رژیم غذایی متناسب با هر گروه خونی برای لاغری | چنگال

رژیم لاغری مخصوص انواع گروه خونی های مختلف

بهترین رژیم بر اساس گروه خونی

رژیم بر اساس گروه خونی از آن جهت اهمیت دارد که غذای مناسب هر گروه خونی با سایر گروه‌های خونی متفاوت است. می‌دانیم که افراد در دسته‌های مختلف گروه خونی، طبقه‌بندی می‌شوند. افراد در هر گروه، دارای برخی ویژگی‌ها و خصوصیتی مشابهی هستند.

رژیم‌های لاغری متنوعی تاکنون ارائه شده‌اند که هر کدام از آن‌ها اصول مخصوص به خود را دارند. یکی از رژیم‌هایی که این روزها تا حد زیادی موردتوجه قرار گرفته، رژیم بر اساس گروه خونی است. شما با این رژیم می‌توانید با قرار گرفتن در یک مسیر مناسب، به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید.

 

چرا گروه خونی در رژیم غذایی اهمیت دارد؟

این مطلب اثبات شده است که گروه خونی و رژیم غذایی افراد، ارتباط زیادی با یکدیگر دارند و شما باید از آن آگاهی کافی داشته باشید. هر گروه خونی باید دسته‌ای خاص از مواد غذایی را مصرف کند تا بتواند به راحتی آن را هضم کند. به عبارتی باید بگوییم که اگر شما غذاهایی که سازگاری بیشتری با گروه خونی خود دارند را بخورید، فرایند هضم ساده‌تری خواهید داشت و می‌توانید به سلامت و شادابی خود کمک شایانی بکنید. پس شما در قدم اول برای رژیم گروه خونی، باید مواد غذایی متناسب و موردنیاز با گروه خونی خود را در برنامه تغذیه خود قرار دهید.

 

بهترین رژیم برای هر گروه خونی

 

با توجه به تحقیقات انجام شده درباره انواع مواد غذایی، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که در پروتئین‌های مختلف، جزئی به نام لکتین وجود دارد. لکتین به ژن‌های سلول‌های خونی متصل شده و در نهایت باعث تجمع و به هم پیوسته شد این سلول‌ها می‌شود. این موضوع می‌تواند در طولانی‌مدت باعث بروز بیماری‌های مختلفی شود. شما با استفاده از رژیم گروه خونی، می‌توانید اقدامات لازم را برای جلوگیری از این حالت انجام دهید. برخی از مهم‌ترین مزایای این رژیم لاغری به شرح زیر هستند.

  • افزایش انرژی بدن
  • از بین بردن چربی‌های اضافی و انباشته شده در بدن
  • بهبود روند کاهش وزن
  • کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و …
  • تحریک سیستم ایمنی بدن

 

اصول کلی رژیم بر اساس گروه خونی

بدیهی است که رژیم لاغری گروه خونی هم مانند سایر رژیم‌های لاغری و تغذیه‌ای دیگر، دارای اصول و قواعد خاصی است که باید به درستی اجرا شوند. چنانچه تمایل دارید که در مدت‌زمان کوتاهی بتوانید بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه را از این رژیم دریافت کنید، باید توجه کافی به اصول آن داشته باشید. بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که هرگونه خونی، در دوره متفاوتی از تاریخ بشر تکامل پیدا کرده‌اند.

 

غذای مناسب هر گروه خونی

 

از طرفی میدانیم که تغذیه بشر هم در طول تاریخ دستخوش تغییراتی شده و در تمام دوره‌ها یکسان نبوده است. از این رو شما باید با شناخت گروه خونی و زمان تکامل آن، مطابق با تغذیه اجداد خود برای خودتان یک رزیم گروه خونی مناسب تهیه کنید. در چنین حالتی هضم غذا برای شما راحت‌تر خواهد بود. این کار در طولانی‌مدت می‌تواند بر روی بخش‌ها و قسمت‌های مختلف بدن شما و سلامتی‌تان، تأثیرات فوق‌العاده‌ای به دنبال داشته باشد. علاوه بر تغذیه، شما باید ورزش و فعالیت‌های بدنی خود را نیز مطابق با رژیم گروه خونی خود در نظر بگیرید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به نتیجه دلخواهی که در نظر دارید، دست پیدا کنید.

 

بهترین رژیم برای هر گروه خونی

در راستای آشنایی بیشتر با رژیم بر اساس گروه خونی، لازم است تا درباره بهترین رژیم برای هر گروه خونی هم اطلاعات دقیقی به دست آوریم. شما باید با آگاهی کافی در این زمینه، یک رژیم لاغری متناسب با گروه خونی خود تهیه کنید که سرشار از مواد غذایی موردنیاز بدنتان باشد. در این قسمت با ما همراه باشید تا درباره رژیم لاغری سریع و مؤثر بر اساس گروه خونی، برای هر دسته از گروه‌های خونی، توضیحات کاملی ارائه دهیم.

 

رژیم گروه خونی o

بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، گروه خونی o به عنوان گروه خونی انسان‌های اولیه شناخته شده است. این دسته از انسان‌ها تمایل زیادی به خوردن گوشت داشتند و تغذیه آن‌ها نیز دقیقا مشابه با یک شکارچی بود. در رژیم غذایی مناسب این گروه خونی، مقدار زیادی چربی و پروتئین قرار دارد. مصرف انواع گوشت‌های ارگانیک و بدون چربی، میوه‌ها و سبزیجات مختلف برای این افراد توصیه شده و مفید است. آجیل‌ها و حبوبات نیز می‌توانند منبع تغذیه مناسبی برای این افراد با این گروه خونی محسوب شوند. توجه داشته باشید که مصرف لبنیات و برخی از دانه‌ها برای این افراد با محدودیت همراه است. یکی از مشخصه‌های افراد با این گروه خونی، اسید معده بالا است که می‌تواند باعث بروز زخم معده در آن‌ها شود.

 

رژیم غذایی برای گروه خونی A

با تحقیقات انجام شده در این زمینه، می‌توانیم نتیجه بگریم که این گروه خونی، حدود 20 هزار سال قبل از رونق گرفتن کشاورزی به وجود آمده است. افراد با این گروه خونی، اسید معده کمتری دارند و به همین دلیل ممکن است در هضم و پردازش چربی‌ها و پروتئین‌های حیوانی، با مشکلاتی روبه رو شوند. سیستم ایمنی این افراد نیز حساس‌تر بوده و شما باید مراقبت‌های تغذیه‌ای خاصی را در نظر بگیرید. افراد با گروه خونی A می‌توانند از مصرف انواع میوه‌ها و سبزی‌ها نهایت لذت را ببرند و با خیال راحت، انواع دانه‌های محبوب خود را بخورند.

 

میزان لاغری و رژیم مناسب گروه خونی های A و B

 

این افراد باید در مصرف انواع لبنیات تا حدی محتاط‌تر باشند تا مشکلی برایشان پیش نیاید. مصرف انواع پنیرها، شیر بز و ماست مشکل چندانی در این زمینه نخواهد داشت. همان‌طور که اشاره کردیم پروتئین‌های حیوانی در این زمینه می‌توانند مشکل‌زا باشند، از این رو اگر تمایلی به گیاه‌خوار بودن ندارید، توصیه می‌کنیم که پروتئین‌های مانند مرغ و بوقلمون را جایگزین کنید.

 

مواد غذایی مناسب گروه خونی B

از زمان تکامل افراد با این گروه خونی، حدود 10 هزار سال می‌گذرد و علت آن نیاز مهاجرت‌های پی‌درپی انسان‌ها به دلیل تغییرات آب و هوایی است. بر این اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که سیستم گوارش این افراد، سازگاری بالایی با انواع ماده‌های غذایی دارد. به صورت کلی می‌توانیم ادعا کنیم که این افراد راحت‌ترین رژیم غذایی را داشته و می‌توانند انواع مواد غذایی را در برنامه تغذیه خود قرار دهند.

انواع گوشت‌ها مانند بره، گوسفند و ماهی‌های سفید، می‌توانند انتخاب فوق‌العاده‌ای برای تأمین پروتئین این افراد محسوب شوند. برای افراد با گروه خونی B، لبنیات کم‌چرب، گزینه خوبی محسوب می‌شوند که می‌توانند استفاده کنند. این گروه با این سیستم گوارش، در برابر انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، ایمنی خوبی دارند. در استفاده از غلات هم باید تعادل را در نظر گرفت تا هیچ‌گونه مشکلی برای فرد پیش نیاید. حبوبات مختلف سرشار از پروتئین هستند و در عین حال چربی بسیار کمی دارند، بر این اساس می‌توانند گزینه مناسبی برای این افراد باشند.

 

گروه خونی AB

آخرین دسته‌ای که باید در این زمینه موردبررسی قرار بگیرند، افراد با گروه خونی AB هستند. معده این افراد هم اسید کمتری داشته و تا حدی می‌توانیم نتیجه بگیریم که شبیه به گروه خونی A هستند. این دسته هم سازگاری بالایی با مواد غذایی مختلف دارند و چه در رژیم لاغری کتوژنیک و سایر رژیم‌های غذایی، می‌توانند تنوع بالایی داشته باشند. اغلب گوشت‌ها و همچنین لبنیات مختلف برای این دسته از افراد مناسب و قابل‌استفاده هستند. افراد با این گروه خونی می‌توانند با اطمینان خاطر کامل از انواع میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنند. این افراد بیشترین میزان سازگاری با انواع میوه‌ها و سبزی‌ها را دارند و می‌توانند به صورت کامل نیاز خود را در این زمینه تأمین کنند.

 

کدام گروه خونی راحت تر لاغر می شوند؟

میزان لاغری در هر گروه خونی به موارد مختلفی بستگی دارد که شما باید آن‌ها را در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین عوامل در این زمینه، پایبندی و عمل به رژیم گروه خونی توسط افراد است. همچنین هر فرد باید متناسب با گروه خونی خود، تمرینات ورزشی مختلفی را در نظر گرفته و آن‌ها را اجرا کند تا بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب و دلخواه خود دست پیدا کند. با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه و در نظر گرفتن عوامل گفته شده، می‌توانیم نتیجه بگیریم که افراد با گروه خونی AB معمولا در روند کاهش وزن با مشکل بیشتری روبه رو بوده و سخت‌تر لاغر می‌شوند.

 

گروه خونی های AB نسبت به سایر گروه ها، سخت تر وزن کم می کنند

 

این افراد معمولا به راحتی عادات غذایی خود را تغییر نمی‌دهند و بر همین اساس در روند لاغری با مشکل رو به رو می‌شوند. از طرف مقابل معمولا افراد با گروه‌های خونی O+ و B+ با متابولیسم بالاتر، معمولا راحت‌تر لاغر شده و در اغلب مواقع دچار اضافه‌وزن نمی‌شوند. ژنتیک این افراد در کاهش و یا افزایش وزنشان تأثیر بسیار زیادی دارد که باید به آن توجه داشته باشید.

 

آیا رژیم لاغری گروه خونی دارای مبنای علمی است؟

رژیم‌های لاغری مختلفی وجود دارند که از بین آن‌ها می‌توانیم به رژیم کتوژنیک، رژیم بر اساس قد و وزن و … اشاره کنیم که هرکدام از آن‌ها بر اساس مدارک عملی مشخصی ارائه شده‌اند. درباره رژیم گروه خونی باید بگوییم که مدارک علمی مشخصی دراین‌باره وجود ندارد، اما تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده و عناصر علمی مختلفی از آن استخراج شده است. این رژیم می‌تواند بسیاری از غذاهای فراوری شده و ناسالم را از برنامه غذایی شما پاک کند که خود ازنظر عملی، امری درست به جا محسوب می‌شود. پس نهایتا می‌توانیم ادعا کنیم که این رژیم به صورت کلی با علم مغایرت ندارد و شما می‌توانید تا حدی به منابع علمی استناد کنید.

 

سخن پایانی

امروزه اکثر افراد به دنبال روش‌های مختلف برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام هستند. همین موضوع باعث شده تا روش‌ها و رژیم‌های لاغری متنوعی در این زمینه عرضه شوند که شما می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. یکی از رژیم‌های نوین در این راستا، رژیم لاغری گروه خونی است. در بخش‌های قبلی به صورت کلی به اهمیت این رژیم در روند لاغری و همچنین غذای مناسب هر گروه خونی پرداختیم تا شما اطلاعات کاملی در این باره داشته باشید. با به کار گرفتن بهترین رژیم برای هر گروه خونی و همچنین حرکات ورزشی و تحرک مناسب، شما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به وزن و اندام ایده آل و دلخواه خود دست پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دانلود نسخه IOS اپلیکیشن چنگال
دریافت رژیم