رژیم سیب زمینی با برنامه رژیم 3 روزه لاغری سیب زمینی | چنگال
دانلود اپلیکیشن چنگال
x
 

رژیم لاغری سیب زمینی، میزان تاثیر و عوارض

رژیم لاغری با سیب زمینی

رژیم لاغری با سیب زمینی یک رژیم غذایی کوتاه‌مدت با وعده کاهش وزن سریع است. نسخه‌های زیادی از این برنامه غذایی وجود دارد، از جمله رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی یا نمونه‌های 5 و 7 روزه. اما ساده‌ترین نسخه آن ادعا می‌کند که افراد می‌توانند تنها با خوردن سیب زمینی تا نیم کیلوگرم در روز وزن کم کنند.

سیب زمینی یک منبع عالی از مواد مغذی است، اما آیا واقعا خوردن آن به تنهایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟ در ادامه قصد داریم ضمن پرداختن به مزایا و عوارض رژیم لاغری با سیب زمینی، یکبار برای همیشه به همین سوال پاسخ دهیم.

رژیم لاغری با سیب زمینی چیست؟

بیایید ابتدا ببینیم این رژیم چگونه و در کجا متولد شد. همان‌طور که گفتیم، این برنامه غذایی (که محبوبیت کمی هم ندارد) ادعا می‌کند که می‌توانید روزی نیم کیلوگرم وزن کم کنید، آن هم تنها با خوردن سیب زمینی به مدت سه تا پنج روز.

این مفهوم به سال 1849 برمی‌گردد، اما چندسال پیش دوباره توسط آقایی به نام تیم استیل (Tim Steele) محبوب شد، که در سال 2016 کتاب «هک سیب زمینی: کاهش وزن آسان» را منتشر کرد.

او در کتاب خود ادعا کرد که این ماده «بهترین قرص لاغری است که تا حالا اختراع شده». همچنین گفت که رژیم لاغری با سیب زمینی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، سلامت روده را بهبود می‌بخشد و مواد مغذی زیادی دارد که هنگام کاهش وزن به حفظ انرژی کمک می‌کند.

افراد دیگری هم هستند که این رژیم را با کتاب‌های خود به شدت محبوب کرده‌اند؛ و ادعا می‌کنند رژیم لاغری سه روزه که ماده اصلی آن سیب زمینی است یا مدل‌های دیگر آن به کاهش وزن قابل توجه آنها کمک کرده است. با این وجود، هیچ مطالعه علمی‌ای این ادعاها را تایید نمی‌کند.

میزان کاهش وزن با رژیم لاغری سیب زمینی

قوانین رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی چیست؟

این رژیم هرچند مدل‌های گوناگونی دارد، اما دستورالعمل همه آنها نسبتا کوتاه و خلاصه است. هفت قانون مهم این رژیم (طبق کتاب تیم استیل) عبارت‌اند از:

 • به مدت سه تا پنج روز فقط سیب زمینی ساده و پخته میل کنید.
 • به عنوان یک قانون کلی، روزانه 0.9 تا 2.3 کیلوگرم سیب زمینی بخورید.
 • هیچ غذای دیگری از جمله چاشنی‌ها و سس‌ها مانند کچاپ، کره، خامه ترش و پنیر را مصرف نکنید.
 • در صورت لزوم، می‌توانید از نمک استفاده کنید. اما سعی کنید از آن پرهیز کنید.
 • وقتی تشنه هستید، فقط آب، چای ساده یا قهوه سیاه بنوشید.
 • ورزش‌های سنگین در طول رژیم لاغری سه روزه سیب زمینی توصیه نمی‌شود. اما به ورزش سبک و پیاده‌روی پایبند باشید.
 • داروهای معمول‌تان را طبق دستور پزشک مصرف کنید، اما از مصرف مکمل‌های غذایی تجویزنشده خودداری کنید.

همان‌طور که می‌بینید، رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی آقای استیل کمی سفت و سخت است. اما برخی نمونه‌های دیگر انعطاف بیشتری دارند. مثلا آنها مصرف انواع دیگری از سیب زمینی را هم مجاز کرده‌اند. در برخی برنامه‌های دیگر مصرف سبزی، ادویه‌ها و چاشنی‌های بدون چربی هم  مجاز است.

البته توجه داشته باشید که در تقریبا تمام نمونه‌های رژیم لاغری سه روزه با سیب زمینی روش پخت مهم است. سیب زمینی‌های بیش از حد فرآوری شده، از جمله سیب زمینی سرخ کرده یا چیپس‌ها در منوی این برنامه غذایی نیستند.

قوانین رژیم لاغری سیب زمینی

نمونه رژیم لاغری سه روزه با سیب زمینی

در اینجا یک نمونه برنامه غذایی سه روزه را می‌بینید، که از قوانین رژیم سیب زمینی پیروی می‌کند:

روز اول رژیم

این برنامه شامل 9 سیب زمینی متوسط ​​( 1.4 کیلوگرم) است و تقریبا 780 کالری دارد:

 • صبحانه: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز با یک فنجان قهوه سیاه
 • میان وعده: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز سرد
 • ناهار: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز پوره شده
 • میان وعده: 1 عدد سیب زمینی خام ورقه شده
 • شام: سیب زمینی تنوری شده بدون روغن در فر با کمی نمک

روز دوم رژیم سیب زمینی

این برنامه برای روز دوم شامل 12 سیب زمینی متوسط ​​( 1.8 کیلوگرم) می‌شود و تقریبا 1050 کالری دارد:

 • صبحانه: هش براون پخته با یک فنجان قهوه سیاه
 • میان وعده: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز سرد
 • ناهار: 2 عدد سیب زمینی بخارپز با کمی نمک
 • میان وعده: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز سرد
 • شام: 2 عدد سیب زمینی ساده و پخته

روز سوم رژیم

روز آخر رژیم لاغری سه روزه سیب زمینی شامل 15 سیب زمینی متوسط ​​(2.3 کیلوگرم) می‌شود و تقریبا 1300 کالری دارد:

 • صبحانه: سیب زمینی سرخ‌شده خانگی با یک فنجان چای ساده
 • میان وعده: 3 عدد سیب زمینی آب‌پز سرد
 • ناهار: 3 عدد سیب زمینی پخته ساده
 • میان وعده: 3 عدد سیب زمینی آب‌پز سرد
 • شام: 3 عدد سیب زمینی بخارپز با کمی نمک

آیا رژیم لاغری سه روزه سیب زمینی موثر است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، مطالعات علمی خاصی درباره این برنامه لاغری در دسترس نیست. با این وجود، رژیم لاغری با سیب زمینی ممکن است به کاهش وزن کمک کند، زیرا کالری بسیار کمی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی‌ای که کالری را محدود می‌کنند، منجر به کاهش وزن می‌شوند؛ البته تا زمانی که بتوان آنها را رعایت کرد.

هرچند مصرف روزانه 0.9 تا 2.3 کیلوگرم سیب زمینی زیاد به نظر می‌رسد، اما این مقدار سیب زمینی فقط 530 تا 1300 کالری دارد، که بسیار کمتر از میانگین مصرف روزانه یک فرد بزرگسال است. جالب اینجاست که سیب زمینی حاوی ترکیباتی است که می‌تواند با کند کردن هضم هم به کاهش گرسنگی کمک کند. ( مشاهده جدول کالری مواد غذایی)

رژیم 3 روزه سیب زمینی راه حل کوتاه مدت است

یک مطالعه درباره رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی وجود دارد که نشان داد که موش‌های تحت این رژیم در مقایسه با موش‌های معمولی غذای بسیار کمتری خوردند و وزن بیشتری از دست دادند. اما این اثرات روی انسان‌ها هنوز مطالعه نشده است. با توجه به در دسترس بودن و ارزان بودن سیب زمینی، این رژیم به عنوان یک رژیم لاغری ساده و کم هزینه برای همه افراد قابل اجرا است.

عوارض رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم لاغری سه روزه سیب زمینی ممکن است برای کاهش وزن کوتاه‌مدت موثر باشد، اما اصلا یک راه حل بلندمدت نیست. سیب زمینی مغذی است، بله، اما تمام مواد مغذی لازم برای بدن را ندارد. رژیم‌های بسیار کم‌کالری متابولیسم و توده عضلانی را هم کاهش می‌دهند. همچنین زمانی که به روتین معمولی برگردید، احتمالا وزن از دست‌رفته هم برمی‌گردد.

رژیم لاغری با سیب زمینی، با توجه به اینکه فقط به یک ماده اتکا می‌کند، ایرادهای قابل توجهی دارد:

عوارض رژیم سیب زمینی

بسیار محدودکننده است

رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی احتمالا یکی از محدودترین برنامه‌های غذایی موجود در حال حاضر است. همین حفظ تعهد به آن را مشکل می‌کند. البته موضوع نگران‌کننده‌تری هم وجود دارد. این نوع رژیم‌های غذایی سخت ممکن است فرد را به سمت داشتن رابطه‌ای ناسالم با غذا سوق دهد.

واقعیت این است رژیم غذایی محدود یک نوع اختلال در غذا خوردن است، که منجر به سایر رفتارهای ناسالم مانند پرخوری می‌شود. سایر رفتارهای محدودکننده هم در این رژیم تشویق می‌شوند، از جمله حذف وعده‌های غذایی و فستینگ. آن هم وقتی که اینکارها ضروری نیست؛ چون رژیم لاغری با سیب زمینی کالری بسیار کمی دارد.

متاسفانه نویسنده کتاب «هک سیب‌زمینی: کاهش وزن آسان» حتی پیشنهاد می‌کند که افراد متعهد به این رژیم باید «یاد بگیرند که گرسنگی را در آغوش بگیرند، و فقط در صورت لزوم تسلیم شوند». موضوعی که هیچ متخصصی هرگز آن را تایید نمی‌کند.

فاقد پروتئین، چربی و سایر مواد مغذی ضروری است

سیب زمینی می‌تواند بازیگری عالی در یک رژیم غذایی متعادل باشد. اما به تنهایی نمی‌تواند تمام نیازهای غذایی افراد را تامین کنند. چرا؟ چون دو ماده مغذی اصلی را ندارد، یعنی پروتئین و چربی.

یک سیب زمینی متوسط تنها 4 گرم پروتئین دارد، و تقریبا بدون چربی است. این سبزی نشاسته‌ای هرچند دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی مانند پتاسیم، ویتامین ث و آهن است، اما کلسیم، ویتامین آ و ویتامین ب اندکی دارد.

البته با توجه به کوتاه بودن رژیم لاغری سه روزه با سیب زمینی، فرد دچار کمبود مواد مغذی نمی‌شود. اما اگر برای طولانی‌مدت یا به طور متناوب دنبال شود، خطر کمبود چندین ماده مغذی در بدن بسیار محتمل است به همین دلیل این رژیم در دوره های کوتاه مدت سه روزه و نهایت به عنوان رژیم لاغری 7 روزه استفاده می شود.

امکان از دست دادن عضله در رژیم سیب زمینی

از دست دادن عضله (همراه با کاهش چربی) در طول رژیم‌های سریع‌السیری مانند رژیم لاغری سه روزه سیب زمینی بسیار محتمل است، به خصوص زمانی که کالری به شدت محدود می‌شود.

بر اساس مطالعات، خوردن پروتئین اضافی به کاهش از دست دادن عضلات در طول محدودیت کالری کمک می‌کند، اما این رژیم فاقد یک منبع پروتئین باکیفیت است.

به احتمال زیاد دوباره وزن کم‌شده برمی‌گردد

وقتی از یک رژیم غذایی کم‌کالری مثل رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی پیروی می‌کنید، بدن به سرعت با کاهش سرعت متابولیسم و سوزاندن کالری کمتر با شرایط جدید سازگار می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهند که این کاهش سرعت ممکن است مدت‌ها ادامه داشته باشد، حتی پس از پایان دادن به یک رژیم غذایی با کالری محدود. همان‌طور که حدس می‌زنید، این موضوع کاهش وزن را در درازمدت دشوار می‌کند. در واقع به همین خاطر است که طبق پژوهش‌ها، بیشتر افراد به مرور زمان به وزن قبلی‌شان برمی‌گردند.

رژیم لاغری سیب زمینی و ماست

از نسخه‌های 3، 5 و 7 روزه که بگذریم، رژیم سیب زمینی بعضا با یک ماده دیگر هم چاشنی می‌شود، از جمله مرغ، خرما، شیر، گوجه فرنگی و البته ماست. اینجا قصد داریم کمی رژیم لاغری سیب زمینی و ماست را بررسی کنیم، و ببینیم آیا نسخه بهتری از برنامه اولیه محسوب می‌شود یا خیر.

رژیم لاغری سیب زمینی و ماست

رژیم لاغری سیب زمینی و ماست همچنان یک استراتژی بلندمدت نیست، اما اگر قصد دارید راه حلی سریع را امتحان کنید، این به اندازه سایر رژیم‌های کوتاه مدت خطرناک نیست.

ماست از سالم‌ترین غذاهاست و نه تنها برای کاهش وزن عالی است، بلکه فواید زیادی دارد. این ماده خوش‌خوراک سرشار از پروتئین است، و برای سیستم گوارش عالیست. برای سیستم ایمنی، استخوان‌ها و قلب هم مفید است، و کلسیم و مواد معدنی زیادی دارد.

برخی افراد برای رژیم لاغری سیب زمینی و ماست، ماست‌های بدون چربی را پیشنهاد می‌کنند. با این وجود، بسیاری معتقدند که برای پوشش کمبودهای رژیم سیب زمینی سنتی، بهتر است از ماست نسبتا چرب یا یونانی استفاده کرد.

 اینجا یک نمونه سه روزه از رژیم لاغری سیب زمینی و ماست را می‌بینید:

روز اول رژیم سیب زمینی و ماست

 • صبحانه: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز و 1 فنجان ماست
 • ناهار: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز و 1 فنجان ماست
 • شام: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز

 

روز دوم

 • صبحانه: 1 فنجان ماست
 • ناهار: 2 عدد سیب زمینی آب‌پز و 1 فنجان ماست
 • شام: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز و 1 فنجان ماست

 

روز سوم

 • صبحانه: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز
 • ناهار: 1 عدد سیب زمینی آب‌پز و 1 فنجان ماست
 • شام: 1 فنجان ماست

بدون عوارض رژیم لاغری سیب زمینی وزن کم کنید

رژیم لاغری با سیب زمینی یک رژیم کوتاه‌مدت دیگر است، که به مذاق انسان سریعِ عصر جدید بسیار خوش می‌آید. قوانین این برنامه غذای تقریبا افراطی ساده است. و طبق مشاهدات، حتی ممکن است پس از رژیم لاغری 3 روزه سیب زمینی (یا مدل 5 روزه آن)، روزانه حدود نیم کیلوگرم وزن کم کنید.

با این حال، نسخه‌های طولانی‌مدت این رژیم مزیت قابل توجهی ندارد. این رژیم وسوسه‌کننده همان کاری را می‌کند که بسیاری رژیم‌های نه‌چندان حرفه‌ای دیگر سعی ‎می‌کنند انجام دهند: محدود کردن شدید غذاها برای کاهش وزن. برای مشاهده رژیم های طولانی تر به رژیم لاغری یک ماهه مراجعه کنید.

رژیم لاغری با سیب زمینی انتخاب خوبی برای کاهش وزن سالم و پایدار نیست. با وجود تمام رژیم‌های خوش آب و رنگ، بهترین کار برای کاهش وزن مراجعه به دکتر تغذیه و کاهش وزن با برنامه‌ای مناسب برای بدن و شرایط شماست.

5/5 - (15 امتیاز)

نویسنده:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
دریافت رژیم