رژیم لاغری در دوران شیردهی با راهکارهای شگفت انگیز | چنگال

بهترین رژیم لاغری در دوران شیردهی

بهترین-رژیم-لاغری-در-شیردهی

تناسب اندام همواره مسئله بسیار مهمی برای تمام افراد مخصوصا بانوان است. خانم‌ها بعد از زایمان معمولا با اضافه وزن همراه شده و به دنبال راه‌هایی برای کاهش آن هستند. برخی از افراد بلافاصله پس از زایمان و با انجام مراقبت‌های خاص به وزن قبلی خود برمی‌گردند، اما برخی دیگر نیز به دلیل افزایش وزن بالا حتما باید از رژیم‌های درست و اصولی استفاده کنند.

رژیم لاغری در دوران شیردهی نیز امکان پذیر است. اما از آنجایی که کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند، رژیم باید کاملا اصولی بوده تا مادر و کودک آسیب نبینند. در این مقاله قصد داریم نکات بسیار مهمی در زمینه نمونه رژیم لاغری در دوران شیردهی بیان کنیم.

اهمیت رژیم غذایی لاغری برای مادران شیرده

مادرانی که در دوره شیردهی هستند باید نکات مختلفی را در هنگام رژیم رعایت کنند تا شیر آن‌ها همچنان کیفیت لازم را برای کودک داشته باشد. از آنجایی که کودک مخصوصا کمتر از شش ماه تمام مواد غذایی موردنیاز را از طریق شیر مادر دریافت می‌کند، تغذیه مادر اهمیت زیادی دارد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مادران در دوران بارداری و شیردهی باید چند برابر زمان عادی غذا مصرف کنند و همین امر سبب افزایش وزن آن‌ها می‌شود. تغذیه در دوران بارداری و شیردهی مهم است اما نه اینکه فرد به اندازه دو نفر غذا مصرف کند، زیرا کودک تنها به مواد مغذی و ریزمغذی‌ها نیاز دارد.

مادر باید تغذیه مناسبی داشته باشد و استفاده از رژیم‌های لاغری سخت او را خسته و ضعیف می‌کند. به همین دلیل باید علاوه بر دریافت کالری‌های موردنیاز خود، کالری لازم برای کودک را نیز فراهم کند. رژیم لاغری در این دوره مخصوصا در شش ماه اول توصیه نمی‌شود، مگر با نظر پزشک و استفاده از رژیم‌های بسیار دقیق و اصولی.

رژیم لاغری در شیردهی برای این افراد ممنوع است

همان‌طور که گفته شد در شش ماه اول کودک تنها از شیر مادر تغذیه می‌کند و هیچ غذای کمکی در کنار آن دریافت نمی‌کند. به همین دلیل در شش ماه اول بهتر است مادر از رژیم‌های شیردهی استفاده نکند.

برخی از افراد عادت دارند هنگام رژیم گرفتن از برنامه‌های بسیار سخت و افراطی استفاده می‌کنند. در این شرایط نه تنها خودشان آسیب می‌بینند، بلکه شیر آن‌ها نیز قوت کافی را نداشته و کودک نیز نمی‌تواند تغذیه کاملی را دریافت کند. این افراد نیز بهتر است در دوران شیردهی از رژیم لاغری استفاده نکنند.

برخی از افراد نیز به دلیل مشکلات یا ساختار بدنی خود مقدار شیر بسیار کمی دارند. این افراد معمولا باید تغذیه بسیار کامل و مایعات فراوان مصرف کنند تا میزان شیر کافی برای کودک داشته باشند. توصیه می‌شود این مادران از گرفتن رژیم لاغری در شیردهی خودداری کنند.

ممنوعیت رژیم لاغری شیردهی

بهترین زمان دریافت برنامه رژیم لاغری در دوران شیردهی

کودک در شش ماه دوم می‌تواند از غذاهای کمکی نیز استفاده کند و اگر شیر مادر برای او کافی نباشد از غذاهای مفید در کنار آن مصرف می‌کند. به همین دلیل در شش ماه دوم مادر می‌تواند از رژیم‌های لاغری استفاده کند. البته استفاده از رژیم‌های اصولی در کنار ورزش به کاهش وزن اصولی فرد کمک کرده و دیگر نیازی به رژیم‌های لاغری سخت گیرانه نخواهد بود.

توجه داشته باشید کاهش وزن در هر زمان مخصوصا در دوران شیردهی نیازمند زمان است. شما نمی‌توانید به یکباره تمام وزن به دست آمده از بارداری را کم کنید. استفاده از رژیم اصولی، دریافت مواد غذایی مغذی، ورزش و داشتن برنامه منظم می‌تواند به مرور زمان به کاهش وزن شما کمک کند. هرگز از رژیم‌های کم کالری که در مدت کمی باعث کاهش وزن بسیار زیاد می‌شوند، استفاده نکنید. (مشاهده جدول کالری مواد غذایی)

مواد غذایی مناسب برای رژیم لاغری در شیردهی

نکات مختلفی در زمینه مواد غذایی مصرف شده در دوران شیردهی وجود دارد که در ادامه معرفی شده‌اند:

  • مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و قند معمولا کالری بسیار زیادی داشته و میزان مواد مغذی موجود در آن‌ها کم است. به همین دلیل بهتر است مصرف این خوراکی‌ها را کمتر کنید. مصرف این مواد نه تنها باعث افزایش وزن شده بلکه باعث بروز انواع مختلف بیماری‌های مانند دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی می‌شود.
  • در هنگام میان وعده از غذاها و خوراکی‌های سالم مانند آجیل، میوه، ماست، غلات و … استفاده کنید.
  • از مصرف غذاهای فرآوری شده دوری کنید. این غذاها قند، نمک و چربی‌های ناسالم زیادی دارند. چیپس، کیک، کوکی، فست فودها، غذاهای بسته بندی شده و آماده در این دسته قرار می‌گیرند.
  • بهتر است سبزیجات، حبوبات، گوشت، تخم مرغ، آجیل، میوه، ماهی و … مصرف کنید.
  • استفاده از دمنوش‌های گیاهی باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن شده و به لاغری شما کمک بسیار زیادی می‌کنند. البته استفاده از دمنوش‌ها باید به صورتی باشد که بر روی کیفیت شیر شما تأثیر نداشته باشند.
  • در وعده صبحانه از تخم مرغ، شیر کم چرب و پنیر استفاده کنید.
  • نان و غلات سبوس دار بسیار مفید هستند.

مواد-غذایی-مناسب-دوران-شیردهی

 

نکات مهم در نمونه رژیم لاغری در دوران شیردهی

نکات و راهکارهای مختلفی وجود دارد که هنگام رژیم لاغری در دوران شیردهی باید آن‌ها را رعایت کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات

یکی از روش‌های بسیار عالی که به کاهش وزن ناشی از بارداری کمک می‌کند، کاهش میزان مصرف کربوهیدرات است. به جای استفاده از کربوهیدرات رژیم غذایی خود را با میزان زیادی سبزیجات، میوه و پروتئین پر کنید. حداقل کالری دریافتی خود را از طریق مواد غذایی سالم به دست آورید.

ورزش کردن

ممکن است پس از انجام زایمان تا مدتی نتواندی ورزش کنید. با پزشک خود مشورت کنید و هر زمان که اجازه ورزش کردن صادر شد، شروع به ورزش کنید. ورزش‌هایی ملایم مانند پیاده روی تأثیر زیادی در کاهش وزن دارند. از زمان‌های کوتاه مثلا 20 تا 30 دقیقه در روز شروع کنید.

ورزش-کردن-در-شیردهی

هیچ وعده غذایی را حذف نکنید

حذف وعده غذایی در حین رژیم لاغری، باعث کند شدن سرعت متابولیسم بدن می‌شود. این امر انرژی شما را کاهش داده و انجام فعالیت‌های روزانه برای شما سخت می‌شود. علاوه بر آن زمانی که در طول روز کالری کمتری دریافت می‌کنید، روند کاهش وزن شما بسیار کند می‌شود. به همین دلیل هیچ وعده غذایی را حذف نکنید. از میان وعده‌های سالم نیز استفاده کنید.

افزایش تعداد وعده‌های غذایی

افزایش وعده‌های غذایی به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. هرچه تعداد وعده‌های غذایی شما بیشتر شود، انرژی شما در طول روز بیشتر می‌شود. روزانه حداقل سه وعده غذایی و دو میان وعده سالم و مفید در برنامه خود داشته باشید. در صورتی که احساس گرسنگی کردید از خوراکی‌های سالم و کوچک استفاده کنید.

استراحت کافی داشته باشید

یک برنامه رژیم لاغری در دوران شیردهی که به صورت اصولی آماده شده باشد باید به زمان استراحت نیز توجه شده باشد. دوران شیردهی و با تولد فرزند قطعا سختی‌ها و دشواری‌هایی برای شما به همراه خواهد داشت. اما توجه داشته باشید باید تا جایی که می‌توانید استراحت کافی نیز داشته باشید.

سخن آخر

تناسب اندام و داشتن وزن مناسب از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد مخصوصا بانوان پس از زایمان است. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها به سرعت پس از زایمان به دنبال استفاده از رژیم برای لاغر شدن هستند. استفاده از رژیم باید با رعایت اصول انجام شود. بهتر است در شش ماهه اول تولد نوزاد از رژیم لاغری در دوران شیردهی استفاده نکنید. پس از آن می‌توانید با ورزش و سبک تغذیه‌ای درست به تدریج وزن خود را کاهش دهید.

5/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم