یک کیسه کوچک بالای آن ایجاد می‌شود. سپس، بخشی از روده روده کوچک به این کیسه معده متصل می‌شود. این یعنی وقتی غذا می‌خورید، غذا بخش اصلی معده و بالای روده کوچک‌تان را دور می‌زند.

در قسمت بالای روده کوچک، غذا به طور معمول شروع به هضم و جذب توسط بدن می‌کند. بنابراین، با دور زدن این قسمت از روده، کالری کمتری از غذایی که می‌خورید گرفته می‌شود. همچنین، چون معده‌ی “جدید” از اندازه کل معده‌تان کوچک‌تر است، مقدار غذایی که می‌توانید بخورید و در نتیجه کالری دریافتی‌تان محدود می‌شود.

 

عمل لاغری معده بای پس

 

برخی افراد با عمل لاغری بای پس وزن بیشتری از دست می‌دهند تا با حلقه‌گذاری معده. اما خب این جراحی دشوارتر است و زمان بیشتری می‌برد. این عمل بیشتر به روش لاپاراسکوپی و با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

مزایا

 • مطالعات نشان داده‌اند که این روش به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و رفلاکس معده (GERD) مفید است.
 • کاهش وزن سریع و طولانی‌مدت را به همراه دارد، و به افزایش احساس سیری کمک فوق‌العاده‌ای می‌کند.
 • بهبودی از عمل لاغری معده به روش بای پس سریع است.

عوارض و خطرات

 • ممکن است باعث سندرم دامپینگ یا علائمی مانند خستگی و حالت تهوع پس از صرف غذا (به دلیل تخلیه سریع معده) شود.
 • یکی از خطرات اصلی این عمل، احتمال ایجاد نشت در نقطه‌ای‌ست که روده کوچک به معده وصل می‌شود. این اتفاق نادر است و در صورت وقوع، باید با جراحی محل نشت را ترمیم کرد.
 • به دلیل اینکه بخشی از روده حین جراحی بای پس یا دور زده می‌شود، ممکن است دچار کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی شوید. به همین دلیل معمولا آزمایش خون توصیه شده و در صورت نیاز مکمل‌های لازم تجویز می‌شود.
 • پوکی استخوان کم‌خونی نیز از خطرات عمل لاغری بای پس است.

عمل لاغری اسلیو معده (گاسترکتومی اسلیو)

در این عمل (Sleeve Gastrectomy) بخش بزرگی از یک‌طرفِ شما برداشته می‌شود، و تنها یک آستین (اسلیو) از آن می‌ماند. اینطور بگوییم: معده شما به یک لوله‌ی باریک تبدیل می‌شود؛ که قسمت بالای آن به مری و قسمت پایین آن به روده متصل است.

اینجا هم اندازه معده شما کوچک‌تر می‌شود، اما نباید فراموش کنید که اسلیو از عمل های لاغریِ برگشت‌ناپذیر است. به این ترتیب، شما فقط می‌توانید یک وعده غذایی بسیار کوچک‌تر بخورید، و پس از صرف غذا هم برای مدت طولانی‌تری احساس سیری خواهید داشت.

 

شرایط عمل لاغری اسلیو معده

 

عمل لاغری اسلیو هم معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، و از جراحی‌های نسبتا آسان و سریع برای درمان چاقی‌ست؛ هرچند که می‌تواند بیشتر از برخی جراحی‌های دیگر به کاهش وزن کمک کند. به همین دلیل، بعضا به عنوان اولین راه حل به افرادی پیشنهاد می‎شود که بسیار چاق هستند و بیماری‌هایی دارند که می‌تواند ریسک جراحی‌های طولانی‌تر و پیچیده‌تر را بالا ببرد.

سپس ممکن است عملِ دیگری در تاریخی دیگر (مثلا برای تبدیل گاسترکتومی اسلیو به بای پس معده) پیشنهاد شود. البته برخی افراد دوباره به جراحی نیاز ندارند، چون ممکن است با عمل لاغری اسلیو به اندازه کافی وزن کم کنند.

مزایا

 • در مقایسه با انواع عمل لاغری، روشی ایمن، نسبتا کوتاه و ساده است.
 • برای افرادی که شرایط پزشکی پرخطر دارند، ایده‌آل است.
 • به عنوان گام اولیه برای سایر روش‌ها انجام می‌شود.

عوارض و خطرات

 • غیر قابل برگشت است.
 • در مقایسه با بای پس معده، تاثیر کمتری روی متابولیسم دارد.
 • می‌تواند باعث سوزش سر دل یا بدتر شدنِ آن شود.
 • بروز عفونت، لخته خون و خون‌ریزی داخلی از خطرات عمل لاغری معده به این روش است.

انحراف بیلیوپانکراس

در عمل انحراف بیلیوپانکراس (Biliopancreatic Diversion) قسمت بزرگی از معده شما برداشته می‌شود، و تنها بخش کوچکی از آن می‌ماند. معده‌ی کوچک‌شده هم به آخرین قسمت روده کوچک وصل می‌شود. به این ترتیب، بخش قابل توجهی از روده کوچک دور زده می‌شود.

مجاریِ صفراوی و پانکراس هم (که صفرا و آنزیم‌های پانکراس را بالای روده کوچک تخلیه می‌کنند تا به هضم غذا کمک کنند) به قسمت پایین روده کوچک هدایت می‌شوند.

بیشتر چربی و کربوهیدراتی که می‌خورید، معمولا در قسمت بالایی روده کوچک شما جذب می‌شود. بنابراین، پس از این جراحی که این قسمت از روده را دور می‌زند، بیشتر چربی و کربوهیدرات از بدن‌تان عبور می‌کند و جذب نمی‌شود.

بین انواع عمل لاغری، این روش بسیار شبیه بای پس معده است، با این تفاوت که کیسه معده بیشتر در امتداد روده کوچک متصل است. این یعنی از غذاهایی که می‌خورید، کالریِ بسیار کمتری جذب می‌کنید. اما از طرف دیگر، عوارض این روش نسبت به بای پس معده بیشتر است و کمتر از آن توصیه می‌شود.

مزایا

 • میزان چربیِ جذب‌شده توسط بدن را به شدت کاهش می‌دهد.
 • می‌تواند در طولانی‌مدت به کنترل دیابت کمک کند (بیشتر از اسلیو یا بای پسِ معده).

عوارض و خطرات

 • عمل لاغری شکم به این روش می‌تواند باعث نفخ، بدبو و شل شدن مدفوع شود.
 • انحراف بیلیوپانکراس شامل جراحی‌ای بسیار پیچیده است و باید توسط جراحی متبحر در یک بیمارستان مجهز انجام شود.

 

عمل های لاغری (انحراف بیلیوپانکراس)

 

سوئیچ اثنی عشر

جراحی سوئیچ اثنی عشر (Duodenal Switch) مشابه انحراف بیلیوپانکراس است. در این روش، جراح کار را با انجام گاسترکتومی اسلیو شروع می‌کند. سپس، قسمت بالایی روده کوچک (به نام دوازدهه یا اثنی عشر) را می‌برد، و نیمه پایینی روده کوچک را به قسمت باقی‌مانده از اثنی عشر وصل می‌کند.

سپس مجاریِ صفراوی و لوزالمعده به سمت پایین روده کوچک، مانند انحراف بیلیوپانکراس، هدایت می‌شوند. عمل لاغری شکم به این روش باعث می‌شود که بدن کمتر بتواند چربی را هضم کند و کالری‌هایش را جذب کند. این منجر به کاهش وزن می‌شود، بدون اینکه لازم باشد برنامه غذایی‌تان تغییر چشمگیری داشته باشد.

از نظر میزان کاهش وزن پس از جراحی، عمل سوئیچ اثنی عشر می‌تواند بسیار موفقیت‌آمیز باشد. با این‌حال، این جراحی پیچیده است و باید توسط جراح مجرب در مرکزی مجهز انجام شود.  این جراحی همچنین بیشتر طول می‌کشد و خطر برخی عوارض عمل های لاغری را افزایش می‌دهد.

 

عمل لاغری شکم سوئیچ اثنی عشر

 

مزایا

 • کاهش وزنی سریع‌تر و قابل توجه‌تر از بای پس معده دارد
 • بین انواع عمل لاغری موثرترین نوع برای کنترل دیابت نوع دو است.
 • تولید هورمون را هدف قرار می‌دهد؛ نتیجتا باعث سیری بیشتر و گرسنگی کمتر می‌شود.

عوارض و خطرات

 • از عمل های لاغری با پروسه‌ای پیچیده و مدت زمان طولانی است.
 • می‌تواند باعث رفلاکس یا بدتر شدن آن شود.
 • چون فرد باید مدت طولانی‌تری تحت بیهوشی عمومی باشد، خطر ایجاد لخته خون در پا یا ریه‌ها افزایش می‌یابد.
 • خطر نشت معده در جایی که روده متصل شده است وجود دارد (مانند عمل بای پس).
 • اگر به رژیم غذایی کم‌چرب پایبند نباشید، مدفوع شل و بدبو، و نفخ زیاد هم از عوارض جانبی این عمل لاغری معده خواهد بود.
 • این جراحی می‌تواند منجر به کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی شود، و مصرف برخی مکمل‌ها را عملا ضروری می‌کند. در غیر این‌صورت، پوکی استخوان و کم‌خونی فرد را تهدید خواهد کرد.
 • سوئیچ اثنی عشر می‌تواند جذب پروتئین را به شدت مختل کند. کمبود پروتئین جذب‌شده توسط بدن پس از این عمل می‌تواند منجر به وضعیت ناخوشایندی به نام سوء تغذیه پروتئین-کالری شود. به همین دلیل، به افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، توصیه می‌شود پروتئین بیشتری در رژیم خود مصرف کنند.
 • خطرات جراحی آن شامل خونریزی، لخته شدن خون، فتق و عفونت می‌شود.

روش‌هایی که از اینجا به بعد معرفی می‌کنیم، دقیقا “جراحی” محسوب نمی‌شوند؛ اما در گفت‌وگوی عامیانه جزو انواع عمل لاغری با حساب می‌آیند.

بالون معده (گاستریک بالون)

در این روش (Intragastric Balloon) یک آندوسکوپ از دهان، مری و معده عبور می‌کند، تا یک بالون سیلیکونی مخصوص وارد معده شود. وقتی بالون به معده برسد، متخصص آن را از هوا یا مایعی مخصوص پر خواهد کرد، به طوری که قسمتی از معده شما را پر کند.

با قرار گرفتن این بالون در معده، سریع‌تر احساس سیری می‌کنید و مقدار غذایی که می‌خورید کمتر می‌شود. با این حال، این یک گزینه کوتاه‌مدت است. چون بالون باید حداکثر پس از شش ماه برداشته شود.

 

عمل لاغری بالون معده

 

مزایای بالون معده

 • برخلاف انواع عمل لاغری، هیچ بریدگی‌ای جراحی یا تغییرات آناتومیک وجود ندارد.
 • بالون موقتی است و حداکثر تا شش ماه در معده باقی می‌ماند، و به عبارتی برگشت‌پذیر است.
 • محلول درون آن (سالین) از نمک و آب است و ایمنی خوبی دارد.

عوارض و خطرات

 • از آنجایی که این یک روش موقتی‌ست، ممکن است اثرات طولانی‌مدت نداشته باشد.
 • باعث درد عضلانی، سردرد و حالت تهوع ناشی از جایگذاریِ بالون می‌شود.
 • چندروز پس از گذاشتن بالون ممکن است درد معده، احساس سوء هاضمه، زخم معده و استفراغ فرد را اذیت کند.
 • خطرات و عوارض عمل لاغری بالون معده شامل سوراخ شدن معده یا مری، واکنش آلرژیک شدید، انسداد روده و پانکراتیت حاد می‌شود.

انسداد واگال

انسداد واگال (Vagal Blockade) یا vBloc یک روش ساده با حداقل تهاجم (و البته کمتر رایج) است، که تحت لاپاراسکوپی و بیهوشی عمومی انجام می‌شود. هدفِ این روش مسدود کردن سیگنال‌های گرسنگی بین معده و مغز از طریق عصب واگ یا واگوس است.

برای اینکار، متخصص با ایجاد سه تا پنج برش، دستگاهی را زیر پوست نزدیک قفسه سینه قرار می‌دهد. این دستگاه پالس‌های الکتریکی متناوب را با انرژی کم و فرکانس بالا به بدنه عصب واگ در داخل شکم، در فواصل زمانی مشخص در روز، ارسال می‌کند.

مزایا

 • در مقایسه با انواع عمل لاغری بسیار کمتر تهاجمی است. همچنین، ایمن و برگشت‌پذیر است.
 • عوارض کمتری نسبت به سایر جراحی‌های کاهش وزن وجود دارد.
 • کمک زیادی در کاهش وزن و فشار خون می‌کند.

عوارض و خطرات

 • احتمال دارد دستگاه مشکلی بهم بزند. اگر هم این اتفاق نیفتد، خالی شدنِ باتری آن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
 • سوزش سر دل، سوء هاضمه و اختلال در بلع (دیسفاژی) و درد در محل کاشت یا برش نیز از عوارض این پروسه است.
 • نیاز به تغییر موقعیت ایمپلنت، خطر عفونت، عوارض جانبی بیهوشی مانند حالت تهوع و استفراغ از ریسک‌های مهم هستند.

بهترین عمل لاغری برای شما کدام است؟

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، بهترین عمل لاغری برای هرفرد بسته به وزن فرد و بیماری‌های که ممکن است داشته باشد، فرق می‌کند. از طرف دیگر، تعادل بین مزایا و خطرات روش‌های اینکار از فردی به فرد دیگر متفاوت است و این چیزی‌ست که باید با جراح‌تان در میان بگذارید.

با این حال، توجه به آمار و ارقامِ نتایج هرروش، ایده‌های خوبی در این‌باره به ما می‌دهد. برای مثال، طبق مطالعات اخیر، جراحی وسیله‌ای موثر برای کاهش وزن است. گاسترکتومی Roux-en-Y و گاسترکتومی اسلیو هردو نتایج بهتری نسبت به باندینگ قابل تنظیم معده داشتند.

برای افراد با BMI بسیار بالا هم، سوئیچ اثنی عشر به کاهش وزن بیشتری نسبت به گاسترکتومی Roux-en-Y منجر شده است.

پیش از انتخاب هر عمل لاغری معده، این سوالات را از پزشک بپرسید

برای درک بهترِ گزینه‌های پیشِ رو، انتخاب بهترین روش و آنچه پیش، در حین و پس از جراحی اتفاق می‌افتد، بهتر است چنین سوالاتی را از متخصص خود بپرسید:

 • آیا من واجد شرایط عمل لاغری شکم هستم؟
 • روش توصیه‌شده‌ی شما چه مزیتی نسبت به روش‌های دیگر دارد؟
 • چقدر وزن کم می‌کنم؟ این اتفاق چقدر سریع می‌افتد؟
 • عوارض عمل های لاغری، به ویژه روش پیشنهادیِ شما، چیست؟
 • آیا این روش برگشت‌پذیر است؟
 • آیا روش‌های کمتر تهاجمی در دسترس هستند؟
 • بعد از جراحی چه غذاهایی و چه مقدار از آنها را می‌توانم بخورم؟
 • آیا بیمه آن را پوشش می‌دهد؟

 

عوارض عمل های لاغری

 

با عمل های لاغری چقدر می‌توان وزن کم کرد؟

پس از جراحی، فرد در چندماه اول بیشترین کاهش وزن را تجربه خواهد کرد. اما پس از چندماه، میزان‌اش به تدریج کاهش می‌یابد.

میزان موفقیت هر عمل لاغری شکم، با درصد وزن اضافه‌ای که فرد از دست می‌دهد اندازه‌گیری می‌شود. طی دو سال اول، فرد می‌تواند انتظار داشته باشد که به طور متوسط طبق ​​نسبت‌های زیر وزن خود را از دست بدهد:

 • 50% با حلقه‌گذاری یا باندینگ معده
 • 50-60% با اسلیو معده
 • 60-70% با بای پس معده

با این حال، عوامل بسیاری به غیر از نوع عمل لاغری معده هم می توانند بر میزان کاهش وزن فرد تاثیر بگذارند. برای نمونه:

 • سن
 • وزن قبل از جراحی
 • سلامت کلی
 • توانایی ورزش کردن
 • توجه به مراقبت‌های بعدی و دستورالعمل‌های غذایی

مانند هر برنامه کاهش وزن، به احتمال بسیار بالا، فرد می‌توا ند با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و افزایش فعالیت بدنی بتواند وزن متوسطی را حفظ کند.

هزینه انواع عمل لاغری چقدر است؟

نوع جراحی، جراح شما و حتی شهر و مرکزی که عمل را در آن انجام می‌دهید روی هزینه انواع عمل لاغری تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل و وجود هزینه‌های جانبی (و متغیرِ) دیگر، نمی‌توان رقم خاصی را ذکر کرد. با این حال، اگر به این جراحی‌های فکر می‌کنید، باید حداقل چند ده میلیون تومان برای آنها کنار بگذارید.

آیا عمل لاغری معده از ترکیب رژیم و ورزش موثرتر است؟

صرف نظر از میزان اضافه وزن یک‌نفر، ترکیب رژیم و ورزش همواره اولین چیزی است که برای کاهش وزن به او پیشنهاد می‌شود، چون عوارض آن از بهترین عمل لاغری هم کمتر است، البته اگر عوارضی داشته باشد!

با این‌حال، اگرچه رژیم غذایی و ورزش برای برخی افراد بسیار موثر است، اما پیشرفت آن کندتر از جراحی‌ست.

اگر سلامتیِ فرد به دلیل اضافه وزن به خطر جدی افتاده یا در معرض حمله قلبی، سکته مغزی یا سرطان باشد (طوری که کاهش وزن جلوی آن را بگیرد)، جراحی ممکن است راه حل بهتری برای فرد باشد.

آیا پیکرتراشی از عمل های لاغری نیست؟

همان‌طور که متوجه شدید در این فهرست اشاره‌ای به تکنیک‌های پیکرتراشی نکردیم، چون این روش‌ها در واقع عمل لاغری نیستند.

هدف اصلی پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن (Body Contouring) دستیابی به ظاهری زیباتر است، نه اصلاح یا بهبود سلامت جسمانی از طریق کاهش وزن. البته از طرف دیگر، جراحی‌های کاهش وزن نمی‌توانند پوست اضافی را از بین ببرند یا تناسب بدن را بهبود ببخشند (به ویژه پس از کم کردن مقدار زیادی وزن) اما پیکرتراشی می‌تواند اینکار را انجام دهد.

در پایان

افرادی که روش‌های غیر جراحی را برای کاهش وزن امتحان کرده اما موفق نبوده‌اند، می‌توانند عمل لاغری شکم را امتحان کنند. البته آنها باید معیارهای خاصی را داشته باشند، تا واجد شرایط چنین عملیاتی باشند. در حال حاضر، این جراحی‌ها تنها برای افرادی است که BMI بالای 35 دارند.

مزایا و عوارض عمل های لاغری از هر پروسه به پروسه دیگر متفاوت است. افراد باید گزینه‌های موجود را با متخصصان امتحان‌پس‌داده در میان بگذارند، و نهایتا پروسه‌ای را انتخاب کنند که با کمترین ریسک، نیازهای آنها را برآورده می‌کند.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم