رژیم لاغری شکم و برنامه غذایی لاغر شدن شکم و پهلو - چنگال

رژیم لاغری برای شکم، لاغر کردن شکم و پهلو

رژیم لاغری برای شکم

داشتن اندام مناسب برای هر فردی خوشایند است و باعث افزایش میزان اعتماد به نفس می‌شود.یکی از مواردی که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند، لاغر کردن شکم و پهلو است. معمولا رژیم‌های نادرست و نداشتن تحرک کافی باعث افزایش حجم چربی‌های شکم و پهلو می‌شود. از این رو یک رژیم‌ لاغری بسیار پرطرفدار، رژیم لاغری برای شکم است.

 

شکم از جمله قسمت‌هایی از بدن است که به سرعت چربی‌ها را جذب کرده و چاق می‌شود. علاوه بر آن چربی‌های این بخش به راحتی از بین نمی‌روند و جزء سرسخت‌ترین چربی‌های بدن هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در زمینه لاغری شکم و پهلو و استفاده از رژیم‌های مناسب بررسی کنیم.


برای مطالعه تفسیر شاخص توده بدنی و فرمول محاسبه bmi کلیک کنید.

چگونه بفهمیم شکم بزرگی داریم؟

اولین نکته برای لاغری شکم این است که به طور دقیق بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعا شکم ما بزرگ است و به رژیم لاغری شکم نیاز داریم یا خیر. ساده‌ترین راه این است که به کمک متر دور شکم خود را اندازه بگیرید. معمولا دور کمر بالای 101 سانتی متر و برای آقایان و 89 سانتی متر برای خانم‌ها در دسته شکم‌های چاق قرار می‌گیرد.

برنامه

برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو

لاغر شدن شکم با رعایت نکات و اصول مختلفی امکان پذیر است. برای این کار کافی است موارد گفته شده را رعایت کنید.

ورزش کردن

اولین و بهترین راه برای لاغر شدن مخصوصا در اطراف شکم و کاهش میزان چربی‌های شکم و پهلو، ورزش کردن است. برخی از ورزش‌ها مانند دراز نشست یا استفاده از تردمیل، برخلاف باور عموم به چربی سوزی کمک نمی‌کنند و برعکس باعث سفت شدن ماهیچه‌های شکم می‌شوند. ورزش در لاغری بسیار مهم است اما باید بر اساس اصول و با برنامه منظم انجام شود.

حرکت کرانچ یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حرکات برای لاغر شدن شکم است. این حرکت را می‌تواندی به سادگی در منزل انجام دهید. کافی است روی زمین نشسته، پاها را ضربدری قرار دهید و با در دست داشتن یک دمبل سبک، به راست و چپ بچرخید.

ورزش

حرکت پل معکوس، لگد به عقب، پیلاتس، اسکات وزن بدن و قایق از دیگر ورزش‌هایی هستند که در کنار رژیم لاغری شکم بسیار مفید بوده و به سادگی حتی در منزل آن‌ها را انجام دهید. توجه داشته باشید ورزش کردن به تنهایی نمی‌تواند چربی‌های شکم و پهلو را از بین ببرد و در کنار آن باید تغذیه مناسب داشته باشید.

استفاده از خوراکی‌های مفید در برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو

استفاده از برخی خوراکی‌ها به دلیل دارا بودن میزان زیادی فیبر و آب باعث می‌شوند مدت بیشتری سیر بمانید. برخی دیگر نیز به چربی سوزی کمک می‌کنند. از این رو استفاده از آن‌ها در رژیم غذایی باعث می‌شود شکمی صاف و بدون چربی داشته باشید.

  • مصرف جودوسر در رژیم لاغری برای شکم

این خوراکی باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن می‌شود. استفاده از جودوسر مخصوصا در وعده صبحانه بسیار مفید بوده و انرژی زیادی برای شما به همراه خواهد داشت که دیگر به سراغ غذاهای ناسالم نمی‌روید.

  • کاهو

کاهو سرشار از فیبر و آب است. مصرف کاهو باعث پر شدن معده و احساس سیری در فرد می‌شود. این حس مانع از خوردن غذا و هله هوله در طول روز می‌شود. به این صورت وزن شما کمتر شده و چربی‌های اضافه بدن از بین می‌روند. به همین دلیل بهتر است از کاهو در رژیم لاغری برای شکم استفاده کنید.

رژیم

  • لوبیا

یکی دیگر از خوراکی‌های بسیار مفید برای استفاده در رژیم مناسب برای لاغری شکم، لوبیا است. لوبیا فیبر و پروتئین بسیار بالایی دارد. استفاده از این مواد باعث می‌شود مدت طولانی تری احساس سیری داشته و کمتر خوراکی‌های دیگر را مصرف کنید.

  • سرکه سیب

سرکه سیب به تنظیم قند خون کمک بسیار زیادی می‌کند، علاوه بر آن با تحریک شدن آنزیم‌های چربی سوزی می‌شود. با مصرف سرکه سیب کمتر احساس گرسنگی می‌کنید.

  • استفاده از دارچین در رژیم لاغری شکم

دارچین یکی از دیگر از خوراکی‌هایی است که طبع گرمی داشته و تأثیر زیادی بر افزایش میزان سوخت و ساز بدن دارد. افزایش میزان سوخت و ساز کمک زیادی به کاهش وزن و لاغری شکم می‌کند. می‌توانید از دارچین برای چاشنی غذاهای مختلف استفاده کنید.

  • آب

آب یکی از مفیدترین خوراکی‌ها برای افزایش میزان سوخت و ساز، کاهش وزن و لاغری شکم است. مصرف زیاد آب در رژیم لاغری برای شکم، باعث سم زدایی از بدن شده و اشتها را کاهش می‌دهد. خوردن آب خنک، آب به همراه طعم دهنده‌هایی مانند لیمو، مصرف آب قبل از وعده‌های غذایی و … ازجمله نکات مهم در مصرف آب هستند.

زردچوبه، مصرف مواد غذایی دارای پروتئین، استفاده از آجیل و دانه‌ها، شکلات و سیب خشک شده ازجمله بهترین و مفیدترین خوراکی‌ها برای لاغری و آب شدن چربی‌های شکم و پهلو هستند. این مواد غذایی سوخت و ساز بدن را بالا برده و برای مدت زمان طولانی شما را سیر نگه می‌دارند.

مصرف

حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو

تحقیقات نشان می‌دهد هرچه میزان مصرف کربوهیدرات را کمتر کنید، راحت‌تر می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. اگر رژیم غذایی شما کربوهیدرات کمی داشته باشد، میزان آب بدن سریع‌تر کاهش می‌یابد و می‌توانید کاهش وزن زیادی را در بازه زمانی کوتاه‌تر مشاهده کنید.

نکته دیگری که در مورد این نوع رژیم‌ها وجود دارد این است که مصرف کمتر کربوهیدرات مستقیما بر چربی‌های اطراف شکم و بدن تأثیر گذاشته و به برطرف شدن آن‌ها کمک می‌کند. مخصوصا کاهش مصرف نان سفید می‌تواند کمک زیادی به لاغری و کاهش چربی‌های شکم کند.

کاهش مصرف کالری مخصوصا بعدازظهر

برای کاهش چربی‌ها و کاهش وزن باید میزان مصرف کالری را کاهش دهید. برای این کار باید مواد غذایی کم کالری را در رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو خود قرار داده و یا با ورزش کردن حجم کالری دریافتی را مصرف کنید. البته توجه داشته باشید کاهش دریافت میزان کالری به صورت غیراصولی و شدید می‌تواند کارکرد بدن را با اختلال همراه کند. به همین دلیل باید از روش‌های اصولی برای این کار استفاده کنید. برای اطلاع از میزان کالری مواد مختلف، به صفحه جدول کالری مواد غذایی سر بزنید.

نکته مهم در خصوص رژیم مناسب برای لاغری شکم این است که باید به زمانبندی مصرف کالری نیز توجه داشته باشید. بهتر است کالری مصرفی را به وعده‌های کوچک تقسیم کنید تا متابولیسم بدن خود متوقف نشده و میل به خوردن شیرینی‌جات در شما کاهش یابد. هرچه مصرف صبحانه شما کامل‌تر باشد، متابولیسم بدن بهتر و میزان چربی‌های بیشتری سوزانده می‌شود.

برای چک کردن دقیق کالری می توانید از رژیم کالری شمار استفاده کنید.

رعایت

کاهش استرس و خواب کافی

افزایش میزان استرس، هورمون‌هایی در بدن تولید می‌کند که باعث برهم خوردن عادت‌های غذایی می‌شود. به این صورت میل به خوردن غذاهای شیرین یا شور افزایش می‌یابد. علاوه بر آن خواب کافی نیز می‌تواند به کاهش میزان چربی‌ها کمک کند. کم خوابی نیز به دلیل افزایش میزان استرس، تجمع چربی‌ها را در اطراف شکم افزایش می‌دهد.

سخن آخر

رژیم لاغری برای شکم می‌تواند در کنار ورزش کردن به کاهش چربی‌های شکم و پهلو و خوش فرم شدن بدن کمک کند. افزایش میزان چربی‌های شکمی می‌تواند زمینه ساز ایجاد انواع مختلف بیماری شود. به همین دلیل بهتر است قبل از تجمع چربی‌ها و افزایش میزان آن‌ها برای کاهش و حذف آن‌ها اقدام کنید. داشتن تغذیه سالم در کنار ورزش‌های درست و اصولی باعث تناسب اندام و بهبود وضعیت سلامتی می‌شود.

5/5 - (13 امتیاز)

نویسنده:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دریافت رژیم