بهترین زمان مصرف ویتامین ها برای عملکرد بهتر در بدن | چنگال
دانلود اپلیکیشن چنگال
x
 

بهترین زمان مصرف ویتامین ها برای جذب بهتر

بهترین زمان مصرف ویتامین ها

ویتامین ها یکی از عناصر ضروری برای حفظ سلامتی و بهبود عملکرد سیستم های بدن ما هستند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت پوست، مو، استخوان ها، قلب، مغز و سایر اعضا و بازیکنان کلیدی در عملکرد صحیح بدن هستند. اما آیا شما بهترین زمان مصرف ویتامین ها برای جذب بهتر را میدانید؟
در این مقاله، به بهترین زمان مصرف مکمل ها و ویتامین ها خواهیم پرداخت. علاوه بر آن کامل ترین جدول مصرف ویتامین ها و مکمل ها را در اختیاز شما قرار میدهیم. بررسی های علمی نشان داده است که زمان مصرف ویتامین ها میتواند تاثیر قابل توجه ای بر جذب و استفاده از آنها در بدن داشته باشد. همچنین، عواملی مانند نوع ویتامین، نحوه مصرف و زمانبندی آن نیز میتواند بر اثربخشی آن تأثیر بگذارد.
به طور کلی، بهتر است ویتامین ها را در هنگام مصرف غذا یا بعد از آن مصرف کنید. مصرف ویتامین ها همراه با غذا میتواند کمک کند تا جذب آنها توسط بدن بهبود یابد.

بهترین زمان مصرف ویتامین C

ویتامین C یکی از مهمترین ویتامین هایی است که برای سلامت بدن لازم است. این ویتامین قدرت قوی آنتی اکسیدانی دارد و در تقویت سیستم ایمنی، جذب آهن، ساخت کلاژن، و حفظ سلامت پوست نقش مهمی دارد. در ادامه، بهترین زمان های مصرف ویتامین C را بررسی میکنیم:

زمان مصرف ویتامین سی

صبحانه: مصرف ویتامین C در صبحانه میتواند به شروع روز با انرژی و سیستم ایمنی قوی کمک کند. می توانید از میوه هایی مانند پرتقال، نارنگی، توت فرنگی، گوجه فرنگی، یا سبزیجاتی مانند فلفل قرمز استفاده کنید.

قبل از فعالیت ورزشی: مصرف ویتامین C قبل از ورزش میتواند سیستم ایمنی را تقویت کند و انرژی لازم برای تمرینات فراهم کند.

در هنگام عفونت یا سرماخوردگی: مصرف ویتامین C میتواند در تسریع فرآیند بهبودی از عفونت ها و سرماخوردگی ها کمک کند.

بعد از ظهر: مصرف ویتامین C در این زمان میتواند در افزایش انرژی و مقابله با خستگی کمک کند. همچنین، مصرف ویتامین C بعد از ظهر میتواند در جذب بهتر آهن کمک کند.

در نهایت، برای تعیین بهترین زمان مصرف ویتامین C بر اساس نیازهای شخصی خودتان، مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه مناسب است.

 

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین ها

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین صبح است. این مکمل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که برای عملکرد بهینه بدن نیاز دارد و به شما انرژی فراوان میدهد. مصرف آن همراه با صبحانه یا در مدت زمان کوتاهی پس از بیدار شدن، به بدن فرصت کافی برای هضم و جذب مواد مغذی میدهد و باعث جذب بهتر آنها میشود. همچنین، حتماً دستورالعمل های مصرف توصیه شده روی بسته بندی مولتی ویتامین را رعایت کنید.

لیست ویتامین هایی که بهتر است در شب و یا روز خورده شود.

زمان مصرف ویتامین B

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین صبح است. این مکمل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که برای عملکرد بهینه بدن نیاز دارد و به شما انرژی فراوان میدهد. مصرف آن همراه با صبحانه یا در مدت زمان کوتاهی پس از بیدار شدن، به بدن فرصت کافی برای هضم و جذب مواد مغذی میدهد و باعث جذب بهتر آن ها میشود.
ویتامین B، به ویژه ویتامین B6 و B12، به بهبود خلق و خو و کاهش احساس استرس و اضطراب کمک میکند. با مصرف آن در صبح، میتوانید برای روزی پر از انرژی و مثبت داشته باشید.
برخی از اشکال ویتامین B مانند ویتامین B12 میتوانند انرژی را افزایش دهند. زمان مصرف ویتامین B12 در صبح از اختلالات خواب جلوگیری میکند.

مطالعه بیشتر: جدول کالری مواد غذایی

 

جدول زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها

در زیر جدول کاملی از زمان مناسب برای مصرف ویتامین ها و مکمل ها برای جذب بهتر آمده است که میتوانید از آن استفاده کنید:

مکمل قبل یا بعد از ناهار بهترین زمان برای مصرف
ویتامین C هر دو صبح یا بعد از ظهر
مولتی ویتامین هر دو صبح
ویتامین B هر دو صبح
روی هر دو شب
امگا ۳ هر دو شب
آهن هر دو معده خالی، با ویتامین C
گلوکوزامین و کندروئیتین هر دو با غذا
کراتین هر دو قبل یا بعد از ورزش، با یا بدون غذا
بیوتین بعد از با غذا
ژینسینگ قبل از صبح، با صبحانه
اشیناسه قبل از بین وعده ها، با معده خالی
روغن ماهی هر دو با غذا یا معده خالی
آشواگاندا قبل از صبح، با صبحانه
نیاسین بعد از با غذا
زردچوبه بعد از با غذا
L-تئانین هر دو معده خالی یا با یک میان وعده کوچک
گینکو بیلوبا قبل از صبح، با صبحانه
ویتامین E بعد از با غذا
سو پالمتو هر دو با غذا
آنزیم های پروبیوتیک هر دو با غذا
آویشن هارز قبل از صبح، با صبحانه
آهن + ویتامین C هر دو معده خالی، با ویتامین C
منیزیم قبل از شب، با غذا
ویتامین D هر دو صبح یا بعد از ظهر
کوآنزیم کیوتن هر دو با غذا
بتائین قبل از با غذا
کوآنتوم کوآنزیم ۱۰ هر دو با غذا

 

زمان مصرف زینک

در حالی که زمان مناسب و قطعی برای مصرف روی (زینک) وجود ندارد، اما معمولاً توصیه میشود آنها را در شب یا وقت خواب مصرف کنید.
روی zinc یک ماده معدنی ضروری است که عملکردهای مختلفی در بدن را از جمله عملکرد سیستم ایمنی، بهبود و التیام زخم و سنتز DNA حمایت میکند. به دلیل اهمیت آن برای سلامتی کلی، روی معمولاً در ترکیبات مولتی ویتامین ها وجود دارد. مصرف مکمل زینک در شب، امکان جذب و استفاده بهتر از مواد مغذی را در طول ساعات خواب فراهم میکند.
مصرف زینک در شب یا وقت خواب احتمال بروز تداخل با داروها یا مکمل های دیگری که در ساعات قبل از آن مصرف میکنید را کاهش میدهد و به تجدید نشاط بدن در طول شب کمک کند.
نکته ای که باید توجه کنید، مصرف روی همراه با غذا (در شب همراه با شام یا یک میان وعده سبک ) میتواند در جذب آن کمک کند، زیرا برخی از مؤلفه های غذایی میتوانند جذب آن را افزایش دهند.

بهترین زمان مصرف قرص های تقویتی

زمان مصرف امگا-3

در حالی که زمان مناسب و قطعی برای مصرف مکمل های امگا-۳ وجود ندارد، معمولاً توصیه میشود. مولتی ویتامین شامل امگا-۳ را در شب یا وقت خواب مصرف کنید. این اقدام امکان جذب و استفاده بهتر از این اسیدهای چرب ضروری را در طول ساعات شب که بدن در فرآیندهای بازسازی است، فراهم میکند.

اسیدهای چرب امگا-۳، چربی های ضروری هستند که به عنوان چربی های سالم مورد توجه قرار میگیرند و به سلامت قلب، عملکرد مغز و کاهش التهاب کمک میکنند. مصرف مولتی ویتامین شامل امگا-۳ در شب، امکان جذب و استفاده بهتر از این ترکیبات مهم را در طول ساعات خواب فراهم میکند.
با مصرف مولتی ویتامین شامل امگا-۳ در شب، بدن خود را با تأمین مداومی از این چربی های مفید در طول خواب تقویت می کنید.

لازم به ذکر است که عوامل فردی و ترجیحات نیز میتوانند در تعیین بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین تأثیرگذار باشند. برخی از افراد ممکن است در صورت مصرف مولتی ویتامین نزدیک به زمان خواب احساس ناراحتی گوارشی داشته باشند.

مطالعه بیشتر: رژیم لاغری تخم مرغ

بهترین زمان مصرف مکمل های امگا ۳

بهترین زمان مصرف مکمل های آهن

آهن ماده معدنی ضروری است که نقش حیاتی در تولید سلول های قرمز خون و انتقال اکسیژن در سراسر بدن دارد. در مورد مصرف مکمل های آهن، زمانبندی و مصرف صحیح میتواند تأثیر قابل توجه ای در جذب و کارایی آهن داشته باشد. برای حداکثر کردن فواید مکمل های آهن، توصیه میشود آن ها را با معده خالی و در ترکیب با ویتامین C مصرف کنید.

مصرف آهن با معده خالی بسیار مهم است زیرا برخی از غذاها، به خصوص غذاهایی که حاوی کلسیم و فیبر هستند، میتوانند با جذب آهن تداخل کنند. با اجتناب از مصرف غذا حداقل یک ساعت قبل و بعد از مصرف مکمل آهن، محیط بهینه ای برای جذب آهن در روده کوچک فراهم میشود. این عمل باعث میشود آهن با دیگر مواد معدنی در رقابت جذب قرار نگیرد و استفاده بهتری از آن توسط بدن صورت گیرد.

علاوه بر این، ترکیب مکمل های آهن با ویتامین C میتواند جذب آهن را بهبود بخشد. ویتامین C در تبدیل آهن از شکل غیرقابل جذب (فریک) به شکل قابل جذب (فروس) کمک میکند. این تبدیل باعث افزایش قابلیت جذب آهن توسط بدن میشود.
میوه های ترش، توت ها یا مکمل های ویتامین C، همراه با مکمل آهن، می تواند به طرز چشمگیری کارایی آن را افزایش دهد.

با این حال، مهم است به این نکته توجه کنیم که عوامل فردی و فرمولاسیون های خاص آهن ممکن است متفاوت باشند. برخی از مکمل های آهن برای کاهش احتمال عوارض جانبی مانند ناراحتی معده یا تهوع، با غذا مصرف میشوند.
بهتر است جهت تعیین مکمل آهن و دوز مناسب برای نیازهای فردی خودتان به متخصص تغذیه رجوع کنید.

مطالعه بیشتر: معرفی بهترین رژیم های لاغری

 

زمان مصرف ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K

ویتامین های محلول در چربی (مانند ویتامین A، D، E و K) بهتر است همراه با مواد چرب مصرف شوند. این ویتامین ها به دلیل حل شدن در چربی و کمپلکس شدن با چربی ها، راحت تر جذب بدن میشوند. در ادامه، بهترین زمان مصرف ویتامین های محلول در چربی را برای هر یک توضیح میدهم:

زمان مصرف ویتامین محلول در چربی

ویتامین A

بهترین زمان مصرف ویتامین A ، زمانی است که همراه با غذاهای حاوی چربی مصرف شود. مصرف همزمان ویتامین A با مواد چربی میتواند جذب و اثربخشی آن را افزایش دهد.

ویتامین D

ویتامین D نیز بهتر است همراه با مواد چربی مصرف شود. میتوانید ویتامین D را همراه با غذاهایی که شامل چربی هستند، مثل ماهی های چرب (مانند ماهی سالمون)

ویتامین E

ویتامین E نیز بهترین زمان مصرف آن با مواد چربی است. میتوانید ویتامین E را همراه با مواد چربی غذایی مصرف کنید، مانند روغن های گیاهی (مانند روغن زیتون)

 

ویتامین K

بهترین زمان مصرف ویتامین K وابسته به نوع ویتامین K مورد نظر است. ویتامین K به دو نوع اصلی تقسیم میشود: ویتامین K1 (فیلوکوینون) و ویتامین K2 (مناکینون).

 

 ویتامین K1 (فیلوکوینون)

ویتامین K1 در مواد غذایی گیاهی یافت میشود و بهترین زمان مصرف آن هنگام مصرف غذاهای حاوی چربی است. مصرف همزمان ویتامین K1 با مواد چربی میتواند جذب و اثربخشی آن را افزایش دهد. بنابراین، میتوانید ویتامین K1 را همراه با روغن های گیاهی یا سالادهای حاوی روغن زیتون مصرف کنید.

 

ویتامین K2 (مناکینون)

ویتامین K2 در مواد غذایی مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی، پنیر و جوانه های حبوبات یافت میشود. برای بهره برداری بهتر از ویتامین K2، همراه با یک وعده غذایی شامل منابع چربی، مانند ماهی چرب، تخم مرغ یا پنیر، مصرف کنید.

 

بهترین زمان مصرف مکمل های باشگاهی برای ورزشکاران

بهترین زمان های مصرف مکمل های بدنسازی میتواند بستگی به نوع مکمل و برنامه تمرینی شما داشته باشد. اما در زیر برخی از زمان های مصرف مکمل های بدنسازی را میتوان ذکر کرد:

زمان مصرف مکمل های باشگاهی برای جذب بهتر

پودر پروتئین

بهترین زمان برای مصرف پودر پروتئین بعد از تمرین بدنسازی است. مصرف پروتئین پس از تمرین میتواند بهبود بازسازی و رشد عضلات بدن را تسریع کند.

کراتینین

مصرف کراتینین بهتر است قبل از تمرینات ورزشی صورت گیرد. کراتینین میتواند به افزایش قدرت و قدرت اندام ها، بهبود عملکرد ورزشی و افزایش حجم عضلات کمک کند.

بتا-آلانین

مصرف بتا-آلانین همچنین بهتر است قبل از تمرینات ورزشی انجام شود. این مکمل میتواند به تأخیر خستگی و افزایش استقامت ورزشکاران کمک کند.

مکمل های اکسید نیتریک (NO)

زمان مصرف این نوع مکمل ها بهتر است قبل از تمرین بدنسازی باشد. مکمل های اکسید نیتریک ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی، افزایش قدرت و تحمل بدن و بهبود پمپ عضلانی کمک کنند.

 

ما در این مقاله بهترین زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها را برای شما شرح دادیم اما لازم به ذکر است که قبل از مصرف هرگونه ویتامین و یا مکمل، بهتر است با پزشک خود یا متخصص تغذیه مشورت کنید، تا بر اساس نیازها و وضعیت شما، بهترین زمان و مقدار مصرف ویتامین را تعیین کنید. همچنین باید به دستورالعمل روی بسته بندی مکمل و ویتامین مصرفی خود توجه داشته باشید.
امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا درک بهتری از بهترین زمان خوردن قرص های تقویتی پیدا کنید.

 

5/5 - (10 امتیاز)

نویسنده:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دریافت رژیم