رژیم لاغری شکم و برنامه غذایی لاغر شدن شکم و پهلو | چنگال

رژیم لاغری برای شکم، لاغر کردن شکم و پهلو

رژیم لاغری برای شکم

داشتن اندام مناسب برای هر فردی خوشایند است و باعث افزایش میزان اعتماد به نفس می‌شود.یکی از مواردی که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند، لاغر کردن شکم و پهلو است. معمولا رژیم‌های نادرست و نداشتن تحرک کافی باعث افزایش حجم چربی‌های شکم و پهلو می‌شود. از این رو یک رژیم‌ لاغری بسیار پرطرفدار، رژیم لاغری برای شکم است.

 

شکم از جمله قسمت‌هایی از بدن است که به سرعت چربی‌ها را جذب کرده و چاق می‌شود. علاوه بر آن چربی‌های این بخش به راحتی از بین نمی‌روند و جزء سرسخت‌ترین چربی‌های بدن هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در زمینه لاغری شکم و پهلو و استفاده از رژیم‌های مناسب بررسی کنیم.


برای مطالعه تفسیر شاخص توده بدنی و فرمول محاسبه bmi کلیک کنید.

چگونه بفهمیم شکم بزرگی داریم؟

اولین نکته برای لاغری شکم این است که به طور دقیق بررسی کنیم و ببینیم آیا واقعا شکم ما بزرگ است و به رژیم لاغری شکم نیاز داریم یا خیر. ساده‌ترین راه این است که به کمک متر دور شکم خود را اندازه بگیرید. معمولا دور کمر بالای 101 سانتی متر و برای آقایان و 89 سانتی متر برای خانم‌ها در دسته شکم‌های چاق قرار می‌گیرد.

رژیم لاغری شکم

علت چاقی شکم و پهلو

به صورت کلی وجود چربی‌های اضافه در بدن و تجمع چربی در شکم، می‌تواند اثرات مخربی بر روی بدن فرد داشته باشد. چاقی در این بخش می‌تواند به صورت کلی تناسب اندام فرد را به هم زده و شما را از داشتن یک اندام ایده آل و مناسب تا حد زیادی دور کنید. از این رو توصیه می‌کنیم تا بر اساس بهترین رژیم ها برای لاغری شکم که امروزه ارائه شده‌اند، اقدام به لاغری کنید. در این بین خیلی از افراد به دنبال رژیم لاغری سریع هستند؛ اما در ابتدا باید با دلایل چاقی در این قسمت بدن آشنا شوید. برخی از علت‌های چاقی در شکم و پهلو که تأثیر زیادی دارند به شرح زیر هستند.

 

مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین

در بسیاری از موارد غذاهای موجود در رژیم غذایی روزانه، حاوی مقدار زیادی قند هستند. این مواد شامل شیرینی‌ها، غلات صبحانه، غذاهای بسته‌بندی شده، نوشیدنی‌های شیرین و … هستند که درصد زیادی از غذای روزانه ما را تشکیل می‌دهند. در چنین حالتی، میزان کالری دریافتی بدن بیشتر از مقدار موردنیاز بوده و همین موضوع باعث چاقی در ناحیه شکم و پهلو خواهد شد.

 

مصرف مشروبات الکلی

علت دیگری که می‌تواند باعث چاقی در ناحیه شکم شده و شما را نیازمند رژیم سریع لاغری شکم کند، مصرف مشروبات الکلی است. مصرف الکل باعث افزایش شاخص توده بدنی شده و به دنبال آن تجمع چربی در ناحیه شکم و پهلو را افزایش می‌دهد. این نوشیدنی‌ها معمولا کالری و قند بسیار بالایی داشته و می‌توانند اشتهای فرد را نیز تا حد زیادی افزایش دهند. از همین رو توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال تناسب اندام هستید، از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

 

بهترین رژیم ها برای لاغری شکم

 

کم‌تحرکی و عدم انجام ورزش

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث چاقی در ناحیه شکم و پهلو شود، کم‌تحرکی و به صورت کلی سبک زندگی بدون ورزش و نامناسب است. نشستن طولانی‌مدت در طول روز، می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده منفی در این زمینه به دنبال داشته باشد که شما باید دراین‌باره آگاهی کافی داشته باشید. به صورت کلی برای از بین بردن چاقی در ناحیه شکم و پهلو، توصیه می‌کنیم که سبک زندگی بی‌تحرکی را به صورت کامل از خود دور کنید.

 

یائسگی

یائسگی یکی از برهه‌های سخت زندگی بانوان محسوب می‌شود. افزایش چربی در محدوده شکم در این دوره بسیار رایج بوده و بسیار از زنان درگیر آن می‌شوند. لازم به ذکر است که تأثیرات یائسگی بر روی همه زنان مشابه با یکدیگر نیست، اما این موضوع یکی از رایج‌ترین تأثیرات آن بر روی بدن بانوان است.

 

مصرف چربی‌ها ترانس

یکی از مضرترین چربی‌هایی که معمولا در رژیم غذایی افراد وجود دارد، چربی‌های ترانس هستند. این چربی‌ها معمولا در غذاهای بسته‌بندی شده، آماده و نیمه آماده وجود دارند. از این رو توصیه می‌کنیم که برای کاهش چربی در این ناحیه از بدن و رسیدن به تناسب اندام نسبی تا حد امکان از مصرف این چربی‌ها خودداری کنید. چربی‌های ترانس اثرات مخرب و منفی دیگری نیز بر روی بدن دارند و به صورت کلی استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

ژنتیک

از دیگر عوامل مؤثر که در این زمینه باید موردبررسی قرار بگیرد، ژنتیک است. ژنتیک به صورت کلی نقش به سزایی در مشخص کردن محل ذخیره‌سازی چربی در بدن دارد. از همین رو ممکن است برخی از افراد بدون وجود دلایل قبلی، به خاطر ژنتیک، درگیر چاقی شکمی شوند.

 

استرس و کورتیزول

هورمون استرس که با نام کورتیزول نیز شناخته می‌شود، یکی از هورمون‌های موردنیاز بدن انسان است. این هورمون کمک می‌کند تا بدن بتواند در صورت مواجه‌شدن با تهدیدهای فیزیکی یا روانی، به خوبی واکنش مناسب را داشته باشد. امروزه سطح استرس در زندگی مردم تا حد زیادی افزایش پیداکرده و تبدیل به یک استرس مزمن شده است که می‌تواند بر روی سلامتی بدن فرد تأثیر بگذارد. این استرس در برخی از مواقع باعث تجمع چربی در شکم و پهلو شده و فرد برای آب کردن آن با سختی بسیار زیادی رو به رو خواهد شد.

 

خواب ناکافی

نیاز به خواب کافی یکی از مهم‌ترین نیازهای فرد در طول روز است که باید به آن پرداخته شود. در بسیاری از مواقع خواب کم کیفیت می‌تواند باعث افزایش وزن و جمع شدن چربی در محدوده شکم و پهلو شود که باید به آن توجه داشته باشید. کمبود خواب به دلایل مختلف مانند افزایش مصرف غذای برای جبران کمبود انرژی، خستگی و فعالیت محدود، التهاب و همچنین تغییر هورمون‌های گرسنگی، باعث چاقی در محدوده شکم و پهلو شود.

 

رژیم سریع برای لاغری شکم و پهلو

 

تغییر تعادل باکتری‌های روده

تحقیقات انجام شده درباره چاقی شکمی و پهلو، نشان داده است که تغییر تعادل باکتری‌های روده نیز می‌تواند یکی از دلایل باشد و باید به صورت کامل موردبررسی قرار بگیرد. تغییر در این باکتری‌ها می‌تواند به صورت مستقیم بر روی متابولیسم بدن تأثیر بگذارد و درنهایت باعث افزایش چربی جمع شده در ناحیه شکم و پهلو شود.

 

رژیم غذایی کم فیبر

استفاده از انواع فیبر در رژیم غذایی روزانه، کمک بسیار زیادی به تناسب اندام و رسیدن به وزن ایده آل می‌کنند. با مصرف فیبر شما می‌توانید احساس سیری خود را افزایش داده و به کنترل هورمون‌های گرسنگی خود بپردازید. از این طریق امکان مقابله با چربی شکمی برای شما وجود دارد. از طرف مقابل عدم استفاده از فیبر کافی در رژیم غذایی، می‌تواند تأثیری کاملا معکوس در اندام شما به دنبال داشته باشد.

 

رژیم غذایی کم پروتئین

اگر به دنبال مدیریت وزن و تناسب اندام خود هستید، باید به میزان کافی پروتئین در برنامه غذایی خود قرار دهید. درواقع بهترین رژیم ها برای لاغری شکم، حاوی مقدار مشخص و کافی از انواع پروتئین‌ها هستند و می‌توانند نیاز بدن را در این زمینه به خوبی پاسخگو باشند. با مصرف پروتئین شما از طریق احساس سیری، می‌تواند به کاهش وزن بپردازید و چربی‌های جمع شده در محدوده شکم و پهلو را از بین ببرید.

 

توصیه‌های مفید برای برنامه رژیم لاغری شکم

امروزه انواع برنامه رژیم لاغری شکم وجود دارد که شما می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام به آب کردن چربی‌های جمع شده در این ناحیه بکنید. برای اینکه بتوانید بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه را از این رژیم‌های لاغری و برنامه‌های غذایی دریافت کنید، نیاز به رعایت برخی از نکات مهم در این زمینه دارید که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 

ورزش کردن

اولین و بهترین راه برای لاغر شدن مخصوصا در اطراف شکم و کاهش میزان چربی‌های شکم و پهلو، ورزش کردن است. برخی از ورزش‌ها مانند دراز نشست یا استفاده از تردمیل، برخلاف باور عموم به چربی سوزی کمک نمی‌کنند و برعکس باعث سفت شدن ماهیچه‌های شکم می‌شوند. ورزش در لاغری بسیار مهم است اما باید بر اساس اصول و با برنامه منظم انجام شود.

حرکت کرانچ یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حرکات برای لاغر شدن شکم است. این حرکت را می‌تواندی به سادگی در منزل انجام دهید. کافی است روی زمین نشسته، پاها را ضربدری قرار دهید و با در دست داشتن یک دمبل سبک، به راست و چپ بچرخید.

حرکت پل معکوس، لگد به عقب، پیلاتس، اسکات وزن بدن و قایق از دیگر ورزش‌هایی هستند که در کنار رژیم لاغری شکم بسیار مفید بوده و به سادگی حتی در منزل آن‌ها را انجام دهید. توجه داشته باشید ورزش کردن به تنهایی نمی‌تواند چربی‌های شکم و پهلو را از بین ببرد و در کنار آن باید تغذیه مناسب داشته باشید.

ورزش های مفید در کنار رژیم لاغری شکم

خوردن صبحانه

متابولیسم بدن یکی از مهم‌ترین نکاتی است که رد زمان لاغری و رژیم باید به آن توجه داشته باشید. مقدار متابولیسم در طول خواب، کاهش پیدا کرده و مجدد با هضم غذا، تحریک شده و افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل خوردن صبحانه در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و می‌تواند نقش مهمی در کاهش وزن از بین بردن چربی‌های شکمی داشته باشد. توصیه می‌کنیم که از مواد غذایی سالم و مغذی در این وعده استفاده کنید تا تأثیر آن دوچندان شود. حتی در رژیم لاغری 7 روزه هم به خوردن صبحانه توصیه شده است.

 

رژیم سریع لاغری شکم

 

تحرک روزانه

یکی از مؤثرترین اقداماتی که در راستای کاهش چربی جمع شدن در ناحیه شکم و پهلو می‌توانید انجام دهید، داشتن تحرک بدنی کافی در طول روز است. امروزه سبک زندگی بی‌تحرک در بین مردان بسیار رایج شده است که نتیجه آن افزایش وزن برای درصد زیادی از افراد بوده، به همین دلیل تحرک روزانه را برای افزایش اثر برنامه رژیم لاغری شکم، جدی گرفته و به آن عمل کنید.

 

جویدن طولانی‌مدت غذا

یکی دیگر از توصیه‌های انجام شده در این زمینه که می‌تواند تأثیر زیادی در روند رژیم لاغری شکم داشته باشد، طولانی‌مدت غذا خوردن است. شما می‌توانید از طریق جویدن غذا به صورت کامل و طولانی‌مدت، چربی‌های جمع شده در شکم و پهلوی خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید. این موضوع در بسیاری از کشورها به عنوان رسم و فرهنگ شناخته شده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

تعهد به رژیم

در راستای پیدا کردن بهترین رژیم ها برای لاغری شکم، توصیه می‌کنیم به سراغ رژیم‌هایی بروید که زمینه علمی دارند و عمل کردن به آن‌ها امکان‌پذیر است. برخی از رژیم‌های سخت و دشوار عملا غیرممکن هستند و فرد نمی‌تواند به اندازه کافی به آن‌ها متعهد باشد. پس حتما رژیم مناسبی را انتخاب کرده و در تمام مواقع به صورت کامل به آن متعهد باشید.

 

کنترل کردن وزن

آگاهی از تغییرات وزن در دوره رژیم نیز یکی از توصیه‌های انجام شده در این زمینه است. بر این اساس لازم است تا شما به صورت مرتب به کنترل وزن خود بپردازید تا در صورت بروز هرگونه تغییرات، بتوانید از آن آگاه شوید.

 

خواب باکیفیت و کافی

هر ساعت دیرتر خوابیدن، می‌تواند باعث افزایش میزان شاخص توده بدنی شود. از این رو توصیه می‌کنم که به موقع به رختخواب رفتن را تا حد زیادی جدی بگیرید. بر این اساس شما در طول روز به میزان خواب باکیفیت و کافی نیاز دارید تا متابولیسم بدن در شرایط خوب و مناسبی قرار بگیرد. از این رو محققان هفت ساعت خواب را در طول روز مناسب می‌دانند.

 

برنامه غذایی برای لاغری شکم

حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو

تحقیقات نشان می‌دهد هرچه میزان مصرف کربوهیدرات را کمتر کنید، راحت‌تر می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. اگر رژیم غذایی شما کربوهیدرات کمی داشته باشد، میزان آب بدن سریع‌تر کاهش می‌یابد و می‌توانید کاهش وزن زیادی را در بازه زمانی کوتاه‌تر مشاهده کنید.

نکته دیگری که در مورد این نوع رژیم‌ها وجود دارد این است که مصرف کمتر کربوهیدرات مستقیما بر چربی‌های اطراف شکم و بدن تأثیر گذاشته و به برطرف شدن آن‌ها کمک می‌کند. مخصوصا کاهش مصرف نان سفید می‌تواند کمک زیادی به لاغری و کاهش چربی‌های شکم کند.

کاهش مصرف کالری مخصوصا بعدازظهر

برای کاهش چربی‌ها و کاهش وزن باید میزان مصرف کالری را کاهش دهید. برای این کار باید مواد غذایی کم کالری را در رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو خود قرار داده و یا با ورزش کردن حجم کالری دریافتی را مصرف کنید. البته توجه داشته باشید کاهش دریافت میزان کالری به صورت غیراصولی و شدید می‌تواند کارکرد بدن را با اختلال همراه کند. به همین دلیل باید از روش‌های اصولی برای این کار استفاده کنید. برای اطلاع از میزان کالری مواد مختلف، به صفحه جدول کالری مواد غذایی سر بزنید.

نکته مهم در خصوص رژیم مناسب برای لاغری شکم این است که باید به زمانبندی مصرف کالری نیز توجه داشته باشید. بهتر است کالری مصرفی را به وعده‌های کوچک تقسیم کنید تا متابولیسم بدن خود متوقف نشده و میل به خوردن شیرینی‌جات در شما کاهش یابد. هرچه مصرف صبحانه شما کامل‌تر باشد، متابولیسم بدن بهتر و میزان چربی‌های بیشتری سوزانده می‌شود.

برای چک کردن دقیق کالری می توانید از رژیم کالری شمار استفاده کنید.

خواب در برنامه رژیم لاغری شکم

کاهش استرس و خواب کافی

افزایش میزان استرس، هورمون‌هایی در بدن تولید می‌کند که باعث برهم خوردن عادت‌های غذایی می‌شود. به این صورت میل به خوردن غذاهای شیرین یا شور افزایش می‌یابد. علاوه بر آن خواب کافی نیز می‌تواند به کاهش میزان چربی‌ها کمک کند. کم خوابی نیز به دلیل افزایش میزان استرس، تجمع چربی‌ها را در اطراف شکم افزایش می‌دهد.

خوراکی‌های مفید در برنامه رژیم غذایی برای لاغری شکم و پهلو

استفاده از برخی خوراکی‌ها به دلیل دارا بودن میزان زیادی فیبر و آب باعث می‌شوند مدت بیشتری سیر بمانید. برخی دیگر نیز به چربی سوزی کمک می‌کنند. از این رو استفاده از آن‌ها در رژیم غذایی باعث می‌شود شکمی صاف و بدون چربی داشته باشید.

 • مصرف جودوسر در رژیم لاغری برای شکم

این خوراکی باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن می‌شود. استفاده از جودوسر مخصوصا در وعده صبحانه بسیار مفید بوده و انرژی زیادی برای شما به همراه خواهد داشت که دیگر به سراغ غذاهای ناسالم نمی‌روید.

 • کاهو

کاهو سرشار از فیبر و آب است. مصرف کاهو باعث پر شدن معده و احساس سیری در فرد می‌شود. این حس مانع از خوردن غذا و هله هوله در طول روز می‌شود. به این صورت وزن شما کمتر شده و چربی‌های اضافه بدن از بین می‌روند. به همین دلیل بهتر است از کاهو در رژیم لاغری برای شکم استفاده کنید.

 • لوبیا

یکی دیگر از خوراکی‌های بسیار مفید برای استفاده در رژیم مناسب برای لاغری شکم، لوبیا است. لوبیا فیبر و پروتئین بسیار بالایی دارد. استفاده از این مواد باعث می‌شود مدت طولانی تری احساس سیری داشته و کمتر خوراکی‌های دیگر را مصرف کنید.

 • سرکه سیب

سرکه سیب به تنظیم قند خون کمک بسیار زیادی می‌کند، علاوه بر آن با تحریک شدن آنزیم‌های چربی سوزی می‌شود. با مصرف سرکه سیب کمتر احساس گرسنگی می‌کنید.

 • استفاده از دارچین در رژیم لاغری شکم

دارچین یکی از دیگر از خوراکی‌هایی است که طبع گرمی داشته و تأثیر زیادی بر افزایش میزان سوخت و ساز بدن دارد. افزایش میزان سوخت و ساز کمک زیادی به کاهش وزن و لاغری شکم می‌کند. می‌توانید از دارچین برای چاشنی غذاهای مختلف استفاده کنید.

 • آب

آب یکی از مفیدترین خوراکی‌ها برای افزایش میزان سوخت و ساز، کاهش وزن و لاغری شکم است. مصرف زیاد آب در رژیم لاغری برای شکم، باعث سم زدایی از بدن شده و اشتها را کاهش می‌دهد. خوردن آب خنک، آب به همراه طعم دهنده‌هایی مانند لیمو، مصرف آب قبل از وعده‌های غذایی و … ازجمله نکات مهم در مصرف آب هستند.

 • زردچوبه

زردچوبه، مصرف مواد غذایی دارای پروتئین، استفاده از آجیل و دانه‌ها، شکلات و سیب خشک شده ازجمله بهترین و مفیدترین خوراکی‌ها برای لاغری و آب شدن چربی‌های شکم و پهلو هستند. این مواد غذایی سوخت و ساز بدن را بالا برده و برای مدت زمان طولانی شما را سیر نگه می‌دارند.

آب در رژیم لاغری شکم

مواد غذایی مضر در رژیم سریع لاغری شکم

بدیهی است که برای دریافت بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه از رژیم های لاغری شکم و پهلو، شما باید مصرف برخی از مواد غذایی مضر را به صورت کامل کنار بگذارید. در این بخش برخی از مواد غذایی مضر در این دوره را معرفی می‌کنیم تا شما بتوانید با کنار گذاشتن آن‌ها در مدت‌زمان کوتاه‌تری به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید. برخی از مهم‌ترین موارد در این زمینه به شرح زیر هستند.

 • نوشابه
 • آدامس
 • غذای فوری
 • مایونز
 • بستنی
 • انواع غذاهای نفاخ
 • غذاهای سرخ شده

 

نمونه رژیم لاغری شکم با گیاهان

یکی از بهترین رژیم ها برای لاغری شکم که شما می‌توانید از آن استفاده کنید، از گیاهان تشکیل شده است به صورت کلی گیاهان دارای خواص متعددی هستند که از بین آن‌ها می‌توانیم به چربی سوز بودن آن‌ها اشاره کنیم. در این بخش به چند نمونه از مواد غذایی که می‌توانند کمک زیادی به لاغری شکم و پهلو داشته باشند می‌پردازیم.

 

عدس

عدس یک ماده غذایی حاوی کربوهیدرات و پروتئین است؛ از این رو می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه مفید باشد. این موضوع باعث شده تا این ماده دیر هضم باشد و از آنجایی که منبع خوبی از فیبر به شمار می‌رود، در روند کاهش وزن نیز تأثیر بسیار بالایی دارد. ازآنجایی‌که عدس دارای مقدار زیادی آهن و منگنز است، برای حفظ سلامتی نیز می‌تواند مفید باشد. شما می‌توانید از این ماده به شکل‌های مختلف استفاده کنید.

 

نخود

یکی دیگر از مواد غذایی که در این دسته قرار داشته و مصرف آن تا حد زیادی توصیه می‌شود، نخود است. نخود نیز پروتئین، آهن، فیبر، کربوهیدرات پیچیده، فسفر، پتاسیم و مواد مغذی متفاوتی را در خود جای داده است که ضمن کمک به لاغری، می‌تواند برای سلامتی نیز مفید باشد.

 

اسفناج

یکی دیگر از مواد غذایی گیاهی کمک‌کننده در این زمینه، اسفناج است. شاید برای شما نیز جالب باشد که اسفناج به اندازه یک تخم‌مرغ آب‌پز پروتئین دارد و تا چه اندازه در این زمینه مؤثر است. مصرف اسفناج در جلوگیری از نفخ بسیار کمک‌کننده است.

 

نمونه رژیم برای لاغری شکم و پهلو

 

بادام

بادام را می‌توانیم به عنوان یک ماده غذایی فوق‌العاده مؤثر رد روند لاغری محسوب کنیم. به ‌صورتی که مصرف روزانه چند عدد بادام، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در روند لاغری داشته باشد. شما می‌توانید قبل از ورزش یا رفتن به باشگاه تعداد بادام بخورید تا تأثیر ورزشتان چندین برابر شود.

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی نیز یکی دیگر از مواد غذایی مفید در این زمینه بوده که سرشار از انواع ویتامینه است. شما می‌توانید این سبزی را بخارپز کرده و در برنامه غذایی خود قرار دهید تا بتوانید از مزایای آن بهره ببرید.

 

زردچوبه

یکی دیگر از موادی که در این زمینه می‌توانید مورداستفاده قرار دهید، زردچوبه است. به صورت کلی غذاهایی که در آن‌ها از زردچوبه استفاده می‌شود بسیار زیاد و متنوع هستند و از این رو شما می‌توانید به سادگی از این ادویه در رژیم غذایی خود بهره ببرید. از خواص این ماده می‌توانیم به افزایش سرعت سوخت‌وساز بدن، کاهش التهاب، پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و … اشاره کنیم.

 

شکلات تلخ

ماده دیگری که خاصیت چربی سوزی داشته و در این زمینه مؤثر بوده، شکلات تلخ است. شما با خوردن تکه‌ای شکلات، می‌توانید تا چندین ساعت احساس سیری داشته باشید و اشتهای خود را به صورت کلی نسبت به غذاهای چرب و شور از دست دهید.

 

برنامه غذایی برای لاغری شکم با دم‌نوش

علاوه بر مواد غذایی معرفی شده در بخش‌های قبل، دم‌نوش‌های متنوعی نیز وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها در برنامه غذایی برای لاغری شکم استفاده کنید. به صورت کلی استفاده از دم‌نوش را می‌توانیم یکی از روش‌های خانگی و بسیار تأثیرگذار در روند لاغری شکم و پهلو بدانیم. از این رو دم‌نوش‌های متنوع و گوناگونی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که این دم‌نوش‌های مفید را جایگزین نوشیدنی‌های پرکالری و قند دار مانند آبمیوه‌های صنعتی و نوشابه ها بکنید. برخی از نوشیدنی‌هایی که در این زمینه می‌توانید استفاده کنید به شرح زیر هستند.

 

چای سبز

به صورت کلی یکی از بهترین روش‌ها برای لاغری شکم و پهلو، استفاده از چای سبز است. چای سبز را می‌توانیم به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیا بدانیم که دارای خواص ویژه و متعددی است. تحقیقات انجام شده در این زمینه، نشان داده‌اند که چای سبز می‌تواند باعث گاهش وزن و از بین بردن چربی‌های ناسالم انباشته شده در بدن شود. توصیه می‌کنیم که چای سبز را مکمل ورزش و رژیم های لاغری شکم و پهلو کنید تا تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

 

رژیم های لاغری شکم و پهلو

 

چای پوئی

این چای درواقع یک نوع چای سیاه چینی تخمیر شده است که شما می‌توانید برای لاغری شکم و پهلو، از آن استفاده کنید. در اغلب مواقع برای دریافت اثرگذاری بیشتر، باید از این چای بعد از غذا استفاده کنید.

 

چای اولانگ

یک چای سنتی چینی دیگر که در این زمینه مورداستفاده قرار می‌گیرد، چای اولانگ است. این چای معمولا رایحه‌ای میوه‌ای و منحصر به فرد داشته و طبق تحقیقات انجام شده، می‌تواند با افزایش سرعت متابولیسم بدن، باعث کاهش وزن شما شود.

 

چای سفید

این چای طعم متفاوتی نسبت به گزینه‌های معرفی شده دیگر در این زمینه دارد. شما با خوردن این چای طعمی لطیف و شیرین را احساس خواهید کرد. این دم‌نوش می‌تواند باعث تجزیه و تحلیل سلول‌های چربی شده و از این طریق به کاهش وزن شما کمک کند.

 

بهترین ورزش‌ها برای لاغری شکم

میدانیم که ورزش در کنار برنامه رژیم لاغری شکم و پهلو، می‌تواند روند لاغری را سریع‌تر کند. از این رو در این بخش قصد داریم تا به ورزش‌های مؤثر در این زمینه که باعث افزایش سرعت لاغری می‌شوند بپردازیم. ورزش‌های هوازی در این راستا اثرگذاری بیشتری دارند و در کنار بهترین رژیم لاغری می‌توانند نتیجه خوبی را برای شما به ارمغان آورند. به همین دلیل اغلب توصیه به این دست ورزش‌ها می‌کنند و برخی از ورزش‌های مؤثر در این زمینه به شرح زیر هستند.

 • پیاده‌روی
 • دویدن
 • طناب زدن
 • حلقه زدن
 • رقص و حرکات موزون
 • زومبا
 • ایروبیک
 • ورزش‌های اینتروال
 • ورزش‌های قدرتی
 • حرکت پلانک
 • حرکت اسکوات
 • حرکت قایق
 • حرکت قیچی
 • حرکت کرانچ
 • چرخش روسی

 

نمونه رژیم لاغری شکم

 

بهترین رژیم ها برای لاغری شکم

امروزه تنوع در بین رژیم های لاغری شکم و پهلو بسیار زیاد است و شما می‌توانید از طریق روش‌های مختلف در این زمینه، اقدام به لاغری و کاهش وزن کنید. در این قسمت برای کسب اطلاعات بیشتر قصد داریم به ویژگی‌های بهترین رژیم ها برای لاغری شکم و پهلو بپردازیم تا شما بتوانید بر اساس اطلاعات و آگاهی بیشتر، رژیم مناسبی را انتخاب کنید.

 • حذف شکر و مواد غذایی شکر دار
 • داشتن پروتئین بیشتر برای آب کردن چربی‌ها
 • حذف کربوهیدرات مضر
 • استفاده از مواد غذایی سرشار از فیبر
 • کاهش کالری دریافتی در طول روز
 • عدم حذف چربی‌های مفید از برنامه غذایی
 • حذف الکل
 • مصرف آب کافی در طول روز
 • مصرف بیشتر انواع ویتامین‌ها
 • مصرف کلسیم کافی
 • مصرف روی

 

برنامه غذایی برای لاغری شکم

همان‌طور که اشاره کردیم، شما می‌توانید بر اساس نمونه رژیم لاغری شکم، برای لاغری اقدام کرده و به نتایج مطلوبی در این زمینه دست پیدا کنید. در این راستا توصیه می‌کنیم که به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و بر اساس وضعیت جسمی خود، رژیم مناسبی دریافت کنید. برای آشنایی بیشتر با برنامه غذایی برای لاغری شکم، یک نمونه رژیم مناسب را در این قسمت به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در صورت تمایل از آن استفاده کنید.

 

صبحانه

 • شیر بدون چربی دو فنجان
 • غلات سبوس‌دار یا بلغور جو
 • بادام و سایر آجیل‌ها و مغزها
 • کشمش

 

ناهار

 • دو تکه نان ساندویچ
 • گوشت یا کنسرو تن ماهی
 • یک تکه پنیر کم‌چرب
 • دو تکه گوجه فرنگی
 • یک قاشق غذاخوری مایونز
 • یک عدد هویج
 • یک فنجان آب‌پرتقال

 

شام

 • گوشت مرغ، ماهی، بوقلمون یا قرمز
 • یک فنجان سالاد
 • یک فنجان سبزیجات
 • یک فنجان نشاسته شامل نان، سیب‌زمینی، برنج یا پاستا
 • سه چهارم فنجان میوه

در صورت تمایل شما می‌توانید بخش‌های مختلف این برنامه لاغری شکم و پهلو را تعویض کرده و متناسب با نیاز خود آن را تنظیم کنید. بر همین اساس می‌توانید برای سایر روزهای هفته خود نیز برنامه در نظر بگیرید و مطابق با آن اقدامات لازم را انجام دهید.

 

برنامه رژیم لاغری شکم

 

انواع رژیم برای لاغری شکم

در راستای آشنایی با بهترین رژیم های لاغری شکم و پهلو، لازم است تا با چند نمونه از رژیم‌های موجود در این زمینه آشنا شویم. رژیم‌های فستینگ و کتوژنیک از مؤثرترین نمونه رژیم های لاغری شکم و پهلو در این زمینه هستند که شما می‌توانید بر اساس آن‌ها برای آب کردن چربی‌های جمع شده در این بخش‌ها اقدام کنید.

 

رژیم کتوژنیک

به صورت کلی رژیم کتوژنیک را می‌توانیم یک برنامه غذایی با میزان چربی بالا، کربوهیدرات کم و پروتئین متوسط معرفی کنیم که بسیاری از افراد برای کاهش وزن سریع از آن استفاده می‌کنند. افراد می‌توانند با استفاده از این رژیم بدون اینکه احساس گرسنگی زیاد و شدیدی داشته باشند، کاهش وزن را احساس کنند. برای لاغر شدن چربی‌های انباشته شده در محدوده شک و پهلو، می‌توانید بر اساس این رژیم وارد عمل شوید. گاهی اوقات رژیم لاغری 10 کیلو در ماه هم زیرمجموعه این دسته قرار می‌گیرد.

 

رژیم فستینگ

یک رژیم سریع لاغری شکم که می‌توانید از آن استفاده کنید، رژیم فستینگ است. این رژیم می‌تواند طی یک برنامه منظم بین خوردن و نخوردن جابه جا شود. این رژیم را با عنوان رژمی روزه‌داری نیز شناخته می‌شود. در این رژیم شما باید تنها در زمان و ساعات خاصی اقدام به خوردن غذا بکنید. در ساعات مشخصی نیز به هیچ عنوان نباید به سراغ غذا خوردن بروید. درواقع در این رژیم به جای اینکه به دنبال چه بخوریم و چه نخوریم باشید، باید به مدیریت زمان غذا خوردن بپردازید.

 

سخن آخر

رژیم لاغری برای شکم می‌تواند در کنار ورزش کردن به کاهش چربی‌های شکم و پهلو و خوش فرم شدن بدن کمک کند. افزایش میزان چربی‌های شکمی می‌تواند زمینه ساز ایجاد انواع مختلف بیماری شود. به همین دلیل بهتر است قبل از تجمع چربی‌ها و افزایش میزان آن‌ها برای کاهش و حذف آن‌ها اقدام کنید. داشتن تغذیه سالم در کنار ورزش‌های درست و اصولی باعث تناسب اندام و بهبود وضعیت سلامتی می‌شود.

4.2/5 - (39 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم