19 غذای کالری منفی که به کاهش وزن کمک می‌کنند

میوه‌ها و سبزیجات کالری منفی کدام‌اند؟

فهرست غذاهای کالری منفی

استفاده از غذاهای کالری منفی مثل کرفس یکی از توصیه‌های جالبی است که احتمال دارد در مسیر کاهش وزن با آن روبه‌رو شوید.

بعضی از افراد مدعی هستند که غذاهای کالری منفی به انرژی زیادی برای هضم و جذب نیاز دارند و به همین دلیل به لاغر شدن کمک می‌کنند. در این مقاله درست بودن این ادعا را بررسی می‌کنیم. تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

رژیم کالری منفی چیست؟

غذاها حاوی سه درشت مغذی مهم به نام چربی، کربوهیدرات و پروتئین هستند که انرژی یا کالری مورد نیاز بدن را فراهم می‌کنند. از سوی دیگر، بدن شما باید برای هضم و پردازش همه غذاهایی که می‌خورید انرژی مصرف کند.

اصطلاح کالری منفی به غذاهایی اشاره دارد که برای هضم و جذب به انرژی زیادی نیاز دارند؛ یعنی انرژی مورد نیاز برای پردازش آن‌ها در دستگاه گوارش از انرژی موجود در خود غذا بیشتر است. در نتیجه، با خوردن آن‌ها نه تنها انرژی دریافت نمی‌کنید، بلکه مقداری از ذخایر انرژی بدن خود را از دست می‌دهید.

به رژیمی که این نوع غذاها به وفور در آن وجود دارد، رژیم کالری منفی می‌گویند. هدف از این رژیم این است که به سرعت لاغر شوید و به وزن ایده‌آل‌تان برسید.

 

تفاوت غذاهای ترموژنیک با کالری منفی

غذاهای ترموژنیک مانند چای سبز، قهوه و فلفل چیلی، غذاهایی هستند که هم کالری کمی دارند و هم سرعت سوخت و ساز بدن را برای چند ساعت افزایش می‌دهند. این باعث می‌شود کالری‌سوزی از حد معمول کمی بالاتر رود و وزن بدن کاهش یابد.

 

جدول غذاهای کالری منفی شامل چه مواردی است؟

غذاهایی که به عنوان کالری منفی تبلیغ می‌شوند، معمولا میوه‌ها و سبزیجات با محتوای آب بالا هستند. در ادامه با تعدادی از این غذاها آشنا می‌شوید.

 

سبزیجات کالری منفی

جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری نشان می‌دهد که سبزیجات زیر کالری منفی هستند:

 1. کرفس: 14 کالری در هر لیوان (100 گرم)
 2. هویج: 52 کالری در هر لیوان (130 گرم)
 3. کاهو: 5 کالری در هر لیوان (35 گرم)
 4. کلم بروکلی: 31 کالری در هر لیوان (90 گرم)
 5. گوجه‌فرنگی: 32 کالری در هر لیوان (180 گرم)
 6. خیار: 8 کالری در هر لیوان (50 گرم)
 7. کدو سبز: 19 کالری در هر لیوان (113‌ گرم)
 8. بادمجان: 20 کالری در هر لیوان (82 گرم)
 9. مارچوبه: 27 کالری در هر لیوان (134 گرم)
 10. ریواس: 26 کالری در هر لیوان (122 گرم)
 11. اسفناج: 7 کالری در هر لیوان (30 گرم)
 12. رازیانه: 27 کالری در هر لیوان (87 گرم)

 

سبزیجات کالری منفی

 

میوه‌های کالری منفی

علاوه بر سبزیجات، بعضی از میوه‌ها هم برای هضم و جذب به کالری زیادی نیاز دارند. این میوه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. گریپ‌فروت: 69 کالری در هر لیوان (230 گرم)
 2. هندوانه: 46 کالری در هر لیوان (150 گرم)
 3. سیب: 53 کالری در هر لیوان (110 گرم)
 4. لیموترش: 61 کالری در هر لیوان (212 گرم)
 5. پرتقال: 85 کالری در هر لیوان (180 گرم)
 6. گلابی: 92 کالری در هر لیوان (161 گرم)
 7. توت‌فرنگی: 49 کالری در هر لیوان (152 گرم)

 

آیا غذای کالری منفی واقعا وجود دارد؟

به گفته کارشناسان، چیزی به نام غذای کالری منفی وجود ندارد. به عبارت دیگر، همه غذاها حتی میوه‌ها و سبزیجات هم مقداری کالری وارد بدن می‌کنند.

کالری منفی یک اصطلاح مد روز است که توسط کسانی که می‌خواهند در مدت زمان کوتاه لاغر شوند رواج پیدا کرده است. این اصطلاح توانسته است توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کند، چون بیشتر افراد صبر و حوصله زیادی برای کاهش وزن ندارند. به همین دلیل، همیشه در جستجوی ترفندهای جادویی هستند و می‌خواهند به سرعت به نتیجه برسند.

 

1. کالری مورد استفاده برای جویدن غذا

بعضی از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که آیا انرژی صرف شده در طول جویدن غذا می‌تواند به منفی شدن کالری غذا کمک کند یا خیر. گروهی از محققان برای پیدا کردن پاسخ این سوال انرژی مصرفی در حین جویدن آدامس را بررسی کرده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که جویدن آدامس انرژی مصرفی بدن را تقریبا 11 کالری در ساعت افزایش می‌دهد. بنابراین مقدار انرژی که در طول چند دقیقه جویدن کرفس یا سایر غذاها مصرف می‌کنید، به‌قدری کم و بی‌اهمیت است که نمی‌تواند روی وزن تاثیر بگذارد.

2. کالری مورد استفاده برای هضم غذا

بدن برای هضم غذا کالری مصرف می‌کند، اما مقدار کالری مصرف شده از کالری خود غذا کمتر است. مقدار انرژی که بدن برای پردازش غذاها استفاده می‌کند معمولا برای کربوهیدرات، چربی و پروتئین به طور جداگانه تخمین زده می‌شود.

انرژی مورد استفاده برای پردازش کربوهیدرات 5 تا 10، چربی صفر تا ۵ درصد و پروتئین 20 تا 30 درصد کالری غذا است. به عنوان مثال، اگر میوه بخورید که منبع غنی کربوهیدرات است، حداکثر 10 درصد کالری آن صرف پردازش غذا می‌شود و مابقی کالری در بدن باقی می‌ماند.

 

تاثیر هضم و جذب غذاها روی کالری دریافتی بدن

 

آیا مصرف غذای صفر کالری باعث لاغری می‌شود؟

مشابه غذاهای کالری منفی، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های صفر کالری مثل آب سرد هم برای افزایش سوخت و ساز تبلیغ می‌شود.

بعضی از تحقیقات از افزایش اندک سوخت و ساز برای مدت زمان کوتاه پس از نوشیدن آب سرد حمایت می‌کنند. وقتی آب سرد می‌نوشید، در طول یک ساعت 3 تا 24 کالری انرژی بیشتری می‌سوزانید. همان‌طور که می‌بینید این عدد ناچیز است و نمی‌تواند وزن‌تان را تغییر دهد.

 

آیا خوردن غذای کالری منفی مزایایی هم دارد؟

گریپ‌فروت، کرفس، خیار و سایر میوه‌ها و سبزیجات کالری منفی باعث کالری‌سوزی نمی‌شوند. پس چرا متخصصان بعد از محاسبه میزان کالری مورد نیاز بدن در 24 ساعت و تعیین کالری هدف برای کاهش وزن، آن‌ها را به رژیم کالری شمار یا رژیم لاغری اضافه می‌کنند؟

در پاسخ باید بگوییم که این غذاها سرشار از فیبر و آب هستند و به همین دلیل با پر کردن حجم معده می‌توانند اشتها را سرکوب کرده و گرسنگی را برطرف ‌کنند. در نتیجه، مانع پرخوری می‌شوند و کاهش وزن را آسان‌تر می‌کنند.

البته ذکر این نکته ضروری است که برای لاغر شدن نباید فقط به اضافه کردن این غذاها به رژیم روزانه خود اکتفا کنید. بلکه توصیه می‌شود همزمان استفاده از غذاهای پرکالری مثل فست فود، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های شیرین را هم کاهش دهید.

همچنین به یاد داشته باشید که رژیم کاهش وزن نباید فقط حول مصرف غذای کم کالری یا کالری منفی بچرخد. چون برای حفظ سلامتی و دستیابی به وزن مطلوب باید از غذاهای مغذی و متنوع مثل پروتئین حیوانی (ماهی، مرغ و تخم‌مرغ)، پروتئین گیاهی (حبوبات و سویا) و چربی‌های سالم (آجیل، دانه‌ها و روغن زیتون فرابکر) استفاده کنید.

 

فواید مصرف غذاهای کالری منفی

 

برای کاهش وزن باید کالری رژیم غذایی خود را کاهش دهید و میزان کالری‌سوزی بدن را بالا ببرید. ورزش بهترین چیزی است که می‌تواند کالری‌سوزی را افزایش دهد. اما ممکن است راه حل دیگری هم برای رسیدن به این هدف وجود داشته باشد و آن خوردن غذاهای کالری منفی است.

گفته می‌شود که غذاهای کالری منفی در حین هضم شدن انرژی زیادی می‌سوزانند و به همین دلیل گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی روزانه به کاهش وزن کمک می‌کند.

با این حال، کارشناسان معتقدند که این نوع غذاها در واقعیت وجود ندارند. چون تمام غذاها حاوی کالری هستند، فقط ممکن است میزان کالری آن‌ها با یکدیگر متفاوت باشد.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، به جای تمرکز بیش از حد روی غذاهای کالری منفی سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و از خوردن انواع غذاهای مغذی لذت ببرید.

منابع:  sciencealert

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم