رژیم لاغری pss یا روش لاغری دائمی؛ بررسی نحوه انجام و عوارض
دانلود اپلیکیشن چنگال
x
 

روش لاغری pss چیست؟ (مزایا و معایب رژیم pss)

لاغری pss چیست

روش لاغری pss از آن متدهای بسیار محدودکننده به ویژه از نظر شمارش کالری است، که وعده‌های جذابی درباره ایجاد شوک برای بدن و کاهش وزن سریع (تا چهارکیلو و حتی بیشتر! در یک‌هفته) می‌دهد. این رژیم به عنوان یک رژیم لاغری دائمی یا نام Permanent slimming system شناخته می شود که در یک سیستم لاغری دائمی، از بازگشت وزن جلوگیری می کند.

با ما همراه باشید تا صحت و سقم لاغری با pss را بررسی کنیم، و ببینیم مزایا و معایب بالقوه این متد چه‌ها هستند.

 

سیستم لاغری pss چیست؟ چه اصولی دارد؟

این سیستم نحوه غذا خوردن شما در طول هفته را کاملا تغییر می‌دهد. به این صورت که در سه‌روزِ اول به ترتیب باید 1100، 1200 و 1400 کالری مصرف کنید؛ و کالریِ مصرفی‌تان را هم غذاهای پروتئین‌دار با چربی کم تشکیل می‌دهد.

در چهارروزِ بعد اما می‌تواند به شکل عادی غذا بخورید. اما خب، رژیم pss همچنان بیشتر توصیه می‌کند که در این روزها هم نسبت به وعده‌ها و میان‌وعده‌هایتان حساس باشید، و مصرف غذاهای پرکالری، چرب و با قند افزوده را محدود کنید.

پروتئین‌هایی مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات اصل و اساس این رژیم را تشکیل می‌دهد. روش لاغری pss همچنین اجازه می‌دهد کمی سبزیجات بدون نشاسته و میوه هم مصرف کنید؛ اما نه به اندازه ای که در رژیم سبزیجات مصرف می شود. نوشیدن آب فراوان، چای سبز و قهوه تلخ هم فوق‌العاده تشویق می‌شود.

از طرف دیگر اما نان، برنج، انواع پاستا، سیب زمینی و هرغذای دیگری که قند و نشاسته دارد، مجاز نیست.

 

مقایسه رژیم لاغری pss با دیگر رژیم‌ها

اصول این رژیم حتما شما را به یاد رژیم پروتئین، رژیم کتوژنیک و اتکینز انداخته است، که همگی تاکید خاصی روی کاهش مصرف کربوهیدرات دارند. تمام این رژیم‌ها غذاهای دارای نشاسته و قند را محدود می‌کنند، و روی وعده‌های با پروتئین بالا و حداقل چربی تمرکز می‌کنند.

روش لاغری pss با رژیم‌های بدون گلوتن هم شباهت‌هایی دارد، چون غذاهای حاوی گلوتن مثل نان، برنج، جو، گندم و … را محدود می‌کند. از نظر کمک به کاهش فشار خون (با محدود کردن غذاهای چرب و شور)، این رژیم گاهی رژیم DASH را هم به ذهن می‌آورد.

این سیستم احتمالا بیشتری تفاوت‌ها را با رژیم فستینگ و رژیم سبزیجات را دارد. چون چون هیچ‌زمانی غذا خوردن را ممنوع نمی‌کند و سبزیجات هم پایه و اساس آن نیست.

 

مقایسه روش لاغری pss با سایر روش ها

 

روش لاغری pss به چه کسانی توصیه می‌شود و نمی‌شود؟

یک سوال مهم این است که آیا این رژیم امن است؟ خب، اگر منظورتان امتحان کردن این رژیم برای یک‌هفته است، بله، تقریبا برای همه بی‌خطر است.

بیشتر افراد می‌توانند هفت‌روز از این سیستم پیروی کنند و دچار عوارض شدید و طولانی‌مدت نشوند. هرچند بسته به میزان کالری‌ای که در اصل روزانه به آن احتیاج دارید، ممکن است کمبود انرژی سه‌روز اول را برایتان سخت کند.

مشخصا اگر شرایط پزشکیِ خاصی دارید (دیابت، کبد چرب، تیروئید، مشکلات کلیوی یا قلبی و …)، حتما ابتدا باید با پزشک‌تان مشورت و بعد لاغری با pss را امتحان کنید. همچنین، این رژیم اصلا به کودکان، نوجوانان، زنان باردار یا آنها که برای باردار شدن تلاش می‌کنند توصیه نمی‌شود.

برای باقی گروه‌ها این یک‌هفته می‌تواند به آنها نشان دهد که چقدر سریع می‎توانند “چربی”، نه آب بدن، کم کنند.

سیستم لاغری دائمی pss واقعیت دارد؟

اگر کمی با سازوکار رژیم‌های سخت آشنا باشید، می‌توانید حدس بزنید که چیزی تحت عنوان سیستم لاغری دائمی pss وجود ندارد، چون پایبندی طولانی‌مدت به این رژیم می‌تواند باعث بروز یکسری علائم هشدار شود، از جمله:

 • نازک شدن موها
 • ضعیف شدن ناخن‌ها
 • مشکلات مربوطه به خواب
 • سطوح پایین انرژی (به طور کلی، نه صرفا هنگام ورزش)
 • کاهش عملکرد تیروئید
 • تغییرات قاعدگی یا حتی از دست دادن آن
 • بهبود و ریکاوریِ دیرهنگام پس از تمرین یا زخم
 • تغییرات مربوط به خلق‌وخو مثل کم‌حوصلگی و بداخلاقی

 

مزایا و معایب لاغری با pss

 

اینها نشان‌دهنده بدتر شدن متابولیسم شما هستند؛ نشانه اینکه قدرت و انرژی‌تان در حال کاهش است و روش لاغری pss دیگر سودی به بدن نمی‌رساند. این یعنی وقت آن رسیده است که غذای بیشتر، چربی بیشتر و کربوهیدرات بیشتری بخورید.

به این علائم و نشانه‌ها توجه زیادی داشته باشید، و فراموش نکنید که سیستم لاغری دائمی pss از واقعیت فاصله دارد. این متد قرار نیست یک رژیم غذایی طولانی‌مدت باشد و بیشتر مانند یک رژیم لاغری شوک برای بدن است.

مزایای لاغری با pss

مزایای واقعیِ این رژیم عبارت است که تاثیر احتمالیِ آن برای کاهش وزن سریع، ساده بودنِ پیروی از آن، و تمرکز روی مصرف پروتئین که باعث احساس سیری، حفظ توده عضلانی (و بالا نگه داشتن متابولیسم) و تامین انرژی برای فعالیت‌های روزانه می‌شود.

روش لاغری pss یک ویژگیِ مثبت دیگر هم دارد، و آن آسان‌گیر بودن آن در مقایسه با دیگر رژیم‌های بسیار محدودکننده است. این رژیم‌ها میزان کالری روزانه را تا 800 پایین می‌آورند، اما دیدیم که کمترین میزان کالری در رژیم pss 1100 است.

برخی منابع مزایای دیگری را هم به این سیستم نسبت می‌دهند، که به نظر تحقیقات بیشتری درباره‌شان لازم است. مثلا اینکه به سلامت قلب و کبد کمک می‌کند، هورمون رشد را افزایش می‌دهد، پوست و مو را تقویت می‌کند و غیره.

معایب رژیم pss یا لاغری دائمی

تغییرات ناگهانی در سطح قند خون یکی از مهمترین ایرادات این رژیم است. در سه‌روز اول رژیم، سطح قند خون به شدت پایین می‌آید و در چهارروز آتی شدیدا بالا می‌رود. این می‌تواند باعث سرگیجه، تپش قلب، ضعف خلق‌وخو، گرسنگی شدید، تعریق، لرز و ضعف شدید شود.

برای کنترل این عوارض می‌توانید قند خون‌تان را در سه‌روزِ اول به صورت منظم چک کنید و اگر لازم بود، شکر یا شیرین‌کننده‌های طبیعی را در رژیم لاغری pss بگنجانید. سعی کنید در چهارروز آخر هفته هم مصرف غذا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حاوی قند و نشاسته را کاهش دهید.

 

پیروی از سیستم لاغری دائمی pss از رسیدن مواد غذایی ضروری به بدن جلوگیری می کند

 

لاغری با pss چندایراد مهم دیگر هم دارد، از جمله نرسیدن ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر لازم به بدن. این مشکلات (که با مصرف مکمل‌های غذایی تا حدی کم‌رنگ می‌شوند) می‌توانند باعث ضعف، خستگی و حتی تاری دید، ریزش مو، خشکی پوست و ناخن‌ها شوند.

نکات کاهش عوارض و اثربخشی رژیم لاغری pss

 • در چهارروز آخر هفته هم رژیم متعادلی داشته باشید: این چندروز را هم سراغ غذاهای پركالری با چربی و قند بالا نروید، و همچنان روی پروتئین‌ها و چربی‌های سالم، و البته مقداری سبزیجات (برای فیبر) تمرکز کنید. به جای نوشیدنی‌های شیرین‌شده، الکلی و گازدار هم آب، قهوه تلخ و چای سبز میل کنید.
 • از ورزش و فعالیت بدنی غافل نشوید: اگر می‌توانید، چندروز در هفته را به مدت حداقل سی‌دقیقه ورزش کنید. ورزش‌های قدرتی (ترجیحا فول‌بادی)، هوازی، تعادلی و … همه مناسب‌اند. پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری، بدنسازی، یوگا و پیلاتس از جمله گزینه‌هایی هستند که می‌توانید به آنها فکر کنید.
 • حواس‌تان به خواب و استرس‌تان باشد: این موضوع نه فقط در لاغری با pss، بلکه برای کاهش وزن با هرمتد دیگری حیاتی‌ست. خواب باکیفیت به اندازه کافی برای عضله‌سازی و سوزاندن چربی مفید است. کنترل استرس هم اجازه می‌دهد وزن‌تان پایین بیاید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید: هیدراته بودن در رژیم pss حیاتی‌ست، چون با حفظ تعادل آب بدن به جلوگیری از خشکیِ پوست، یبوست و دیگر عوارض آن کمک بزرگی می‌کند. حذف سموم از بدن و احساس سیری هم از دیگر فواید آن است. فراموش نکنید که نوشیدن آب را در طول روز پخش کنید و یکباره چندلیوان آب ننوشید. با افزودن تکه‌های میوه هم می‌توانید طعم آب را بهتر کنید.
 • فیبر را با خوردن غذاهای مناسب تامین کنید: در روزهایی که سبزی و میوه نمی‌خورید یا کم می‌خورید، می‌توانید با گزینه‌های دیگری مثل غلات کامل، حبوبات و مغزها، فیبر لازم را به بدن‌تان برسانید.
 • از مکمل‌ها (با مشورت پزشک) استفاده کنید: مصرف یکسری مکمل‌ها تحت نظر متخصص برای کاهش عوارض روش لاغری pss بسیار توصیه می‌شود، از جمله مولتی‌ویتامین‌ها، کلسیم، آهن، فولات و پروبیوتیک.
 • به اندازه کافی امگا3 مصرف کنید: شما می‌توانید مکمل این ماده را هم مصرف کنید، اما غذاهای سرشار از آن به راحتی در این رژیم جای می‌گیرند، مثلا ماهی و گردو.

آیا روش لاغری pss برای شما بهترین انتخاب است؟

حالا که بهتر می‌دانید متد لاغری pss یا دائمی چیست و چگونه کار می‌کند، می‌توانید حدس بزنید آیا برای شما مناسب است یا خیر. همان‌طور که گفتیم، امتحان کردن این رژیم به مدت یک‌هفته شاید مشکل خاصی برای شما ایجاد نکند، اما برای دوره‌های طولانی‌تر احتمالا گزینه مناسبی نیست و باید با پزشک مشورت کنید.

اگر صرفا می‌خواهید به بدن‌تان شوک بدهید، می‌توانید به رژیم pss فکر کنید. اما اگر کاهش وزن اصولی، ماندگار و بدون عوارض هدف اصلی‌تان است، می‌توانید از اپلیکیشن «چنگال» استفاده کنید.

1/5 - (1 امتیاز)

نویسنده:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دریافت رژیم